Bodrum Belediye Başkanı'ndan Ramazan Bayramı uyarısı

Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Aras, şuan için ilçede çok fazla yoğunluğun olmadığını, günlük “6 bin 500” olarak ifade edilen araç giriş-çıkış sayısının gerçeği yansıtmadığını ifade etit.

“İNSANLAR KADEMELİ OLARAK GELİRLERSE SÜRECİ YÖNETEBİLİRİZ”

Bodrum’da, başka şehirlerde yaşayan insanlara ait 90 bin civarında konutun olduğunu söyleyen Aras, bunun yüzde 30’unun Mart ayı itibarıyla dolduğunu, önümüzdeki süreçte kademeli olarak insanların gelmesiyle sürecin yönetilebileceğini belirtti. Aras, “Hep beraber ‘Biz buraya gidelim’ derlerse ciddi sıkıntılar yaşarız diye düşünüyorum. Belli bir aşamada gitmeli. Bayramda kesinlikle bence sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Bizim nüfusumuz birden bire 1 milyonu bulur bayramda. Çok ciddi zorlanırız. Burada hizmetler nasıl yürütülecek? Bu kadar kalabalığa nasıl hizmet verilecek? Sadece yazlık olarak düşündüğümüzde herhangi bir olağanüstü hal, pandemi olmazsa bunu yönetebiliyoruz ama böyle bir olağanüstü hal durumunda ulaşıma devam edilir, Bodrum’da vakalar artarsa o zaman çok ciddi sıkıntılar yaşarız” ifadelerini kullandı.

“ESNAF, TURİZMCİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

Bodrum’da esnafın, turizmcinin önünü göremediğini vurgulayan Aras, turizmcinin desteklenmesi gerektiğini dile getirerek, “Ben bu sene Bodrum’da çok ciddi bir kayıp yaşayacağımızı düşünüyorum. O yüzden turizmcimiz desteklenmeli. Şu anda yüzde 30’a yakın otel bu dönemden sonra artık hiç açmayacak. Bir oteli açmak zaten büyük bir maliyettir. Zaten 2 aylık bir dönem kaldı. Onda da müşteri davranışı nasıl olacak, o da belli değil. Biz ne kadar masaların aralarını açsak, odaları sterilize etsek de acaba ne kadar etkili olacak? Onu da bilmiyoruz” dedi.

Aras sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yabancı turistlerin geldiği oteller ise şu anda hiç açıcı değil. Onların şu anda bir gelecek beklentisi yok. Yurtdışı uçuş yasaklarının devam noktasında tahminler. O zaman yabancı turizm maalesef devreye girmeyecek. Daha çok yerli turizme hizmet eden otellerimiz çalışır.”

“İŞLETMELERE SERTİFİKASYON PROGRAMI HAZIRLANDI”

Otellere ve işletmelere yönelik akreditasyon programı hazırladıklarını, restoranlarda çalışan herkesin maske ve eldivenle servis edeceğini dile getiren Aras, çalışanların testten geçirileceklerini veya sürekli muayene olacaklarını belirtti. Aras, “Bizler belediye olarak ve il-ilçe tarım müdürlükleri vasıtasıyla bu işletmelerin kontrolünü sürekli yapacağız. Denetlediğimiz işletmelere bir setifikasyon programı ve akreditasyon programı vereceğiz. Ondan sonra da vatandaşlarımız güvenle oralardan faydalanabilecekler diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

YILMAZ ÖZDİL’İN KONUTU

Aras, gazeteci Yılmaz Özdil’in Bodrum’daki konutuna ilişkin de konuştu. Özdil’in villasının olduğu alanın imar barışına giren ticari bir alan olduğunu, Özdil’in satın aldıktan sonra konut olarak tahsisini yaptırdığını söyleyen Aras, bu durumun kanunen herkese verilen bir hak olduğuna dikkati çekti.

Aras, “Ancak şöyle bir şey var. Biliyorsunuz imar barışı 31 Aralık 2017 öncesidir. Yılmaz bey burayı Ağustos 2017de satın alıyor. Ondan sonra tadilat başlatıyor. Bir pervole var, o pervoleyi yıkıp yeni bir pervole yapılıyor. Yan taraflarda küçük jeneratör odası ve müştemilat odası var. Buralarda da tadilat yapıyorlar. Ama bu tadilatlar 1 Ocak 2018 sonrasına sarkıyor. Bunu uydu fotoğraflarından görüyorlar. Şimdi orası basına konu olunca tekrar incelemeye tabi tutuldu. İnceleme esnasında bakılan uydu fotoğraflarında bazı yapılan tadilatların -ki buna kaçak yapılaşma diyemeyiz, yapılan iş pervole, iki küçük müştemilat- 2017’den 2018’e geçen süreçte gerçekleştiği görülüyor. Tabii ki uydu fotoğrafından bakıldığında o pervole şu andaki görüntüsünde olmadığı için bu imar kanununa aykırı bir ilke. Bu gerçek bunu yadsıyamayız” dedi.

Özdil’in 232 metrekare emsal hakkı olduğunu, villanın ruhsata bağlanabilecek bir yapı olduğu dile getiren Aras, villanın 7 milyon dolarlık olmadığını, mütevazı bir yer olduğunu sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.