Bodrum’dan Cengiz Holding’e mesaj

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Bodrum'un en bakir yerlerinden biri konumundaki Cennet Koyu için hazırladığı  “Sahil Düzenleme, Koruma Yapıları ve Dolgu Alanı” projesi  büyük tepki çekti. Projenin bölgede büyük tahribata neden olacağına vurgu yapan Bodrumlular,  yetkilileri sorumluluk almaya çağırarak ‘Cennet Koyu’nu talan ettirmeyeceğiz’ mesajı verdiler.  Öte yandan Bodrum Belediyesi de Cengiz Holding’in onay için bakanlığa başvurduğu ÇED’in iptali için baş vuruda bulunarak Cennet Koyu’na sahip çıktı. 

Bodrum’dan Cengiz Holding’e mesaj

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla’nın Bodrum İlçesi’nin en bakir yerlerinden biri konumundaki  Cennet Koyu yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde Cengiz Holding bünyesinde bulunan Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş.,  Cennet Koyu için “Sahil Düzenleme, Koruma Yapıları ve Dolgu Alanı” projesi hazırladığını açıklamıştı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusunda bulunan şirketin proje kapsamında dört mendirek ile iki plaj kurmayı planladığı proje alanı, “kültür varlıkları”, “tabiat varlıkları”, “3’üncü Derece Arkeolojik Sit Alanı” ve “koruma alanı” içerisinde kalıyor.  Planlanan mendirek yapılarının üzerinde ve plajların içerisinde güneşlenme ve dinlenme amacıyla kullanılmak üzere bungalovların inşası da planlanıyor.   Yatırım bedeli yaklaşık 40 milyon TL olan proje tanıtım dosyasında verilen bilgiye göre, alana en yakın yerleşim yeri yaklaşık 700 metre güneydoğusunda kalıyor. Alanının kıyı bölgesi, kayalık ve çakıllardan oluşan “alçak kıyı” yapısına sahip.  Proje alanının karasal kısmında ise yoğun bir şekilde makiler bulunuyor.

AKDENİZ FOKULLARI TEHLİKEDE

Proje çevresinde ve proje çevresine yakın alanlarda 71 bitki türü, 11 sistematik gruba ait toplam 82 tür ve 302 bireyle, endemik 17 sürüngen türü bulunuyor.  Proje çevresine yakın alanlarda 20 memeli türü ile nesli tükenmekte olan Akdeniz foku, çizgili yunuslar ve deniz kaplumbağaları da yaşıyor. Mehmet Cengiz, geçtiğimiz yıllarda Cennet Koyu için iki kez girişimde bulunmuş, Danıştay 13’üncü Dairesi, koyda bulunan 2 milyar 100 milyon TL değerindeki 700 dönümlük kamu arazisinin özelleştirme kararını daha önce iki kez iptal etmişti.

BODRUM BELEDİYESİ HAMLESİNİ YAPTI

Bodrum’da kaçak yapı ile mücadele başarılı işlere imza atan ve Bodrum’un doğasının korunmasına yönelik izlediği politikalarla beğeni toplayan Bodrum Belediyesi de projeye karşı hamlesini yaptı.  Bodrum Belediyesi de ÇED’in iptali için başvuruda bulunarak Cennet Koyu’na sahip çıktı. Ayrıca Bodrum Belediyesi, projedeki tüm aşamaları takip edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacak.

Cennet Koyu için hazırladığı  “Sahil Düzenleme, Koruma Yapıları ve Dolgu Alanı” projesi büyük tepki çekti.  Bodrum’da başta siyasi partiler olmak üzere çevre örgütlerinde projeye tepki yağdı. Projeye tepki gösteren isimlerinde birisi CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, oldu. Projenin Bodrum’a zarar vereceklerini ifade eden Başkan Karahan, mücadele mesajı verdi. 

CHP'Lİ KARAHAN: BIRAKIN DOĞAL KALSIN

“Cennet Koyu Cengiz’e teslim etmeyeceğiz” diyen Başkan Karahan, “Cengiz Holding,  yıllarca denizi ve kıyıyı dizayn etme çabası içinde. Bu, Cengiz Holding’in bu alan için ilk hamlesi değil. Biz bu hamleleri yakından takip ediyoruz.  Bodrum’un en bakir koyunun  imara açılmasını istemiyoruz . Bu projenin onayı bölgede yapılaşmanın önünü açacağı gibi, bölgede hem deniz hem de karada ciddi bir trafik yoğunluğuna neden olacak. Ciddi bir nüfusun gelmesine neden olacak proje aynı zamanda Bodrum’un doğal bitki örtüsüne ve ekolojik yapısına  zarar verecek.  CHP, olarak ilk görevimiz Bodrum’un doğasını korumak olacak. Bu bağlamda CHP Bodrum İlçe Örgütü olarak, bu projenin iptali ve koruma odaklı olarak yeniden yapılması için uğraş vermeye devam edeceğiz.  Bodrum’un talan edilmesine izin vermeyeceğiz. Tüm bu karamsar tabloya rağmen, buradan da dönüş olduğunu bildiğimiz için, Cennet Koy için de sözümüz net: Cennet Koyu Cengiz’e teslim etmeyeceğiz, bırakın doğal kalsın”  ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİLİ KANBER: RANTA DUR DEMELİYİZ

Projeyi tepkiyle karşılayan İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber ise ‘Ranta dur demeliyiz’ mesajıyla sözlerine başladı.  İYİ Partili Kanber, Bodrum’un rant uğruna hırpalandığına dikkat çekiyor.  Merkezi hükümete çağrıda bulunan  Kanber, “Cennet koyu Cennet kalmalı.. Maalesef Bodrum  rant uğruna çok hırpalandı. Hala hırpalanmaya devam ediyor. Cennet koyu burnuna yapılacak Marina ve Konut + Otel projesi kesinlikle engellenmeli. Merkezi yönetimce ben yaptım, ben izin verdim demek burada yaşayan insanlara da saygısızlıktır. Bodrum'un yüzde 5 dahi büyümemesi gerekli,  çünkü yeterli altyapı, su, elektrik, yol, kanalizasyon ve arıtma tesisleri mevcut haliyle bile kapasitelerinin çok üzerinde. Cennet koyu Bodrumun sembolüdür ve tüm sivil toplum kuruluşları ve partilerle de aynı görüşte olduğumuzu düşünüyorum. Ranta dur demeliyiz” diye konuştu.

'YAŞAMI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

HDP Bodrum İlçe Zuhal Macit, söz konusu proje alanına ilişkin Danıştay’ın iptal kararına vurgu yapıyor.  Bodrum’un yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerini belirten HDP’li  Macit, “Danıştay'ın özelliştirme idaresinin yaptığı satışı 2 defa iptal etmesine rağmen Cengiz holding tarafından böyle bir projeye kalkışılması Hukuk devletine meydan okumaktır. Ekosistem üzerinde artan insan baskısı covid 19 olarak karşımıza çıkmaktadır. O nedenledir ki Fokların, posedoneia Çayırlarının ve binlerce deniz canlısı ile kara canlılarının yok edilmesine karşı sizsiz kalmayacağız. HDP olarak Ekolojik yaşamı savunmaya devam edeceğiz. HDP fokların, balıkların, Kuşların, ormanın sesi olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

'CENNET KOYU'NU TALAN ETTİRMEYECEĞİZ'

Bodrum Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre Aktivisti Mir Bahattin Demir, projenin yapıldığı alanın korunması gereken ekolojik alan ve üçüncü derece sit alanı olduğuna dikkat çekti. Bodrum için mücadele vurgusu yapan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bodrum Yarım adasının bakir kalmış bir kaç koydan biri olan adı üstünde Cennet gibi cennet koy" a Bu defa cengiz holding bünyesinde olan Bodrum1 Turizm şirketi  her yerde olduğu gibi Rant a kurban etmek adına Çevre ve şehircilik bakanlığına, sahil doldurma, mendirek yapmak için ÇED başvurusu yapmıştır. Bu alan kültür varlıkları koruma, arkeolojik ve 3. ncü derece SİT alanı olmasına rağmen, çizgili yunusların ve fok gibi nesli tehlike altında olan canlıların evini, yaşam alanlarını ve habitatlarını yok edecek bungalov ev ve villa projelerini hayata geçirmek için yeniden iğrenç yüzünü göstermek istiyor Bodrum Artık imdat diyor. Bodrum ağlıyor. Bodrum kent konseyi yürütme kurulu üyesi olarak bütün doğa korumacı ve sivil toplum kuruluşları olarak  burayı Cengiz’e talan ettirmeyeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER