Boğaziçi eylemlerine katıldıktan sonra kaçırıldıklarını iddia eden üç öğrenci konuştu

Ankara’da kendisini polis tarafından tanıtan kişiler tarafından kaçırılan üç üniversite öğrencisinden Uğurcan Baynal, ifadesinde yaşadıklarını anlattı.

Boğaziçi eylemlerine katıldıktan sonra kaçırıldıklarını iddia eden üç öğrenci konuştu

Ankara’da kendisini polis tarafından tanıtan kişiler tarafından kaçırılan üç üniversite öğrencisinden Uğurcan Baynal, ifadesinde yaşadıklarını anlattı.

Ankaragazetecisi.com'dan Alican Uludağ'ın haberine göre, Cebeci’de GBT kontrolü yapılacağı gerekçesiyle araca bindirildiğini ve Pursaklar’da boş bir araziye bırakıldığını ifade eden Baynal, belinde silah olan erkek şahsın kendisini “senin Boğaziçi eylemlerine katıldığını biliyoruz. Hepinizi tek tek toplayacağız. Derslerinle uğraş, burası İstanbul’a benzemez. Seni döve döve memleketin olan Bingöl’e yollarız. Derslerinle uğraş, bu işlerle uğraşma” diyerek tehdit ettiğini kaydetti.

Başkent Ankara’da dün 3 üniversite öğrencisi, kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından sivil aracı bindirilerek kaçırıldı. Öğrencilerden Ali Ayduğan Gölbaşı’na, Uğurcan Baynal tehdit edildikten sonra Pursaklar’a, Sena Bademli ise Sincan’a bırakıldı.

Bu öğrencilerden 22 yaşındaki Uğurcan Baynal, avukatlarıyla birlikte karakola giderek şikayetçi oldu. ankaragazetecisi.com’un ulaştığı ifadeye göre Uğurcan Baynal, yaşadıklarını şöyle anlattı:

18 Şubat günü saat 12:55 sıralarında Cebeci’deki ikametimden Kızılay’a gezmek amacıyla çıktım. Hemen sonra yol üzerinde yaya olarak yürüdüğüm sırada, yaklaşık 1.80 boylarında kel, sarışın, sarı ile kızıl arası sakal renkli, haki renkli montlu elinde telsizi olan bir erkek şahıs ve 28-30 yaşlarında 1.65 boylarında sarı saçlı ve sarışın tenli, kemik çerçeveli siyah renkli gözlüğü olan bir bayan şahıs yanıma geldi. Erkek olan şahıs benden kimliğimi isteyerek, senin GBT’ni yapacağız dedi. Cebinden bir cüzdan çıkartarak içinde bulunan polis rozetini ve polis kimliğini gösterdi. Fakat hızlı bir şekilde gösterdiği için kimlik üzerine yazan ismi görmedim. Yine erkek şahıs, yol kenarında park halinde bulunan Gri renkli, camları tamamen siyah renkli filmle kaplı, Hatchback tipte Ford Focus marka ve model aracı göstererek, GBT’ni araçta yapacağız dedi.”

Araca üç kişi birlikte bindiklerini anlatan Baynal, buradan çeşitli sokakları gezdirildikten sonra Celal Bayar Bulvarı, Sıhhiye, Maltepe, YHT Garı, Kazım Karabekir Caddesi’nden Esenboğa/Pursaklar istikametine götürüldüğünü ifade etti. Baynal, şunları kaydetti:

“Araç içerisinde seyir halinde bulunduğumuz esnada erkek olan şahıs bana hitaben ‘senin Boğaziçi eylemlerine katıldığını biliyoruz. Hepinizi tek tek toplayacağız. Derslerinle uğraş, burası İstanbul’a benzemez. Seni döve döve memleketin olan Bingöl’e yollarız. Derslerinle uğraş, bu işlerle uğraşma’ diyerek beni sert bir şekilde tehdit etti. Kadın şahıs ise bana hitaben ‘derslerine çalışmalısın, bu işlerle uğraşma, daha iyi yollar da var, güzel bölümde okuyorsun’ diyerek bana nasihatler verdi. Kadın şahıs, diğerine göre daha nazikti. Ben kadın şahsa ‘Siz kimsiniz, neden buradayım, ne yapıyorsunuz, sen polis misin, yoksa MİT’çi misin dedim. Kadın şahıs bana güldü, yanıt vermedi.”

KELEPÇE TAKTILAR

Uğurcan Baynal, aracın Esenboğa’yı geçtikten sonra yol kenarında durduğunu belirterek, “Bana siyah renkli plastik kelepçe taktı. Akabinde tekrar araç ile yola devam ettik. Bu şahıslar kendi aralarında havadan ve muhtelif konulardan sohbet ediyorlardı. Birbirlerine devrem/müdürüm şeklinde hitap ediyorlardı. Erkek şahsın belinde silah olduğunu gördüm. Şahıslar beni 15:30 sıralarında boş bir araziye gelerek ‘hadi defol, söylediklerimi unutma’ diyerek bıraktılar. Beni zorla alıkoyanlardan şikayetçiyim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER