Camide biber gazlı müdahale...

Camiye giden Furkan Vakfı üyelerine polis biber gazlı müdahalede bulundu. Bazı kişileri polis boğazından tutarak gözaltına aldı. Furkan Vakfı üyeleri o anları, "Camide biber gazlı müdahale! Yazıklar olsun, yazıklar olsun!" notuyla paylaştı. 

Camide biber gazlı müdahale...

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul'un "İtikafı yapacağız, buyursunlar engel olsunlar" açıklamasının ardından Furkan Vakfı'na camide biber gazlı müdahale yapıldı.

Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, Ramazan'da 'kendini ibadet etmeye adama ve dünya işlerinden uzak durma' anlamına gelen 'itikaf'ı yapacaklarını dile getirdi. Kuytul'un "İtikafı yapacağız, buyursunlar engel olsunlar" açıklamasının ardından, Gaziantep'te bir camide toplanan Furkan Vakfı üyelerine biber gazı ile müdahale yapıldı. 

Gaziantep'teki müdahalenin ardından Furkan Vakfı'ndan 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 

İşte o müdahale görüntüleri:

POLİS, CAMİYE AYAKKABI İLE GİRDİ

Polis camiye ayakkabı ile girdi, Furkan Vakfı üyeleri tepki gösterdi. Bir kişinin, "polis postalla camiye girdi" dediği duyulurken polisin ayakkabısı ile camiye girdiği görüldü.

İşte o anlar:

KURANLARI TOPLADILAR...

Polis ve bekçilerin Furkan Vakfı üyelerinin önünden Kuranları aldıkları görüldü.

FURKAN VAKFI: 50 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde bulunan Alaparmak Camii'nde Ramazan ayının son 10 gününde gerçekleştirilen itikaf ibadetini yerine getirmek isteyen grubu polis ve bekçi engelledi. Pandemi önlemlerini gerekçe gösteren güvenlik güçleri camideki gruba bibar gazı sıkarak dışarı çıkardı. Furkan Vakfı, 50 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Furkan Vakfı’nın twitter hesabında, “Her yıl Ramazan ayının son 10 günü itikaf sünnetini ihya eden Furkan gönüllüleri bu yıl camide itikafa girdikten sonra polisin biber gazlı müdahalesine maruz kaldı” paylaşımı yapıldı. Açıklamada; “Maske ve mesafe kurallarına uymalarına ve bu konuda bir kısıtlama kararı bulunmamasına rağmen itikâfa girenlere polis, cami içerisinde biber gazlı müdahalede bulunarak 50’den fazla kardeşimizi gözaltına aldı” denildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “tam kapanma” sürecinde, teravih namazları dışında vatandaşların camilerde ibadet edebileceğini açıklamıştı. Erbaş, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada; “Camilerimiz açık. Teravih namazı hariç cuma ve vakit namazlarımız kılınacak” demişti.

AÇIĞA ALINDI

Gaziantep'te Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul'un 'İtikaf' çağrısıyla birlikte bir camide toplanan Furkan Vakfı üyelerine yapılan polis müdahalesine ilişkin Gaziantep Valiliği'nden açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, biber gazıyla müdahale eden polislerin açığa alındığı bildirilirken olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

Daha önce haklarında muhtelif tarihlerde terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini “Alparslan Kuytul Gönüllüleri” olarak adlandıran kişiler, 2 Mayıs 2021 günü yatsı namazına müteakip 21.30 sularında üç tane camide 76 şahıs Ramazan ayı süresince itikafta bulunmak üzere toplanmış ve cami imamlarının tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Bunun üzerine Cami görevlileri tarafından emniyet güçlerinden yardım istenmiştir.

Bu şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek  devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağıza alınmayacak galiz küfürler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır.

Olay ile ilgili bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan genelge kapsamında “Cami cemaatinden itikafa girmek isteyenlerin talepleri, cami görevlileri tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, müftülükler mülki amirin onayıyla itikafa girilecek camileri belirleyecek ve ilan edecektir” hükmü amir olup, 2019 yılında Gaziantep ilimizde toplam 143 cami itikafa girilebilecek mabed olarak  belirlenmiş, bunlardan 27 tanesinde 174 vatandaşımız itikafa girmiştir. 2020 yılında Pandemi nedeniyle herhangi bir talep olmamış ve camilerde itikafa girilmemiştir.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30.04.2021 tarihli genelgesi kapsamında itikafa girmek isteyen vatandaşların bu ibadetlerini evlerinde yapabilecekleri tavsiye edilmiştir. Bu yıl kaymakamlıklara, Müftülüğe ya da din görevlilerine itikafa girmek ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamıştır.

Özetle;

“Bu provokasyonu yapan kişiler daha önce haklarında çeşitli defalar terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşlarıdır ve amaçları ibadet etmek değil, sivil itaatsizlik yapmaktır.

Müdahale edilen camide itikafa girmek isteyen vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır.

Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme talebinde bulunulmamıştır.

Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir.

Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir.

Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır.

Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.”

İtikaf nedir?

İtikaf, camide belirli günler kalma, bu günlerde kendini ibadet etmeye adama ve dünya işlerinden uzak durma döneminden oluşan İslami bir uygulamadır

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER