'Camide biber gazlı müdahalede' flaş gelişme 

Gaziantep'teki bir camide Furkan Vakfı üyelerine yönelik biber gazlı müdahaleye ilişkin Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek bir açıklama yaptı.

'Camide biber gazlı müdahalede' flaş gelişme 

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep'te camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı üyelerine biber gazı ile müdahele edilmiş, camide yaşananlar yankı uyandırmıştı. 

Yaşanan gelişmenin ardından soruşturma başlatılmış, gazı kullanan personel görevinden uzaklaştırılmıştı.

Ayrıca gözaltına alınan 78 kişi de serbest bırakılmıştı. 

EMEKLİLİĞİNİ İSTEDİ

Söz konusu olaya ilişkin son olarak Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek bir açıklama yaptı. 

Camide yapılanları provakasyon olarak değerlendiren Zeybek, müdahalenin gerekli olduğunu belirtti. 

Zeybek ayrıca emekliliğini istediğini, ''Bugüne kadar edindiğim devlet tecrübesi ve görev bilincim, bu haklı ama provokatörlerin ekmeğine yağ süren bir personelin sorunlu müdahale biçimini, devletimizin ve Türk Polis Teşkilatının yıpratılmaması adına, emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğuyla, yaklaşık 37 yıldır büyük bir şevk ve her bir meslektaşım gibi özveriyle görev yaptığım Emniyet Teşkilatından 04.05.2021 günü emekliliğimi istemiş bulunmaktayım'' ifadeleri ile duyurdu.

Zeybek'in açıklaması şöyle:

"Gaziantep İl Müftüsünün 03.05.2021 günü saat 05.40’da 40-50 kişilik grupların camileri boşaltmamakta direndiğine ve desteğe ihtiyaçları olduğuna dair talebi üzerine, tarafımdan günün nöbetçi müdürüne yeterince kuvvet alarak din görevlilerine destek olunması talimatı verilmiştir. Pandemi koşullarında alınan önlemleri çarpıtarak halkımızı kışkırtmak amacıyla, İslam dininin kutsalları da istismar edilmek suretiyle bir provokasyon girişiminde bulunulmuştur.

Salgın sebebiyle alınan tedbirlere uymamak, toplum sağlığını hiçe sayarak tehlikeye düşürmek olduğu gibi, dinimize göre de büyük bir vebal ve kul hakkı ihlalidir. Her gün yüzlerce kişinin vefat ettiği bir ortamda, önce sözlü ikazlarda bulunulmuş, gurubun hakaret ederek eylemlerine devam etmesi üzerine kademeli olarak müdahale edilmiştir. Ancak bu haklı müdahale esnasında orada bulunmaması gereken bir personelimiz, bizim de asla kabul edemeyeceğimiz bir şekilde cami içinde biber gazı kullanmış ve derhal görevden uzaklaştırılarak sorumlular hakkında gerekli soruşturma işlemi başlatılmıştır.

Bugüne kadar edindiğim devlet tecrübesi ve görev bilincim, bu haklı ama provokatörlerin ekmeğine yağ süren bir personelin sorunlu müdahale biçimini, devletimizin ve Türk Polis Teşkilatının yıpratılmaması adına, emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğuyla, yaklaşık 37 yıldır büyük bir şevk ve her bir meslektaşım gibi özveriyle görev yaptığım Emniyet Teşkilatından 04.05.2021 günü emekliliğimi istemiş bulunmaktayım. 

Beni dört ilin İl Emniyet Müdürlüğüne layık görüp emanet eden devlet büyüklerime, birlikte görev yapmaktan onur duyduğum adli, askeri ve mülki erkan ile tüm meslektaşlarıma, bu zorlu meslek yaşantım boyunca daima destek ve fedakarlıklarıyla yanımda olan eşim ve evlatlarıma, her şeyin en iyisine layık yüce milletimize şükranlarımı sunuyorum."

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER