Çavuşoğlu, Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin ne zaman başlayacağını açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'deki Avrupa Birliği temaslarının ardından açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Yunanistan ile istikşafi görüşmeleri pazartesi başlatıyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin ne zaman başlayacağını açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brüksel'deki temaslarını sürdürüyor.

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Çavuşoğlu-Stoltenberg görüşmesi NATO karargahında gerçekleşti. Görüşmede NATO-Türkiye ilişkileri ile bölgesel ve küresel gelişmeler değerlendirildi. Bakan Çavuşoğlu, NATO ittifakının içinde birlik ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, Türkiye'nin ittifakın caydırıcılık ve savunmasında kritik ve öncü roller üstlendiğini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ile de bir araya geldi. Çavuşoğlu, temasları kapsamında Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile de görüştü.

"2020 İKİLİ İLİŞKİLER AÇISINDAN 'SORUNLU' BİR YIL OLDU"

Görüşmelerin ardından Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde gazetecilerle bir araya gelen Çavuşoğlu, Aralık 2020'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nin ardından ilişkilerde pozitif bir ortam oluştuğunu söyledi.

Çavuşoğlu, 2020'nin ikili ilişkiler açısından "sorunlu" bir yıl olduğunu ancak AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye'ye bir el uzatıldığını ve Türkiye'nin de buna karşılık verdiğini anlattı.

Bu çerçevede diyalog ve temasların arttığını söyleyen Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız, AB Konseyi ve Komisyonu Başkanlarını Türkiye'ye davet etti. Onlar daveti kabul etti. Tarihi belirliyoruz" bilgisini paylaştı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin iki başkana tarih önerilerinde bulunduğunu, bunun da Türkiye'nin görüşme konusunda kararlılığını gösterdiğini anlatarak, "Henüz tarih yok ancak iki başkan da bir an önce Türkiye'ye gelmek istediklerini söylediler" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER