CHP'li Barut: Türkiye özgürlüklerin en çok gerilediği 2. ülke...

(ANKA) CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, özgürlükler konusunda Türkiye’de kaygı verici ve kabul edilemez bir geriye gidişin olduğunu öne sürerek, özgürlüklerin geliştirilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

TÜRKİYE, ÖZGÜRLÜKLERİN EN ÇOK GERİLEDİĞİ 2. ÜLKE

Barut, Türkiye’de özgürlüklere ilişin Meclis Başkanlığı’na verdiği Araştırma Önergesinde, Freedom House (Özgürlük Evi) tarafından yayınlanan 'Dünyada Özgürlükler 2020' raporuna göre Türkiye, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği 2'nci ülke olduğunu vurgulayarak,  “Bu kapsamda sunduğumuz Meclis Araştırması açılması istemine destek verilmelidir” dedi.

Ayhan Barut, Türkiye'nin hukukun üstünlüğü, adalet, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğü konusunda dünya sıralamalarında sürekli olarak geriye gidişin kaygı verici boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, "Tek adam rejiminde özgürlükler geriliyor. Özgürlükler genişletilmeli, kaygı verici gidişat değişmelidir" dedi.

Türkiye’de özgürlükler konusunda yaşanan olumsuz tablonun sorumlusu olarak tek adam rejimini gösteren Barut, "Hukukun üstünlüğü, adalet, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğüyle ilgili de çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Gazeteciler yazdıklarından dolayı tutuklanıyor, iktidarı eleştiren ve itiraz edenler cezalandırılıyor" sözleri ile görüşlerini dile getirdi,

YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Demokrasi, hak, hukuk, barış ve özgürlük mücadelesi verdiklerinin altını çizen Ayhan Barut, daha yaşanabilir bir Türkiye için çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Hukukun üstünlüğü, adalet, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere yaşanan tüm sorunların aşılması, her alanda özgürlüklerin geliştirilmesine ilişkin gerekli önlemlerin alınarak, zorunlu adımların bir an önce atılmasını isteyen Ayhan Barut, konuya ilişkin verdiği Araştırma Önergesinin gerekçesinde şunlara yer verdi:

"Eğitim, sağlık, ulaşım, barınma başta olmak üzere, siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik, sportif ve sanatsal tüm konularda ciddi bir gerileme ve darboğaza düştük. En az bu denli önemli, hatta yer yer bunların da çok önüne geçen konulardan birisi de hukukun üstünlüğü, adalet, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğüyle ilgili yaşanan sorunlardır.

DEMOKRASİ ENDEKSİNDE GAMBİYA'NIN GERİSİNDEYİZ

Türkiye, 2019 'Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde (Rule of Law Index) 126 ülke arasında 109'uncu sırada yer aldı. Ülkemiz The Economist Intelligence Unit'in (2019) hazırladığı Demokrasi Endeksi sıralamasında Gambiya, Sri Lanka, Uganda, Pakistan ve Nijerya'nın gerisinde 110'uncu sırada bulunuyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Raporu'nda da Türkiye, geçen yıl olduğu gibi 157'nci sırada bulunuyor. Son olarak Freedom House (Özgürlük Evi) tarafından yayınlanan 'Dünyada Özgürlükler 2020' raporuna göre Türkiye, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği 2'nci ülke oldu. Bu kapsamda sunduğumuz Meclis Araştırması açılması istemine destek verilmelidir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.