CHP'li Erbay, Meclis'te deprem gerçeğini anlattı... Adalet Bakanı'na flaş soru

CHP'li Erbay, Meclis'te deprem gerçeğini anlattı... Adalet Bakanı'na flaş soru

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Meclis'te kısa bir konuşma yaptı, Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu hatırlattı. Adliye binaların dayanıksızlığını hatırlatan Erbay, "Adalet Bakanına sormak istiyorum: Yapacağınızı söylediğiniz adalet reformu içinde avukatların çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve avukatların hayatlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri adliye binalarının yenilenmesi var mıdır?" diye sordu.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Meclis'te konuştu. Erbay Meclis'te şu açıklamaları yaptı:

İçinde bulunduğumuz 1-7 Mart, deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla Deprem Haftası olarak ilan edilmiştir. Hepimizin bildiği gibi ülkemiz bir deprem kuşağı ülkesidir. Ülkemizde birçok binanın depreme dayanıklı olmadığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Bu binaların arasında adliye binaları da yer almaktadır. Son olarak İzmir depreminde adliye binasının ciddi hasar görmesi bu gerçeği bir kez daha ortaya koymuştur. 

Ülkemizde birçok adliye binası depreme dayanıksız, derme çatma yapılardır. Özellikle ilçe adliye binaları, kaymakamlık binalarının içinde âdeta sığıntı gibi yer almaktadır. 

Adaletin sağlanmasında fiziki şartlar çok önemli bir unsurdur. Ancak bugüne kadar adliye binalarının fiziki yapısı yetersiz olmuştur. Buradan, avukat bir milletvekili olarak Adalet Bakanına sormak istiyorum: Yapacağınızı söylediğiniz adalet reformu içinde avukatların çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve avukatların hayatlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri adliye binalarının yenilenmesi var mıdır?

İşte o konuşma:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER