CHP'li Kuşoğlu: Kayıp tablolar için suç duyurusunda bulunacağız

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi’nde 4 bin 24 tablonun ayırt edici özellikleriyle envantere alınmadığı ve durumun yolsuzluğa açık olduğunu, 404 tablonun da müzede bulunmadığını söyledi. Konuyu sordukları Milli Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanı’nın yetkili olmadıklarını ifade ettiklerini söyleyen Kuşoğlu, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. 

CHP'li Kuşoğlu: Kayıp tablolar için suç duyurusunda bulunacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi’nde 4 bin 24 tablonun ayırt edici özellikleriyle envantere alınmadığı ve durumun yolsuzluğa açık olduğunu, 404 tablonun da müzede bulunmadığını söyledi. Konuyu sordukları Milli Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanı’nın yetkili olmadıklarını ifade ettiklerini söyleyen Kuşoğlu, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. 

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, beraberindeki komisyonun diğer CHP’li üyeleri Emine Gülizar Emecan, Kamil Okyay Sındır ve Cavit Arı ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Sayıştay’ın TBMM’ye sunduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Raporu’na göre, Resim ve Heykel Müzesi sicil raporuna kayıtlı 12 bin 378 taşınırın kaydı bulunduğunu, 4 bin 24 resim ve tablonun ayırt edici özellikleriyle envantere alınmadığını söyledi. Kuşoğlu, “Bir tablo var ama özellikleri nedir hiçbir şekilde yok. 404 adetin de fiilen müzede olmadığı, bunlardan 42’sinin de ‘kayıp’, ‘çalınan’, ‘sahte’ şeklinde açıklamaların olduğu ortadadır. Müzelerde çok önemli iki konu vardır. Sanat eseri niteliğinin tespit edilmesi ve envanterleriyle kaydedilmesi. Bizim yöneticilerinin beceriksizliği nedeniyle çok basit sahtekarlık işleri olmuş” diye konuştu.

Kuşoğlu,"Toplam olarak 446 tane sonuçta kayıp sanat eseri var Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Müzesi'nde. 4 bin 24 de sorunlu yani her an kaybolabilecek sanat eseri söz konusu. İki yıldır bu konuda birşey yapılmıyor. Basından öğrendiğimiz kadarı ile iki tane güvenlik görevlisi ile ilgili ihbarda bulunulmuş. Bu kadar büyük yolsuzluğun, hırsızlığın, çalıntı eserin iki güvenlik görevlisi tarafından yapılması mümkün değil" dedi.

Kuşoğlu, konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını da bildirdi.  

BÜTÇE KANUNLARI YÜRÜTME ERKİNİN NE YAPTIĞINI GÖRMEK İÇİN YAPILIR

2021 bütçe görüşmeleri için de değerlendirme yapan Kuşoğlu, “21 Eylül’de başladı, özellikle bu hafta çalışmalarımız yoğundu. Bakanlıklar sürekli olarak yer değiştiriyor. Bütçe programında sıkıntı söz konusu. Milletin iradesi birinci plana alınmamış görünüyor. 2021 bütçelerini doğru dürüst anlatabilmeleri lazım. Bütçe kanunları, yürütme erkinin ne yaptığını görmek için yapılır” dedi.

İNCE KAST EDİLMEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İttifak içinde belli kişileri finanse ederek ‘ayrı bir parti kurdurtabilir miyiz’ çabası var” ifadelerindeki kişilerin kim olduğunu sorulması üzerine Kuşoğlu, “Parti içi bir mesele, konu olarak görüyorum. Onun için burada tartışmak istemem. Yapılan açıklama doğrudur. Sayın İnce, kastedilmemiştir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER