CHP'li Öztrak: Dünyanın gözü önünde rezalet yaşanıyor

Öztrak, "Yumruk atarken sağlıklı ama sağlık gerekçesi gösterilerek tutuklanmıyor. Dünyanın gözü önünde rezalet yaşanıyor. Nedir o el öpmeler, iktidar partisinin il başkanının açıklamaları. Türk demokrasisinin köküne kibrit suyu ekmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul, Ankara, İzmir, Hatay, Muğla, Mersin, Adana, Aydın, Antalya, Tekirdağ, Eskişehir büyükşehir belediye başkanları ile gerçekleştirdiği toplantı sona erdi.

Toplantının ardından parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP’li belediyelerde faaliyetlere geçecek kararları açıkladı.

Öztrak toplantıda alınan kararları şöyle açıkladı;

SİYASETİ SADECE BELEDİYE BAŞKANLARI YAPACAK

Belediyelerimizin ülke bütünlüğü, çoğulcu demokrasinin, bireysel kültürel hakların, korunmaya muhtaçların, insan haklarının korunmasının güvencesi olacaklarını bir daha teyit ettik. Hizmete erişme hakkını fırsat eşitliği çerçevesinde sağlayacaklar, hiçbir şekilde hukukun üstünlüğü ilkesinde ödün vermeyecekler, farklı sosyal köken ve bölgelerden gelen insanların birlikte huzur içinde yaşamasını sağlamak belediyelerimizin öncelikli görevlerinden olacak. Hizmetleri hızlı verecek kurumsal yapıyı gerçekleştirecekler. Atamalarda liyakat en önemli kriter olacak. Belediyelerde siyaseti sadece belediye başkanları yapacak. Bilgi ve iletişim teknolojilerinden en verimli şekilden yararlanan mekanizmaları oluşturacaklar.

BELEDİYE ŞİRKETLERİ MERCEK ALTINA ALINACAK 

Kadın sığınma evlerinin, gençlik kültür merkezlerinin, bakıma muhtaçlar ve yaşlı bakım evlerinin ve sosyal tesislerin yapımına önem verecekler. Başkanlarımız belediye şirketlerini mercek altına alacak. Şirketlerin kuralsız para harcayan yapı olmaktan çıkaracak, zorunlu haller dışında yeni şirketler kurmayacak. İmar rantını kentte yaşayanların hizmetine kullanacaklar. Belediyelerimiz akredite yerli şirketler aracılığıyla bağımsız denetim yaptırmaya önem verecek ve ülkedeki en yüksek kredi notunu almayı hedefleyen kamu kuruluşları olacaklardır. Tarımsal destekler ve kooperatifleşmeye önem verecekler. Belediye meclislerinde muhtarlar, meslek odaları, çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşları söz sahibi olacak. Belediyelerimizin faaliyetleri genel merkez tarafından denetlenecek.

‘ÜLKE MİLLİ GELİRİNİN YÜZDE 59’UNU YÖNETİYOR’

Öztrak, CHP’nin belediyelerin Türkiye nüfusunun yüzde 46.4’üne hizmet ettiğini ve ilçe belediyeleri de dahil edildiğinde bu oranın ülke nüfusunun yarısına vardığını söyledi. Öztrak, CHP’li belediye başkanlarının 2014 yılında ülke milli gelirinin yüzde 12’sini yönetirken, bu oranın 2019 yılında yeni kazanılan büyükşehir belediyeleriyle birlikte toplam milli gelirin yüzde 59’nu çıktığını ekledi.

‘YSK’NIN PUSULASI HUKUKTUR’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin belirsizliğin hala devam ettirilmeye çalışıldığını söyleyen Öztrak, “Sürecin uzaması ülke ufkunu karartmaktadır. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) pusulası hukuktur ve öyle de olmalıdır. Birileri bu ülkede bir hukuk cinayeti tasarlıyor olabilir. YSK’nın bu cinayete müsaade etmeyeceğini biliyoruz. Kararın en kısa sürede verilerek Türkiye’nin rahatlatılacağını inanıyoruz” dedi.

‘YUMRUK ATARKEN SAĞLIKLI, SAĞLIK GEREKÇESİYLE TUTUKLANMIYOR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, cenazede yumruk atan Osman Sarıgün, ‘sağlık durumu elverişli olmadığı’ için 23 Nisan günü adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Öztrak, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Sarıgün’ün serbest kalmasını “Yumruk atarken sağlıklı ama sağlık gerekçesi gösterilerek tutuklanmıyor. Dünyanın gözü önünde rezalet yaşanıyor. Nedir o el öpmeler, iktidar partisinin il başkanının açıklamaları. Türk demokrasisinin köküne kibrit suyu ekmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘HUKUK DEVLETİNİN YIPRANMIŞ OLMASI CEPLERİMİZİ BOŞALTIYOR’

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “Ne yazık ki önce ‘ahlak ve maneviyat’ diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar”açıklamasını değerlendiren Öztrak, “Bu konuda hukuk camiasında üst düzeyde görev yapmış insanlar bu görüşü tekrarlamaya başladılar. Türkiye’nin sorunlarından birisi hukuk devletinin aşırı yıpratılmış olması, demokratik standartlardaki gerilemedir. Bu özgürlük alanlarını daraltırken, cepleri de boşaltmaktadır. Yatırım yapacak olanlar mallarının güvence altında olmayacağını düşünmektedir” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.