CHP'li Tekin'den TÜİK'in işsizlik verilerine tepki

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamlarına tepki gösterdi. Tekin, "Uzaya vatandaş göndereceğini iddia eden iktidar, öyle bir uçuşa geçmiş durumda ki, vatandaşın dünyadaki tüm gerçeklerinden uzaklaşmış haldeler" dedi.

CHP'li Tekin'den TÜİK'in işsizlik verilerine tepki

CHP İstanbul Milletvekili Tekin, TÜİK’in yüzde 12.9 olarak açıkladığı işsizlik verilerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Tekin, 2020 Kasım ayında pek çok işyerinin kapanmış olmasına rağmen işsizliğin 12.9 olarak ilan edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"TÜİK, tıpkı önceki aylarda olduğu gibi rakamlarla sihirbazlık yaparak işsiz sayısındaki artışı gizliyor. Uzaya vatandaş göndereceğini iddia eden iktidar, öyle bir uçuşa geçmiş durumda ki, vatandaşın dünyada ki tüm gerçeklerinden uzaklaşmış bir haldeler. TÜİK'e göre ülkede işsizlik diye bir problem yok. İstihdam edilenlerin sayısı TÜİK’e göre 2020 yılı Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 103 bin kişi azalırken işsizlik oranlarının da düşmüş olması dünya da görülmüş bir olay değildir. Bu veriler olsa olsa dünyamızın uydusu olan Ay'a ait veriler olabilir."

"GERÇEK İŞSİZLİK 20 MİLYONA DAYANDI"

Tekin, "Gerçek işsizlik 20 milyona dayanmıştır. Şu anda geniş tanımlı işsizliği ve istihdam olmayıp da işsiz sayılmayanları hesaba kattığımızda gerçek işsiz sayısı kayıt dışı çalışanlar hariç 20 milyona dayanmıştır. Binlerce işyeri kapanmış, milyonlarca kişi işsiz kalmışken TÜİK’in adeta şaka yaparmışçasına yayımladığı verilerin gerçeklik ile ilgisi yoktur. Her ay olduğu gibi yine TÜİK yapacağını yapmış hem istihdamı düşürüp hem işsizliğin azaldığını söyleyerek rüştünü ispatlamıştır" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER