CHP'li Tekin, 'milyonlarca insan zor günler geçiriyor' dedi sicil affı çağrısı yaptı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, vatandaş için de sicil affı çıkarılmasını istedi. Tekin, “Vatandaşın ödenemez durumda olan kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının silinip, temiz bir sayfa açılmasını sağlayalım” dedi.

CHP'li Tekin, 'milyonlarca insan zor günler geçiriyor' dedi sicil affı çağrısı yaptı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Vatandaşın ödenemez durumda olan kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının silinip, temiz bir sayfa açılmasını sağlayalım” dedi.

”MİLYONLARCA İNSAN ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”

Sileaktuel.com'da yer alan habere göre; Tekin, ”Yaşadığımız ve yaşamaya devam edeceğimiz korona virüs salgını nedeniyle ekonomik krizin etkilerini azaltmak ve vatandaşımızı korumak adına, kredi kartları ve tüketici kredilerinin tüm faiz ve diğer borçlarını silelim. İcra takibi başlatılmış ve başlatılacak olan tüm davaları ortadan kaldıralım. Vatandaşa gerçek bir sicil affı getirerek, temiz bir sayfanın açılmasını sağlayalım” dedi. Tekin, “Korona virüs salgınının üzerinden 2 aydan fazla zaman geçti, vatandaşın derdine derman doğru düzgün tek bir destek paketi dahi açıklanmadı. Kira, faturalar, kredi kartı borcu derken özellikle son iki ayda vatandaş hepten bitti. Ülkemiz 11 Mart’tan bu yana olağanüstü günler geçiriyor. Halkımız bir taraftan sağlığını koruma adına mücadele verirken, diğer bir taraftan açlıktan ölmemek adına mücadele veriyor. Çalıştığı iş yeri kapandığı için işsiz kalan çalışanlardan tutun da, kısıtlama kapsamında kepenk indirmek zorunda kalan esnaf ve çalışanlarına kadar milyonlarca insan zor günler geçiriyor” dedi.

”VATANDAŞA SİCİL AFFI GETİREREK TEMİZ SAYFA AÇALIM”

Devletin virüs nedeniyle büyük ekonomik çöküntü yaşayan vatandaşa sicil affı getirmesi gerektiğini belirten CHP’li Tekin, “Korona virüsün özellikle çalışma yaşamına, ekonomik ve ticari faaliyetlere yönelik etkilerinin en aza indirilmesinin devletin birincil önceliklerinden biri olması gerekiyor. Borçlu kişi sayısı, ihtiyaç ve diğer kredilerde 30 milyon kişiye çıktı. Buna bağlı olarak son beş yıl içerisin de icraya verilen ve borcu halen devam eden vatandaş sayısı 5 milyona yaklaştı. Vatandaşın yaşadığı krizin azaltılabilmesi için en çok bugünlerde destek olmak gerekiyor” dedi. Gürsel Tekin, “En son 2017’de çıkarılan sicil affını, bırakın özel bankalar, devlet bankaları dahi uygulamadı. Bu durumda, vatandaşımız her geçen gün daha da mağdur oldu. “İcra dairelerinde bulunan 30 milyonu aşkın icra dosyasına bakıldığında, yarısından fazlasının bankalara, finansal kuruluşlara ve varlık yönetim şirketlerine ait olduğu görülüyor. Vatandaşın yaşadığı krizin azaltılabilmesi için en çok bugünlerde destek olmak gerekiyor. Vatandaşa sicil affı getirerek, temiz bir sayfanın açılmasını sağlayalım” dedi.

TEKİN: ”ŞİLE TURİZM KONUSUNDA DESTEKLENMELİ” 

Tekin, ”Şile İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri. Yeşilliği ile doğası ile büyüleyen bir ilçemiz… Şile’nin de kendine has zorlukları var. Şile’de Belediye 36 bin kişiye hizmet verecek bütçeye sahip fakat yazın yüz binlerce insan Şile’de. Bu büyük bir yüktür. Bu yükün karşılanması, bölgemizin daha da refaha kavuşması için burası muhakkak desteklenmelidir. Ayrı partilerde de olsak da biz her zaman inandığımız doğruları söylemek zorundayız. Şile muhakkak turizm konusunda desteklenmelidir. Şile’de köylüler desteklenmelidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizler çalışmalarımızı yapıyoruz. Yol çalışmaları hız kazandı. Çiftçilerimize fide desteği sağlandı. Elde edilen hasatlara da alım garantisi verildi. Şile, gerçekten çok daha fazlasını hakkediyor ve çok daha fazlası yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER