CHP Lideri Kılıçdaroğlu, gazetecilere ve siyasilere saldırıları yorumladı

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, gazetecilerin siyasetçiler tarafından hedef gösterilmesi hakkında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na düşüncelerini sordu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, gazetecilere ve siyasilere saldırıları yorumladı

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, gazetecilerin siyasetçiler tarafından hedef gösterilmesi hakkında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na düşüncelerini sordu.

Kılıçdaroğlu, "Olanlar 80 öncesini çağrıştırıyor. Gazetecilerin düşmanlaştırılması, hedef gösterilmesi doğru değil. 80 öncesini yaşayan biz siyasetçilerin buna özellikle dikkat etmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Deniz Zeyrek'in Sözcü'deki yazısından ilgili kısım şöyle:

Gazeteci-Yazar Taha Akyol'un dünkü yazısı sosyal medyada en çok paylaşılan yazılardan biri olmuştu.

Akyol, isminin MHP lideri Devlet Bahçeli'nin sosyal medya mesajlarında geçmesiyle ilgili yazısını şöyle bitirmişti: “Allah'ıma hamd olsun, eli sopalı adamlarım yok, hiç de özenmedim. Elimde kalemim var sadece; kitaplarımı, belgesellerimi, yazılarımı yazdığım kalem.”

Hiç şüphe yok, Taha Ağabey, bir çok meslektaşımızın duygu durumunu bir cümlede özetlemiş. Ben de ismimi orada gördüğümde aynı duyguyu yaşamıştım. Gerçekten de başımıza gelecek kötülüklere karşı elimizde kalemimizden başka hiçbir şey yok.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla dün telefonla görüşürken “Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye sordum. Yanıtı şu oldu:

“Siyasetçilerin gazetecileri hedef göstermesini asla doğru bulmam. Siyasetçi gazetecinin yazdığını eleştirebilir, yanlış bulabilir. O zaman ararsınız, konuşursunuz, yazılanın söylenenin yanlış olduğunu söylersiniz, doğrusunu anlatırsınız.”

Kılıçdaroğlu, siyasetçilerin hedef gösterdiği isimlerin saldırıların hedefi olmasının 80 öncesini çağrıştırdığını belirterek şöyle dedi:

“Olanlar 80 öncesini çağrıştırıyor. Gazetecilerin düşmanlaştırılması, hedef gösterilmesi doğru değil. 80 öncesini yaşayan biz siyasetçilerin buna özellikle dikkat etmemiz lazım.”

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ve Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy'un CHP Genel Merkezi'ne yazdığı mektupla ilgili haberi arıyordum. Google'a yazınca ilk sıralarda TRT Haber, Milliyet, Sabah, Takvim, Yeni Asır gibi medya kuruluşların haberleri çıktı. İktidar kanadı, son üç gündür o mektubu hayli sündürmüş.

Muhalefet kanadındaki her ayrışma kıpırtısının iktidar cenahında bu kadar sahiplenilmesi normal. Neticede “düşmanımın düşmanı dostumdur” yaklaşımıyla hareket ediliyor. Ancak unuttukları bir şey var: Muhalefetten kopan hiç kimse iktidar kanadına geçmek istemiyor. Hepsi de eğer iktidar kanadına geçerseler taban bulamayacaklarını iyi biliyorlar.

Zahmet edip CHP'li iki milletvekilinin mektubunu da okusaydılar, mektubu yazanların iktidara ve iktidar tabanına yönelik bakışının mevcut CHP yönetiminden çok daha katı ve uzlaşmaz olduğunu göreceklerdi.

İki milletvekilinin mektubunu CHP lideri Kılıçdaroğlu'na da sordum. Okumuş ve kurmaylarına iletmiş. “Kendileriyle görüşecek misiniz?” dedim. Sadece “Hayır” yanıtını verdi. Bu tür eylemlerin partinin geleneklerine teammüllerine aykırı olduğunu da söyleyen Kılıçdaroğlu, bu tür konuların mektup bazında tartışılmasını doğru bulmadığını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER