CHP ve İYİ Parti önerdi, AKP'li üyeler kabul etti

Kentsel dönüşüme kolaylık sağlayacak olan çatı katlarının bağımsız bölüm olarak kullanılması Zeytinburnu Belediyesi Meclisi’nde de gündeme geldi. CHP ve İYİ Parti Meclis üyelerinin çatı katı düzenlemesiyle ilgili ortak önergesi, Zeytinburnu Belediye Meclisi'nde AKP'li üyelerin de verdiği destekle oy birliğiyle “Başkanlık Makamına” havale edildi.

CHP ve İYİ Parti önerdi, AKP'li üyeler kabul etti

ANKA'dan Oktay Yıldırım'ın haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından, kentsel dönüşüme katkı sağlamak için kasım ayında gündeme getirilen, çatı katlarının bağımsız bölüm olarak kullanılması önerisi Zeytinburnu Belediye Meclisi’nde de ele alındı. CHP ve İYİ Parti'li Meclis üyelerinin ortaklaşa hazırladıkları ve “Riskli Yapıların yıkılıp yeniden yapılması halinde çatı arası piyeslerinin, bağımsız bölüm olarak çatı katı şeklinde düzenlenmesi” başlığını taşıyan önerge özetle şöyle:

“Mevcut planda kat sayıları değiştirilmeden, çatı aralarının bağımsız kat olarak kullanımına dönük teklif sunmaktayız.

Kentsel dönüşümün hızlandırılması bakımından, riskli olarak tespit edilen ve yıkılıp  yeniden yapılması durumunda  çatı katının bağımsız olarak kullanımını teklif etmekteyiz. Bu konuda çalışma yapılmasını ve planlara bu konuda not eklenmesinin talep edilmesini teklif etmekteyiz.

Böylece; erişilemeyen alanlar kullanılabilir ve konforlu hale gelecektir. Çatı katları, en az diğer katlardaki kadar değerli hale gelecektir. Çatı katlarının yeterli düzeyde aydınlık ve temiz hava alması sağlanacaktır. Müteahhitlerle arsa sahipleri arasından uzlaşma kolaylaşacaktır. Çatı katlarını cazip hale getirecektir. Çatı katları kentsel dönüşümü hızlandırmak ve teşvik etmek açısından ekonomik bir değer katacaktır. Fiili durum yasal hale getirilecektir. Görüntü kirliliği de ortadan kalkacaktır.

Yukarıda izah edilen yazılı teklif önergemizin değerlendirilmek üzere Başkanlık Makamı'na havalesini arz ederiz.”

Zeytinburnu Belediye Meclisi, söz konusu önergeyi oybirliğiyle “Başkanlık Makamını” havale etti.

Önergeye Zeytinburnu Belediye yönetiminin bir yanıt verip vermeyeceği önümüzdeki aylarda belli olacak.

İMAMOĞLU'NUN TEKLİFİ REDDEDİLMİŞTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kasım ayında, depremle ilgili İBB Meclis gündemine sunduğu ve kentsel dönüşümün önünü açacak çatı katlarıyla ilgili teklif, İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubu tarafından reddedilmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER