CHP’li Kaplan: İşçinin, emekçinin hakkını bir torbaya koyuyor, patrona veriyorsunuz 

CHP'li İrfan Kaplan Meclis'e sunulan torba yasa teklifine "İşçinin, emekçinin hakkını bir torbaya koyuyor, ağzını bağlıyor patrona veriyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.

CHP’li Kaplan: İşçinin, emekçinin hakkını bir torbaya koyuyor, patrona veriyorsunuz 

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, TBMM Genel Kurulu’nda İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi üzerine yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.

Kaplan torba yasada işçinin ve emekçinin olmadığını söyleyerek, "Getirmek istediğiniz yasayla birlikte, vatandaşların iş güvencesini elinden alacaksınız. Kıdem ve ihbar hakkını elinden alacaksınız. Emeklilik haklarını elinden alacaksınız. Düşük ücretle çalıştırmanın önünü açacaksınız. İşsizlik fonunu yine emekçiye değil, yandaşa harcayacaksınız. Yani yine bir torba yasayla; emekçilerimizin haklarını değil, köleliklerini ilan edeceksiniz. Bu torba yasayla; vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm değil; sorunlarına sorun katacaksınız” dedi.

“EMEKÇİLERİN HAKLARINI İYİLEŞTİRMEK AKP HÜKÜMETİNİN GÜNDEMİNE ASLA GİRMİYOR”

Kaplan, AKP'nin işçiler, emekçiler, EYT’lilerin haklarını iyileştirmek noktasında bir gündeminin olmadığının altını çizerek “Bu ülkede 10 milyon asgari ücretli, 14 milyona yakın emekli, 1 milyon EYT mağduru,10 milyon işsiz, 2 milyon ücretsiz izinli vatandaşımız var. 17 milyon vatandaşımız sosyal yardımla yaşamaya çalışıyor. Geçim sıkıntısı yüzünden 4 bin 800 vatandaşımız intihar ederek yaşamına son verdi. Bu rakamlar size ne ifade ediyor bilmiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki; siz artık bu ülkeyi yönetemiyor, savuruyorsunuz” diye konuştu.

“AMAÇ YANDAŞ PATRON“

"AKP Hükümeti yeni bir torba yasayla; kendi sofrasında biraz daha yer açıyor" diyen Kaplan devamında "Amaç işçi, emekçi, dar gelirli, EYT’li değil; amaç yandaş patron. Bir şeyi yanlış yapıyorsunuz ki; bu kadar sesler yükseliyor. Yüzlerce dernek, Sivil Toplum Kuruluşlarından aynı tepki geliyor. DİSK, Türk-İş ve Hak-İş ortak bir açıklama yapıyor. Düzenlediğiniz torba yasadaki sorunları bildiriyor, yanlışları söylüyor. İşçiler, emekçiler isyan ediyor, iş bırakıyor. Muhalefet partileri size bu yanlıştan dönmeniz gerektiğini açıklıyor. Peki siz ne yapıyorsunuz? Tabii ki kendi bildiğinizi” ifadelerini kullandı.

"İŞÇİNİN EMEKÇİNİN ALIN TERİ SİZİ SANDIĞA GÖMER"

Kıdem Tazminatının işçinin, emekçinin alın teri olduğunu belirteren Kaplan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz getirmek istediğiniz yasayla; güvencesizliğe güvencesizlik, çaresizliğe çaresizlik katıyorsunuz. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için, sözleşmeli çalışmanın önünü açıyorsunuz. Siz bu yasayla işe iade davası açma ve iş güvencesi hakkını ortadan kaldırıyorsunuz. Yine bir yasayla, işçinin, emekçinin hakkını bir torbaya koyuyor, ağzını bağlıyor patrona veriyorsunuz. Kıdem tazminatı, kazanılmış bir haktır, alın teridir. İşçinin, emekçinin kara gün parasıdır. Kıdem tazminatı işçinin yarınıdır, umududur, güvencesidir. Yandaşlarınızın milyon dolarlık vergi borçlarına af getirirken, emekçilerin cebine göz dikmenize müsaade etmeyeceğiz. Artık işçi, emekçi, EYT’li, dar gelirli, emekli, vatandaşlarımız sizin torba yasalarınıza yem olmak istemiyor! Artık çare istiyor, insanca yaşama hakkı istiyor, emeğinin; alın terinin karşılığını istiyor! Eskiden ekmeği kendiniz yiyip, kırıntılarını vatandaşa verirdiniz. Şimdi o kırıntıları dahi çok görüyorsunuz. Geminiz su alıyor. Bitiyorsunuz, batıyorsunuz artık. Bugün işçinin, emekçinin alın teri üzerinden siyaset yaparsanız; gün gelir o işçinin, emekçinin alın teri sizi sandığa gömer. Bundan hiç şüpheniz olmasın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER