Çorlu tren katliamı... 'Kaza değil cinayet'

25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren katliamının yedinci duruşması Çorlu Halk Eğitim Merkezi'nde başladı. Katliama ilişkin "son bilirkişi" raporu sanık listesinin genişlemesini öngörüyor.

Çorlu tren katliamı... 'Kaza değil cinayet'

Tekirdağ Çorlu'da 8 Temmuz 2018'de yedisi çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 300 kişinin yaralandığı tren katliamının yedinci duruşması, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi'ne kurulan mahkeme salonunda başladı.

Duruşma öncesinde Çorlu'daki Santral Meydanı'nda buluşan aileler, davanın görüleceği Halk Eğitim Merkezi'ne yürüdü. "Adalet istiyoruz" pankartı arkasında yürüyen grup kazada ölenlerin isimlerini andı.   

Duruşma öncesi aileler adına kazada 14 yaşındaki kızı Bihter'i ve kız kardeşi ile yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin, bir konuşma yaptı. Bilgin, "Kaza değil cinayet. İhmal cinayettir. Üç yıldır, iki yanlı bilirkişi heyetinin ardından adaletsizce süren bir adalet savaşımız var. Bugün uyandığımda tek dediğim bir şey vardı: Allahım bugün bir mucize olsun ve adalet bizi bulsun" dedi. 

“MENFEZLER YETERSİZ KONTROL MEMURU AZ”

Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren katliamından tam 3 yıl sonra hazırlanan ek bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Raporda su ve hava geçişini sağlayan menfezlerin yeterli, hidrolik yapıların günümüz mühendislik hizmetine uygun olmadığı saptandı. Ayrıca gerekli sayıda yol ve geçit kontrol memuru çalıştırılmadığı belirtildi.

"BİR EL DEVREYE GİRDİ"

10 Mart’ta görülen 6’ncı duruşmada bilirkişi ek raporu hazırlanmış, raporu paylaşan gazeteci Mustafa Hoş “Çorlu tren faciasında bir el devreye girdi. Davada yeni bilirkişi raporu TCDD’yi kusurlu bulmuştu. Buna göre TCDD üst yönetim ile Ulaştırma Bakanlığı üst yönetiminin davaya dahil edilmesi gerekiyordu. Ancak aynı bilirkişi ek bir rapor yazdı. Neredeyse kendini yalanlayan bir rapor. Bilirkişi ana raporda trenin devrilmesine neden olan menfezin yetersiz olduğunu, trenler modernize edilirken alt yapının da buna uygun hale getirilmesini belirtmişti. Ek raporda ise alt yapının uygun olduğunu söylüyor” ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren katliamı davasının 5. duruşmasında savcının talimatla ifadesi alınan tanıkların yeniden ifadesinin alınmasını reddetmesi üzerine tepki gösteren aileler duruşma salonunu terk etmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER