Cumartesi Anneleri’nin duruşması görüldü: Yasak kararı hukuka aykırı

Cumartesi Anneleri'nin 700. hafta buluşmasında gözaltına alınan kayıp yakınları bugün hakim karşısına çıktı.

Cumartesi Anneleri’nin duruşması görüldü: Yasak kararı hukuka aykırı

Cumartesi Anneleri'nin 700'üncü hafta eylemine yönelik polis müdahalesinde darp gören ve aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişinin "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla yargılandıkları davanın ilk duruşması 33'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

21'inci Asliye Ceza Mahkeme Salonu'nda görülen duruşma, salonun küçük olması nedeniyle 33 Ağır Cezaya Mahkemesi'nde yapılıyor. 46 kişinin yargılandığı davada çok sayıda avukat hazır bulundu. Duruşmaya HDP ve CHP milletvekilleri de katıldı. Duruşma kimlik tespitiyle başladı.  

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Avukat Öztürk Türkdoğan, sanık savunmalarına dahi geçmeden sanıklara beraat kararı verilmesini istedi. Hakim, Türkdoğan'ın CMK 223/9 sayılı kanun kapsamında derhal beraat talebini reddetti. 

OCAK: BOYNUMDA GÖRDÜĞÜNÜZ  FOTOĞRAF 26 YIL ÖNCE KAYBETTİĞİM ABİM

İddianamenin okunması sonrası gözaltında kaybedilen Hasan Ocak'ın kardeşi Maside Ocak savunma yaptı. Sözlerine, "Boynumda gördüğünüz fotoğraf 26 yıl önce tam da bu tarihlerde gözaltında kaybedilen abim Hasan Ocak’a ait" diyerek başlayan Ocak, şöyle devam etti:

"699 hafta boyunca Galatasaray Meydanı’ndaydık. Darbe teşebbüsünün hemen ardından da oradaydık. IŞİD saldırılarının ardından da oradaydık. Kendi güvenliğimizi kendimiz aldık, alana giren herkesi kendimiz aradık ama sorunsuz şekilde 699 hafta boyunca o eylemi yaptık. Bir mezar istemek bu ülkede nasıl suç olabilir?"

Hasan Ocak'ın kardeşi Ali Ocak ise Maside Ocak'ın sözlerini hatırlatarak,"Kardeşim, Hasan Ocak'ın hikayesini anlattı. 699 haftadır adalet talebiyle orada buluşuyorduk. Birçok kayıp ve faili meçhul cinayette AHİM devleti eksik soruşturmadan dolayı eksik bulmuştur. Asıl yaralanan, şiddet gören, saatlerce otobüste bekletilen biziz. Beraatimizi talep ediyoruz" dedi.

Hasan Ocak'ın ardından yeniden söz alan Avukat Türkdoğan, Cumartesi Anneleri'nin 701'inci haftanın itibaren aynı içerikli eylem İHD İstanbul Şube Binası önünde devam ettiğini, pandemi sürecinde ise online eylemlerini yapmaya devam ettiklerini söyledi.

'TAM 40 YILDIR AĞABEYİM GÖZALTINDA'

Türkdoğan'ın ardından gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren'in kardeşi Faruk Eren savunma yaptı.

Eren, sözlerine, "Kayıp yakını nedir, onu anlatmak isterim. Abim Hayrettin Eren'in, gözaltına alındığına dair görgü tanıkları olmasına rağmen devlet tarafından hiç kabul edilmedi. 40 yıldır kayıp olan abim için her seçim döneminde seçmen kağıdı geldi, yıllarca babam karakola çağrılıp 'Hayri nerde, asker celbi geldi' denildi" ifadeleriyle başladı.

"Tam 40 yıldır abim gözaltında" diyen Eren, şöyle devam etti:

"Gözaltı süresi bitsin de hapishaneleri gezelim, bir hapishaneden çıkacaktır mutlaka dedik. Hiç bir hapishaneden çıkmadı. Abim 40 yıldır kayıp, abim tam 40 yıldır gözaltında. 40 yıldır alıp, işkence yapıp kaybettikleri abimle birlikte anne babama da işkence yaptılar."

Bir sonraki duruşma 12 Temmuz Pazartesi tarihine ertelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER