Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma polisi intihar etti

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığında görevli polis memuru intihar etti. Olay yerinde bir de mektup bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma polisi intihar etti

Odatv'de yer alan habere göre; Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığında görevli polis memuru M.A.B.’nin bugün sabah saatlerinde intihar ettiği öğrenildi.

Ekip arkadaşları, M.A.B.’nin sabah göreve gelmemesi ve telefonunun kapalı olması üzerine kaldığı eve gitti. Polisler, kapının açılmaması üzerine çilingir yardımıyla eve girince polis memurunun cansız bedeniyle karşılaştı.

Evinde yaklaşık 4 aydır yalnız oturan koruma polisinin yanında silahla bulunduğu aktarılırken, M.A.B.’nin bir de mektup bıraktığı anlaşıldı.

28 yaşındaki M.A.B.’nin bıraktığı mektupta ise polis merkezinde baskı gördüğü satırları kaleme aldığı görüldü.

M.A.B’nin bulunan mektubunda şu ifadelere yer veriliyordu:

“Personelini aşağılamak, tehdit etmek, meslekten etmek, küçük düşürmek, yalancı konumuna koymak en iyi yaptığınız iş olsa gerek. Her insanın bir gururu vardır ve ben o lafları kaldıramadım. Evet C.B. ve A.Ö. bina tesis ve kapılar size ait. Keşke yukarıda yazdıklarım yerine biraz da personele iyi davranıp hal hatır sormayı onları anlamayı deneseydiniz. Cenazeme M. Y. komiserim hariç hiçbir rütbenin gelmesini istemiyorum.”

Polisin olayla ilgili soruşturmaya devam ettiği öğrenildi.

MECLİS GÜNDEMİNDE

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığında görevli polis memuru M.A.B.'nin intiharı, TBMM gündemine taşındı.  CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle meclise bir soru önergesi verirken; Soylu'ya, ''Bu çocuklar size emanet. Korumak zorundasın sayın Soylu! Koruyamıyorsan da hesabını vermek zorundasın!'' diyerek seslendi.

''BU KAÇINCI POLİS İNTİHARI?''

Bakan, “Bu kaçıncı polis intiharı? Gencecik çocuklar yaşamına son veriyor Süleyman Soylu! Neredesin? 11 Mart günü polis memuru Ethem Dağdeviren, 30 Ocak günü polis memuru Halil Akkaya intihar etmişti. Bugün de 1993 doğumlu gencecik bir polis memurunun daha intihar ettiği haberiyle güne başladık. Bu çocuklar hayatının baharında isteyerek, severek polis memuru oluyor ardından intihar ediyor. Onları canlarından vazgeçmeye iten sebepler ne eyy Süleyman Soylu? Bu çocuklar ardında bıraktıkları notlarda hep ‘amir tahakkümü’nden bahsediyor'' ifadelerini kullandı.

''O NOTLARDA YAZAN İSİMLER HAKKINDA SORUŞTURMA AÇIYOR MUSUNUZ?''

''Bu çocuklar ‘Biz de insanız ve insanca çalışmak istiyoruz’ diyor, bu çocuklar ‘Personelini aşağılamak, tehdit etmek, meslekten etmek, küçük düşürmek, yalancı konumuna koymak en iyi yaptığınız iş olsa gerek'' diyen Bakan, ''Her insanın bir gururu vardır ve ben o lafları kaldıramadım’ diyor sayın Soylu duyuyor musunuz? Bu çocuklar ardında bıraktıkları notlarda isim de bırakıyor bu isimlerin peşine düşüyor musunuz? Bir kez daha gencecik bir polis memurunun intihar etmemesi için, bu notları ‘ihbar’ kabul edip, bu çocukları intihar etmesine sebep olanların peşine düşüyor, o notlarda yazan isimler hakkında soruşturma açıyor musunuz?'' diye konuştu.

''HESAP SORMALISINIZ''

Soruşturma çağrısında da bulunan Bakan, ''Bu amirler, bu müdürler hakkında soruşturma açmak zorundasınız sayın Soylu. Bunu yapanlardan da hesap sormalısınız, siz de bunların hesabını vermek zorundasınız. Bu çocuklar size emanet. Analar babalar çocuklarını amir tahakkümü sebebiyle intihar etsinler diye yetiştirmedi. Bu çocuklar intihar ederek yaşamına son vermek için de polis olmadı. Gencecik yaşında polis olup vatana hizmet eden gençlerin canı size emanet, korumak zorundasın sayın Soylu! Koruyamıyorsan da hesabını vermek zorundasın!” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bakan'ın Soylu'ya yönelttiği sorular ise şöyle: 

''1- İntihar eden Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli polis memuru M.A.B. ardında bıraktığı not bir nevi ‘ihbar’ kabul edilerek, notta adı geçen kişilerle ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa hangi aşamadadır Başlatılmadıysa neden başlatılmamıştır?

2- Amir tahakkümü ve ağır çalışma koşullarının polis intiharlarının temel sebebi olduğunu düşünüyor musunuz?

3- İntihar eden polis memurlarının geride bıraktıkları notlarda mutlaka “amir tahakkümü” vurgusu yapılmaktadır. Bu sizin de dikkatinizi çekiyor mu? Daha dün intihar eden Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli polis memuru M.A.B ardında bıraktığı notta “Personelini aşağılamak, tehdit etmek, meslekten etmek, küçük düşürmek, yalancı konumuna koymak en iyi yaptığınız iş olsa gerek. Her insanın bir gururu vardır ve ben o lafları kaldıramadım” yazmıştır. Polis memurları üzerindeki amir tahakkümüyle ilgili Bakanlığınızın görüşü nedir?

4- Polis memurlarını intihara sürükleyen sebeplerin Bakanlığınızca araştırılarak tespit edildiği varsayılırsa; bu tespitler de dikkate alınmak suretiyle polis intiharlarını sıfıra indirmek ve polislerin ekonomik ve sosyal koşullarının sosyal bir hukuk devletinde olması gerektiği şekilde sağlanması amacıyla Bakanlığınız hangi somut çalışmaları yürütmektedir?''

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 15:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
şeyh
şeyh - 1 ay Önce

Tarikatlar önce insan olmayı öğretmeli benim tarikattan değilse ölsün mantığı

Şadiye coşkun
Şadiye coşkun - 1 ay Önce

Yazık araştırılsın amirler Allah'ı korkutuyor onun hesabını verecekler.Allah onların çocuklarına da merhamet etmez araştırdılar amir kendini ne zannediyor.

Metin taşdelen
Metin taşdelen - 1 ay Önce

İnşAllah bu olaya sebebi olanların çocukları da aynı olsun sonları

SIRADAKİ HABER