Cüneyt Özdemir AKP ağzıyla konuştu, Türk subaylarını suçladı
banner8

Amerika'da yaşayan eski gazeteci Cüneyt Özdemir 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarına dahil oldu. Özdemir'in AKP iktidarının ağzıyla konuşması dikkat çekti. Pensilvanya'ya giden gazeteciler arasında yer alan Özdemir, Türk Sİlahlı Kuvvetleri'ndeki askerleri Erdoğan'ın argümanları ile eleştirdi.

AKP'YE TEK LAF ETMEDİ, ASKERLERİ SUÇLADI

2004 Milli Güvenlik Kurulu'nda Genelkurmay Başkanlığı'nın tavsiyesi ile FETÖ'nün bitirilmesi için karar alınmıştı. Ancak bu kararlar dönemin Başbakanı ve AKP hükümetleri tarafından uygulanmamıştı. Özdemir, tüm bunları unuturak, "Askeri kesimlerden de itiraflar geliyor. Ya burada dönüp askeriyeye de bakmamız gerekmiyor mu? Bugüne kadar başörtülü, namazında niyazında insanlarla uğraştılar ve dönüp FETÖ'ye gerekli tedbiri alamadılar, uğraşamadılar, baş edemediler. Komutanlara demiyecek miyiz; 'peki kardeşim neden siz yapmadınız?' diye" ifadelerini kullandı.

KENDİSİ BÖYLE DEDİ: YANDAŞ, YALAKA, YANLADI CÜNEYT

"Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan diyorki bugüne kadar ihraç edilen bir tane FETÖ'cü subayı önüme getirmedi askerler diyor. Haksız mı?" diye soran Özdemir, "Ben böyle haksız mı?" diyince yine yandaş, yine yalaka oldu, yine yanladı Cüneyt..." dedi.

'BEN DEMİYORUM JAMES DİYOR'

Eski ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'nin hazırladığı raporu örnek veren Özdemir, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarına iktidarın nasıl destek verdiğine, nasıl beraber yürüdüklerine değinmeden şu ifadeleri kullandı:

James'nin 2009'daki raporunda FETÖ'nün polisi ele geçirdiğini, Ergenekon operasyonları için öncü birliği olduğunu anlatıyor. Askeri figürler dahil AK Parti muhalif laikleri süpürüyor. Bütün bağlantılar Cumhurbaşkanı Gül'e işaret ediyor. Ben demiyorum James diyor. Gülenciler Erdoğan'ı engel olarak görüyor. Şimdi Abdullah Gül'ün adı anılmıyor, yok. 

CHP'NİN GÖRÜP UYARDIĞI GERÇEĞİNİ UNUTTU

Özdemir o dönem Fethullahçılara ilk kez FETÖ diyen, Meclis'te bu nedenle AKP'lilerle tartışan CHP'li vekilleri unuttu. O dönem AKP'li vekiller, bakanlar; CHP'li vekillere "Fethullah diyemezseniz, Hoca Efendi diyeceksiniz" diyordu. Özdemir tüm bunları unutarak, James için "Bu adam görüyor Türk ordusunda, siyasetinde kimse göremiyor. Herkes yanlış değerlendiriyor. Ya da tam olarak değerlendiremiyor" iddiasında bulundu.

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BİHABER CÜNEYT: İYİ PARTİ'NİN ÖNERGESİ AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİ

Türkiye gündeminden bihaber olduğu ortaya çıkan Özdemir İYİ Parti'nin "FETÖ'nün siyasi araştırılsın" önergesinin AKP ve MHP oylarıyla reddildiğini bilmeyerek yada görmezden gelerek, "Cumhurbaşkanı'ndan, CHP Genel Başkanı'na herkes Mecliste siyasi ayak için araştırma önergesi kurulmasına destek versin. Herkes katılsın bir birini suçlamak yerine hem siyasi hem askeri ayağı ortaya çıkaracak bir araştırma komisyonu kurulsun" ifadelerini kullandı.

ASIL MESELESİ ANLAŞILDI: CHP'NİN CNN TÜRK'Ü BOYKOT KARARI

Özdemir'in asıl meselesinin CHP'nin CNN Türk için aldığı boykot kararı olduğu ortaya çıktı. Videonun sonunda CHP'nin boykot kararını değerlendiren Özdemir, CHP'ye 'kumpas' kurulduğunu bilmeyerek itiraf etti. 

CNN TÜRK'Ü SIFIRLAMIŞLAR, PROGRAMINI 4 GÜNDEN BİR GÜNE İNDİRMİŞLER ONDAN DA HABERİ YOK

Özdemir, "CHP'nin, CNN Türk'ü boykot etmesine gelelim, 20 yıldır CNN Türk'teyim, CNN Türk'ün yayın politikasıyla da ilk 3 yılı, hatta ilk yılı hariç beni ilgilendirmiyor. Benim yetkim dahilimde değil, ben dışardan bir program yapıyorum götürüyoruz, Kenan veriyor yayınlıyorlar. Şunu konuk aldılar bunu konuk almadılar haberimiz yok. Eskiden haftda 4 gün hazırlıyorduk şimdi haftada bir gün yayınlıyoruz. CNN Türk'te kuruluşta yer alan 5 kişiden bir ben kaldım her halde. Şu anda hiçbiri yok CNN Türk'te. Bir Efe Önbilgin CNN İnternational'da, Londra'da çalışıyor. CNN'in içinde zaman zaman farklı görüşler, yayın politikaları oldu. Ve bu yayın politikaları da ekrana yansımıştır. Bütün CNN Türk'ün yayın politikaları doğrudur, çok mükemmeldir, iyi gazetecilik yapıyorlardır diyemem" dedi.

CNN Türk'ün başına A Haber'den Murat Yancı'nın getirildiğini, Yancı ile görüştüğünü söyleyen Özdemir CNN Türk'ün önceleri CHP ve İYİ Partililere ekranı kapattığını açık etti. 

Özdemir, Yancı'nın kendisine, "Biz CHP'den, İYİ Parti'den hiç almıyorlardı, bizim kafamıza yatmıyor, bizim yönetimimizde biz muhakkak konukları alacağız" dediğini aktardı. CHP de yaptığı açıklamada son zamanlarda yayına alınan CHP'lilere 'kumpas, tuzak' kurulduğunu açıklamıştı.

BOYKOT KARARINI ÇARPITTI

CHP'nin boykot kararı almasındaki nedeni çarpıtan Özdemir, "Kılıçdaroğlu yayına alınmak istenmiş son dakikada iptal edilmiş filan. Murat'ın da özür dilenmesi istenmiş... O da diyor ki benim dönemimde hata varsa özür dilerim. Başka yönetimlerin yerine neden özür dileyelim, onlar farklı yönetmiş olabilir" dedi.

İZLEYİCİLERE REST ÇEKTİ

İzleyicilere rest çeken Özdemir, "Cüneyt Özdemir'i de boykot ediyoruz diye kampanyalar başlamış, gözüm başım üstüne abi, izleyen izler izlemeyen de gider" dedi.

ÇOK BÜYÜK TEPKİ ALDI: YÜZYILIN DÖNEKLERİNDENDİR KENDİSİ DİKKAT EDİN

Özdemir'in çelişkilerle dolu Youtube yayınına çok sayıda yurttaş sosyal medyada tepki gösterdi.

İşte yurttaşların o tepkileri:


GAZETECİ MUSTAFA HOŞ ABLUKA KİTABINDA ÖZDEMİR'İN FETHULLAH GÜLEN ZİYARETİNİ YAZMIŞTI

Cüneyt Özdemir, Pensilvanya’da Fetullah Gülen’i ziyaret eden gazetecilerden biriydi. Bu ziyarette neler konuşuldu hepsi sır olarak kaldı. Mustafa Hoş “Abluka” kitabında “Pensilvanya’da huzura varan gazeteciler” bölümünde Cüneyt Özdemir’in ziyaretini ve sonraki değişimini yazmıştı.

İşte Abluka kitabındaki o bölüm;

-Cüneyt Özdemir Serdar Turgut ile Birlikte Pensivanya’ya gitti. Bu görüşmelerde ne konuşulduğuna dair ayrıntılı bir röportaj hiç yayınlanmadı. Sadece izlenim yazanlar oldu, o da detay vermeden… Çünkü bu görüşmelerin açıklanması istenmiyordu. Cüneyt Özdemir kendi sitesinde Fethullah Gülen ziyaretinin gazetecilik olduğunu yazdı. Kendince görüntülü bir röportaj olmamasının gerekçelerini anlattı ancak Cüneyt Özdemir’in Radikal’deki köşe yazılarında bu ziyaretin etkileri tuhaf bir şekilde görünmeye başladı.

-Mesela 27.01.2012’deki köşesinde ev taşıdığını yazdı ama bu yazıda Fethullah Gülen’in taşınırken yaşadığı hüznü örnek veriyordu. “Geçen yıl Fethullah Gülen’i Pennsylvania’daki çiftliğinde ziyaret ettiğimde kaldığı binanın hemen yanında büyük yeni bir bina inşa edildiğini gördüm. Bu bina yapılırken Gülen’in şu anda kaldığı eski ahşap binadan buraya taşınması planlanmış. Gelin görün ki Gülen bunu reddetmiş. Bana bu görkemli binayı gezdirenlere “Neden?” diye sorduğumda, ‘Fethullah Gülen’in yaşadığı ortamdaki eşyalarla arasında kurduğu ‘mistik bağı’ uzun uzun anlattılar. Fethullah Gülen sırf bu bağı kaybetmek istemediği için yıllardır kaldığı evde ikamet etmeye devam etmiş. İster dünyanın bir ucuna gidin, isterseniz aynı şehrin bir semtinden bir semtine ya da aynı çiftliğin içindeki yan binaya geçmeyi düşünün, fark etmiyor. Sonuçta sadece eşyalarınızla değil tüm benliğinizle taşınıyorsunuz.”

-AKP/ Cemaat iktidarı güçlendikçe tavırlar da değişiyordu işte. Cüneyt Özdemir 22.10.2012’de Radikal’deki ‘Sıkmabaşınla sana bu kamusal alanlarda yer yok anne’ başlıklı yazısında başörtüsü baskısını annesini kullanarak anlatıyordu. Dünle bugün arasında bu kadar tezat olunca işin gazetecilikle örtülmesi de pek mümkün olmuyordu tabii.

-Cüneyt Özdemir, Fethullah Gülen’le kahvaltı yapmadan da cemaate yakın olacak tavırlar gösteriyordu. CNNTürk’teki 5N1K programında öğretmen Yasemin Çakıcı’nın KPSS sınavındaki kopya skandalında cemaatten şüphelendiğini söylemesi üzerine anında devreye girmişti: “Böyle genellemeler yapıldığı zaman haklıyken haksız duruma düşülüyor. Elinizde bilgi belge varsa, çıkartırsınız canlı yayında, elimde belgeler var, dersiniz. O zaman ‘Şu cemaat ya da bu grup yaptı’ dersiniz, anlayışla karşılarım. Ama belge bilgi yoksa bu Türkiye’nin yeni umacısı olarak yaratılan ‘The Cemaat’ ya da cemaate her şeyin yüklenmesine ben bu programda en azından karşıyım” diyordu.

İşte Cüneyt Özdemir'in o Youtube yayınından bir bölüm:

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cüneyt özdemir 6 ay önce

tamamen aleyhimde yapılmış bu haberi yapan arkadaş adını yazsana altına. korkma! bak ben ne diyorsam adımla sanımla canlı yayında söylüyorum. bel altı vurmaya çaliştiğin tek tarafli bi̇r haber yapiyorsun madem, adını yazmaktan neden korkuyorsun? yaz ki tanıyalım kimsin sen? unutmayalım adını...

Avatar
ersin 7 ay önce

pensilvanya'daki o fesat ve ihanet yuvasından içeri giren herkes gibi bu cünoda bir daha iflah olmadı. the end.