Danıştay’dan Tank Palet Fabrikası’nın itirazına ret

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Tank Palet Fabrikası'nın 25 yıllığına Katar'a Özelleştirme yolu ile devredilmesi kararına karşı, bu devir işleminin 4046 Sayılı Yasaya, Anayasaya aykırılığı nedeniyle Danıştay 13. Dairesinin 2019/ 194 Esasında görülmekte olan Yürütmeyi Durdurma ve İptal istemli dava açmıştı. 

Danıştay 13. Dairesi, HKP'nin Yürütmeyi Durdurma istemini 11.04.2019 tarihli kararı ile oy çokluğu ile reddetti. Daire, yapılan işlemin Yasaya, Hukuka uygun olduğunu, işlemin ekonomiye katkı sunacağını gerekçe gösterdi. Danıştay'ın 5 üyeden oluşan kurulunda sadece 1 üye karara katılmamış, yürütmenin durdurulması yönünde görüş bildirmiş, karara muhalefetini şerh olarak düştü.

HKP, Yürütmeyi Durdurma ve İptal istemli dava dilekçesinde; yapılan bu özelleştirmede kamu yararı olmadığı, stratejik bir değeri olan bir kurumun devrinin mevcut 4046 Sayılı Özelleştirme Yasasına aykırı olduğu gibi, anılan yasanın 18. Maddesine göre komisyonlar aracılığı değer tespiti yapılmadığı, burada çalışanların sendikal örgütlülüğünün ortadan kaldırıldığı, bugüne dek yapılan özelleştirmelerin ülke ekonomisine katkı sunmadığı gibi, ülke kaynaklarının heba ve hiç edildiğini belirtmişti.

HKP konuyla ilgili "Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi ekonomimize katkı sunacakmış!.." başlıklı bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

Şayet yapılan özelleştirmelerin ülke ekonomisine katkısı olsa idi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin İç-Dış Borcunun 450 Milyar dolarda, işsizliğin % 20'lerde olmaması gerektiğini belgeleriyle ortaya koymuştuk.

Bugünler için Emperyalist güçlerce iktidar yapılan AKP hükümeti, Özelleştirmeleri, daha doğrusu Kamu Mallarını daha kolay satmak için Anayasa maddelerinde, İdare Mahkemelerinde değişiklikler yaparak, hak arama yollarını engellemiştir.

Danıştay 13. Dairesi bu çerçevede Yürütmenin Durdurulması Hakkındaki istemimizi reddederken; "itiraz yolu kapalı olmak üzere..." karar vermiştir.

Böylece, Partimizin ve toplum bireylerinin, Yargının Yürütmeyi ret kararlarına karşı itiraz yollarını tıkamıştır.

Hak aramaya engel üstüne engel çıkarılmaktadır. Danıştay, Yürütmenin Durdurulması talebimizi reddederken, sanki esasa ilişkin karar verir gibi, davayı bitirici karar vererek yasayı ve hukuku hiçe saymıştır.

Partimiz, AKP'nin bu işlemlerine karşı hem Ceza Yargısında, hem de Hukuk ve İdari Yargıda toplumun, ülkenin çıkarları için mücadele etmeye devam edecektir."

Yaşasın Ekonomide, Siyasette Tam Bağımsız Türkiye!

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.