Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ambargosunu görmezden geldi

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye uyguladığı ambargo hakkında soru önergesine verdiği yanıtta Suudi Arabistan’ın uyguladığı ambargoya değinmedi.

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ambargosunu görmezden geldi

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Suudi Arabistan’ın Türkiye menşeli ürünlere karşı başlattığı ambargonun nedenlerinin açıklanması için Dışişleri Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

“Gelişmeleri dış politikadaki başarısızlık olarak görüyor musunuz” diye sorduğunu ifade eden Gürer’in önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, bazı ülkelerin Türkiye’ye karşı konjonktürel gruplaşmalara yöneldiğini ancak Türkiye’nin ilkeli ve dirayetli tutumunu sürdüreceğini açıkladı.

 Yanıtta Suudi Arabistan’ın uyguladığı ambargoya ise hiç değinilmedi.

'MÜKEMMEL İLİŞKİLERE SAHİBİZ'

Suudi Arabistan tarafından Türkiye'ye uygulanan ambargo sürerken Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, G20 zirvesinde dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud da, Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahip olduklarını söyledi. 

Suudi Arabistan tarafından Türkiye'ye uygulanan ambargo sürerken Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, G20 zirvesinde Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle düzenlenen G20 Liderler Zirvesi oturumları arasında Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Al Suud "Türk ürünlerinin gayriresmi boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri yok" dedi. 

Al Suud "Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz." diyerek iki ülke arasında ilişkilerin iyi olduğunu vurguladı. 

Suudi Arabistan'ın Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn ile birlikte Katar ile olan anlaşmazlığı sona erdirmenin bir yolunu aramaya devam ettiğini dile getiren Al Suud, ancak meşru güvenlik endişelerini gidermek istediğini sözlerine ekledi.

G20 Liderler Zirvesi öncesinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesi gerçekleşmişti. 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER