Doktor Ender Saraç da koronavirüse yakalandı

Ekranlarda ve gazete sayfalarında koronavirüsten nasıl korunulacağını anlatan Ender Saraç'ın da koronavirüse yakalanarak hastaneye yatırıldığı iddia edildi...

Doktor Ender Saraç da koronavirüse yakalandı

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili hem ekranlardan hem de Hürriyet gazetesindeki köşesinden halkı bilinlendirmeye çalışan ünlü doktor Ender Saraç, koronavirüse yakalandığı iddia edildi. İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde karantinaya alınan Saraç'ın sağlık durumuyla ilgili son dakika açıklamasını eşi Benan Saraç canlı yayında yaptı. 

Yorumlarıyla koronavirüs salgınının başladığı ilk gününden itibaren virüsten nasıl korunacağını katıldığı yayınlarda anlatan Ender Saraç perşembe günü rahatsızlandı.
Benan Saraç, üst solunum yolunda sorun yaşaması nedeniyle hastaneye başvuran Ender Saraç'ın karantinada test sonucunu beklediğini açıkladı.

Benan Saraç, şöyle konuştu: "Biliyorsunuz ki, şu anda test sonucu pozitif çıkan hiçbir vakanın şehri bile açıklanmıyor. İnsanlar panik yaşamasınlar diye..."

"Ve hasta mahremiyeti denilen bir şey var. Hukuki olarak bunun takipçisi olacağız. Bu konuda hastane çalışanlarının duyarlı olması gerekirdi. Hem işlerine olan saygıdan hem de hukuki olarak..."

"Maalesef sadece bu konuda çok üzüldüm. Süreci her türlü detayı ile takip ediyoruz. Stres yapmayın. sonuç negatif de çıkabilir ama pozitife de hazırız. Yılların doktoru, tecrübe birikimi var. "

Benan Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da "Hocamız iyi durumda.Kendi insiyatifiyle yaptırdığı testin sonucu henüz çıkmadı.Olmayan birşeyi varmış gibi gösterip kimseyi strese sokmaya gerek yok. Bir sağlıkçı olarak kendisinin gösterdiği duyarlılığı herkesten bekliyoruz" dedi.

Ender Saraç'ın koronavirüse yakalandığı haberlerinin ardından birçok takipçisi sosyal medya hesabından Ender Saraç'a "siz de korona oldunuz hocam?" diye sordu.

Son dönemde Ender Saraç'la canlı yayına katılan televizyoncuları ve gazetecileri de koronavirüs korkusu sardı. 

Gazeteci İsmail Saymaz, Ender Saraç'ın test sonucunu beklediğini duyurdu. 

Ender Saraç'ın koronavirüs olduğu haberleri üzerine sosyal medya kullanıcılarından çarpıcı paylaşımlar da geldi. İşte onlardan bazıları...

Ender Saraç koronavirüsten korunmak için neler önermişti?

Doktor Ender Saraç “Bu süreçte muhakkak tek eşli olun, kimseyle yakın temasta bulunmayın” diye de özellikle uyarıyordu.

Bağışıklık sistemimizi yüksek tutmalıyız. Yeterince protein almalısınız. Bitkisel protein olarak mercimek, kuru fasulye, nohut, GDO’suz soya fasulyesi, bezelye, sarı, yeşil, kırmızı mercimek, barbunya ve börülceyi bolca tüketmeliyiz. Fındık, fıstık, badem, ceviz gibi kavrulmamış çerez gruplarını yemeliyiz.

Her gün bolca alınması gereken gıdalar neler?

Limon, portakal, greyfurt, sivribiber, ıspanak, maydanoz, kuzukulağı, kuşburnu gibi gıdaları her gün bolca almak lazım. Limon hem en iyi dezenfektandır, hem C vitamini yüksektir. Zink yağı ve çinkoyu da her gün küçük bir avuç, kavrulmamış tuzlu olmayan kabak çekirdeğinden alabilirsiniz. Ve tabii bolca sıvı tüketin.

Soğan ve sarımsağın üzerine abanın

Kokuyu düşünmeden soğan ve sarımsağın üzerine abanın. Bunlar çok güçlü antioksidandır. Ağzınıza iki karanfil atarsınız olur biter. Bulabilirseniz aktarlardan siyah sarımsak alın. Çünkü etkisi beş misli daha yüksektir. Pırasanın da mikrop öldürücü etkisi var. Bol limonlu bir pırasa yemeği müthiş bir antibiyotik etkisi yapar. Lahana, brokoli, turp, karnabahar gibi sülfürü zengin sebzeleri tüketin.

Sakın genelevlere gitmeyin

Bu konudan muzdarip olan meslek grupları turizmciler, otelciler, havayolu şirketleri diye biliniyor fakat bu durumdan en çok şikayetçi olanlar genelev çalışanları. Buralarda çalışanlar gün içinde birden fazla kişiyle beraber oluyor, bu da riski artırıyor. Koronavirüs tehlikesi geçene kadar sakın genelevlere gitmeyin! Lütfen herkes bir süre tek eşli olsun.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER