EFJ: Gazetecilere yönelik baskı hız kesmiyor

Avrupa’nın dört bir yanındaki gazetecilik örgütlerinin katıldığı EFJ kurultayı bu yıl salgın nedeniyle çevrimiçi ortamda yapıldı.

EFJ: Gazetecilere yönelik baskı hız kesmiyor

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), yıllık olağan kurultayında, Türkiye’de gazetecilere, yazarlara, sanatçılara ve akademisyenlere yönelik baskının hız kesmeden sürmesinden derin endişe duyulduğu vurgulandı. Kurultayda kabul edilen önergede, Türkiye’deki cezaevlerinde yaklaşık 100 gazetecinin olduğu belirtilerek adli makamların, RTÜK’ün ve BİK’in basın özgürlüğü ihlallerine dikkat çekildi.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALLERİNİ SONLANDIRIN’

EFJ, kurultayda kabul ettiği bir önergede Avrupa Birliği’nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Robert Spano gibi bir Avrupalı yetkilinin Türkiye’ye yönelik tavrını eleştirdi. Cezaevlerindeki gazetecilere dikkat çekilen önergede, son dönemdeki şu gelişmeler de not edilerek Avrupalı yetkililerden Ankara’yı basın özgürlüğü ihlallerini sonlandırmaya yönlendirecek adımlar atması istendi:

- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK); programlarında sarf edilen ifadeler nedeniyle Halk TV, Haber Global, Meltem TV, Tele 1 ve Fox TV’ye ceza verdi.
- Cumhuriyet gazetesinin Eski Yayın Yönetmeni Can Dündar firari ilan edildi ve mal varlığına el konuldu.
- Basın İlan Kurumu (BİK); Evrensel, BirGün ve Cumhuriyet gazetelerinin resmi ilanlarını kesti.
- Yerel mahkemeler. Sendika.Org, yeniyasamgazetesi.com ve siyasihaber.org gibi haber sitelerine erişimi, Anayasa Mahkemesinin Sendika.Org ve siyasihaber.org sitelerine yönelik erişim engelinin bir ifade özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetmesine rağmen engelledi.
- Onlarca gazeteci, terör propagandası ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret gibi suçlardan yargılanıyor; birçoğu gözaltına alındı veya tutuklandı.

‘GAZETECİLİĞİ DESTEKLEMEK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ’

EFJ üyelerine, Türkiye’deki gazetecilerle dayanışma çabalarını artırması, uluslararası platformlarda hükümetlere ve siyasetçilere durumu anlatması ve meslektaşlarının davalarını takip etmesi çağrısı yaptı. Önergenin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından söz alan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve EFJ Yöneticisi Mustafa Kuleli delegelere teşekkür etti ve şunları söyledi: “Türkiye’deki gazetecileri ve gazeteciliği desteklemek için daha fazla çalışmak zorundayız. Her bir kardeş sendikamız, var olan faaliyetini arttırmalı. Farklı görüşler karşısında dehşete kapılanlara inat ifade özgürlüğünü, çok sesliliği ve mesleğimizi savunacağız.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER