Ekrem İmamoğlu'na iftiralarının nedeni ortaya çıktı

İSMEK ihalelerini 15 yıldır aynı holdinge ait farklı şirketler alıyor. İSMEK ihalelerini alan Beyaz Holding’in yönetim kurulunda İsmail Karahan, eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, Zekeriya Karaman, Mustafa Çelik yer alırken, holding aynı zamanda Kanal 7, Haber 7 ve Ülke TV’nin sahibi durumunda.

8 YILDA 1 MİLYARI AŞAN İHALELER

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre, 1996 yılında kurulan İSMEK’in 2004 yılından itibaren tüm ihalelerini aynı holdinge bağlı şirketler alıyor. O şirketler ve ihale alım bedelleri şöyle:

2016-2019 yılları arasında 3 yıllık hizmet alımı ihalesi – 596 milyon 711 bin 839 TL bedel – Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler şirketi,

2015 yılındaki ihale – 163 milyon 907 bin 849 TL bedel –  Lapis Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler şirketi ve Etkin Eğitim Organizasyon Gemi İşletmeciliği ve Turizm şirketi,

2014 yılındaki ihale – 112 milyon TL bedel – Etkin Eğitim Organizasyon Gemi İşletmeciliği ve Turizm ve aynı holdinge bağlı Kare Eğitim İletişim şirketi,

2013 yılındaki ihale – 95 milyon 982 bin 712 TL bedel – Etkin Eğitim Organizasyon Gemi İşletmeciliği ve Turizm ve Kare Eğitim İletişim şirketi,

2012 yılındaki ihale – 83 milyon 364 bin 402 TL bedel – Etkin Eğitim Organizasyon Gemi İşletmeciliği ve Turizm ve Kare Eğitim İletişim şirketi,

2011 yılındaki ihale – 74 milyon 912 bin 26 TL bedel – Etkin Eğitim Organizasyon Gemi İşletmeciliği ve Turizm ve Kare Eğitim İletişim şirketi.

2004 ve 2006’da ihaleyi Atlas Pazarlama Eğitim Yayıncılık Yapımcılık Filmcilik ve İdari Hizmetler şirketi aldı. 2005 ve 2007’de ise ihaleyi Merkez Medya aldı. 2004 yılından beri İSMEK’in hizmet alımı ihalesini kazanan şirketlerin isimleri farklı, fakat tüm şirketler Beyaz Holding’e bağlı. Beyaz Holding’in Yönetim Kurulu’nda İsmail Karahan, Aykut Zahid Akman, Zekeriya Karaman, Mustafa Çelik yer alıyor. Eski RTÜK Başkanı olan Zahid Akman’la beraber yönetim kurulunda yer alan bu dört isim aynı zamanda Beyaz İletişim A.Ş., Hayat Görsel Yayıncılık A.Ş. ve Nokta Elektronik Medya A.Ş.’nin yönetiminde bulunuyor. Bu şirketler de hükümete yakınlığıyla bilinen Kanal 7, Haber 7 ve Ülke TV’nin sahibi durumundalar.

SERMAYE 2 YILDA 20 MİLYON ARTTI

İsmi Deniz Feneri soruşturmasında gündeme gelen holding, 23 Eylül 1998’de farklı bir isimle kuruldu. 30 Ekim 2003 tarihli genel kurul toplantısında sermayesi 300 bin TL’den 700 bin TL’ye çıkan şirket, 2004’te holdingleşerek bugünkü adını aldı. Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman 2005 yılında şirket yönetim kurulundan çekildi fakat daha sonra geri döndü. Holdingin sermayesi de yıllar içinde arttı:

2006 – 2 milyon TL

2007 – 5 milyon TL

2014 – 11 milyon TL

2016 – 31 milyon TL

Beyaz Holding’in sitesinde yer alan meslek ve sanat eğitim kursları projeleri arasında, Bursa, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Gaziantep, Tekirdağ gibi büyükşehirlerde ve Beyoğlu, Küçükçekmece gibi ilçe belediyelerinde İBB ile birlikte verdiği hizmetler de yer alıyor. Holdingin referansları arasında ise bu belediyelerin yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İDO gibi kurumlar yer alıyor.

KAPATILACAK DİYE YALAN HABERLER YAPILMIŞTI

İBB’nin el değiştirmesinin ardından kapatılıp kapatılmayacağı tartışma konusu olan İSMEK, en son 16 Eylül’de öğretmen alımı ihalesinin iptal edilmesiyle gündeme gelmişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İSMEK’i kapatmak gibi bir konunun söz konusu olmadığını söyledi ve “Sağda solda medyada işi olan bir kurumun yıllardır ihalesini aldığı bir sistemle değil, tümüyle kamu aidiyetini içinde hisseden, toplumun taleplerini önceleyen bir kurum olmasını istiyoruz” demişti.

İSRAFIN DİBİNİ GÖRMÜŞLER: 1 KİLOMETREDE 42 BİN LİTRE YAKIT TÜKETMİŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatıyla 'ihtiyaç fazlası' denen araçlar Yenikapı'da sergilenirken, Sayıştay'ın İSKİ araçlarının bir yıl içinde yaptığı kilometrelerle harcadığı yakıtları tek tek inceleyip tablo halinde ortaya koyduğu öğrenildi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, İSKİ'nin hesaplarını inceleyen Sayıştay, İSKİ'ye ait bir aracın, sadece 1 kilometre yol yaptığı halde bir yılda 42 bin 794 litre motorin tüketmiş gibi gösterildiğini ortaya çıkardı.

Sayıştay, araçların kullanımını denetleyecek bir takip sistemi olmadığını, İSKİ kayıtlarında bulunmayan araçlara da yakıt temin edildiğini belirledi.

Sayıştay'ın tespitine göre, bir araç 100 kilometrede ortalama 4-5 litre motorin tüketirken, İSKİ'nin araçları kilometre başına 20-63 litre yaktı.

En son geçen yıl yayımlanan 2017 yılı İSKİ denetim raporuna göre, takip sistemi kurulmadığı için Sayıştay, yıl boyunca binlerce kilometre yol kat eden İSKİ'ye ait araçların İSKİ'nin resmi işlerinde mi yoksa başka kurum ya da kişiler için mi kullanıldığına ilişkin denetimi yapamadı.

Ancak Sayıştay, birçok binek ve hafif ticari aracın her 100 km'de 20 ile 63 litre motorin tükettiğini tespit etti.

Araçların üreticileri tarafından belirtilen ortalama tüketim değerlerinin 100 kilometrede 4 ila 5 litre olduğu halde 60 litreyi geçen aşırı akaryakıt tüketimin sebeplerinin araştırılması gerektiği belirtilen Sayıştay raporunda, "Yakıt alımları doğru kabul edilse araç kilometre bilgilerinde, araç kilometre bilgileri doğru kabul edilse de yakıt alım tutarlarında bir hata olduğu açıktır. Bu ise aracın görev, kilometre, yakıt denetimlerini engellemektedir" denildi.

İMAMOĞLU'NA VE İBB'YE ATILAN İFTİRALARDAN BAZILARI:

AKP'nin görevinden istifa ettirdiği eski büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek seçim öncesi yaptığı karalama kampanyasına 23 Haziran hezimeti sonrası da devam etti. Gökçek İSPARK'ın PKK'lılara teslim edildiğini iddia ederek sosyal medya hesabından bir video paylaştı.

Videoda İSPARK görevlisi kendisine "Boş yer var mı?" sorusunu soran sürücüye "Gabar'da da var, Kato'da da var" cevabını verdiği görülmüştü. Ancak Gökçek'in provokasyon dolu videolu yalanı kısa sürede ortaya çıktı. O İSPARK çalışanı AKP'li çıktı. İSPARK çalışanının AKP'li olduğu ve seçimden önce AKP için oy istediği görüntüler kısa sürede ortaya çıktı.

İBB'DEN YALANLAMA

İBB Basın Sözcüsü Murat Ongun, “Bazı basın organlarında ve sosyal medya hesaplarında bir İSPARK çalışanına ait video, İBB'ye yönelik asılsız iddialar eklenerek güncelmiş gibi servis edilmiştir. Yapılan incelemede videonun 1,5 yıl öncesine ait olduğu tespit edilmiş ve disiplin soruşturması başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

UZUNÇAYIR'DAKİ MESCİT KAPATILDI YALANI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iktidara yakın medya kuruluşları tarafından "Uzunçayır metrobüs durağındaki mescit kapatıldı" yönünde yapılan haberleri yalanladı.

ktidara yakın medya organlarında çıkan "İBB, Uzunçayır metrobüs durağındaki mescidi kapattı" haberlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun’dan yalanlama geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yayınlayan Ongun, “Mescidimiz 3 yıldır ibadet saatlerinde tamamen açık tutulmakta, belli saatlerde güvenlik sebebiyle kapalı tutulduğunda ise görevlilerimiz ibadet etmek isteyen vatandaşlara yardımcı olmaktadır” dedi.

İktidara yakın medya kuruluşları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Uzunçayır metrobüs durağındaki mescidi kapattığını iddia etmiş, "28 Şubat" göndermesi yaparak İBB'yi ve İmamoğlu'nu hedef gösteren haberler yapmıştı.

PLAKA YALANI

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta Ekrem İmamoğlu’na ait makam aracının plakasının “34 FG 1941” olduğu iddia edildi. Plakada yazan FG harflerinin Fetullah Gülen’in isminin baş harfleri olduğu, 1941 sayısının ise Fetullah Gülen’in doğum yılı olduğu belirtildi. Konuyla ilgili Ekşi Sözlük isimli platformda da başlık açıldı.

Bir Facebook kullanıcısı tarafından 6 Eylül 2019 tarihinde paylaşılan fotoğraf 132 kişi tarafından paylaşıldı.

Aynı iddia “REİS 2023” isimli bir Facebook sayfası tarafından da paylaşıldı. İddayı 608 kullanıcı paylaşırken 298 kişi beğendi.

Ancak fotoğraftaki plakanın Ekrem İmamoğlu’nun makam aracının plakası olduğu iddiası doğru değil. Fotoğrafın orijinalinde aracın plakasının 34 LN 4472 olduğu gözüküyor. İddia konusu plaka fotoğrafa montaj yoluyla sonradan eklenmiş.

Fotoğraftaki aracın plakası montaj yoluyla değiştirilmiş

Paylaşımlarda kullanılan görsel Google’da tersine aratıldığında fotoğrafın çeşitli haber siteleri tarafından kullanılmış orijinal haline ulaşılabiliyor.

İddia konusu fotoğrafın orijinali, Ekrem İmamoğlu’nun ilk mesai gününde belediye binasına gelişi sırasında çekilmiş. Oda Tv, Gerçek Gündem, Medyascope gibi haber sitelerinin 18 Nisan 2019 tarihli haberlerinde aynı fotoğrafın kullanıldığı görülebiliyor. Fotoğraftaki aracın plakasının “34 LN 4472” olduğu açıkça görülüyor.

Aynı gün İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından çekilen bir videoya bakıldığında da, belediye önüne gelen aracın plakasının “34 FG 1941” olmadığı anlaşılıyor.

Ekrem İmamoğlu’nun ilk mesai gününe gelişi Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından da fotoğraflanmış. Diken isimli haber sitesi tarafından kullanılan fotoğrafta aracın plakası net bir şekilde gözükmekte.

Sonuç olarak, iddia konusu fotoğrafta görülen “34 FG 1941” plakasının Ekrem İmamoğlu’nun makam aracının plakası olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Paylaşımlarda kullanılan fotoğraf Ekrem İmamoğlu’nun ilk mesai gününde çekilmiş. Fotoğrafın orijinaline ve araca ait diğer görüntülere bakıldığında, aracın plakasının “34 LN 4472” olduğu görülebiliyor. Montaj yoluyla İmamoğlu’nun aracının plakasının değiştirildiği bu fotoğraf en yaygın yanlış bilgi türlerinden manipülasyon olarak belirtilebilir. 

TİYATRO YALANI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Şehir Tiyatroları'nın yeni sezonda sahnelenecek oyunlarda Necip Fazıl Kısakürek, Mustafa Kutlu ve İskender Pala gibi isimlerin eserlerine yer verilmemesine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

İmamoğlu, bir yıldır atıl durumdaki Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro hattında çalışmaların yeniden başlatılması nedeniyle düzenlenen törende gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yeni Şafak gazetesinin İstanbul Şehir Tiyatroları’nın yeni sezonda sahnelenecek oyunlarda Necip Fazıl Kısakürek, Mustafa Kutlu ve İskender Pala gibi isimlerin eserlerine yer verilmemesini “İstanbul’da 28 Şubat hortladı” başlığıyla haber yapmasına ilişkin soruya İmamoğlu şu yanıtı verdi: 

"Şehir Tiyatroları ile ilgili yapılan işi bir gazetenin 28 Şubat benzetmesi çok gülünç. Hele 30 yıla yakındır yayın hayatında olan geçmişte gerçekten bazen alıp okuduğum kendi fikrime uymasa da takdir ettiğim bir gazetenin manşetinde bunu görmek utanç verici. Çok ayıp, yazık. Her şeyden bir şey yakalama çabası… O gazetenin kendine, sahibinden genel yayın yönetmenine çeki düzen vermesini öneririm. Türkiye yayın hayatı için öneririm. Kendileri ne düşünür bilemem ama Türkiye’nin yayın hayatı için hem sahibine hem genel yayın yönetmenine oradaki gazetecilere kendilerine çeki düzen vermelerini, gazeteyi aldıklarında bir de aynaya bakmalarını öneririm."

"NECİP FAZIL'IN OYUNU 2 YILDIR SAHNELENMİYOR"

İmamoğlu, İstanbul Şehir Tiyatroları'nın kendi benliğine dönmesi için talimat verdiğini vurgulayarak, “Oyunlarla bu detaylarla ilgilenecek değilim ben belediye başkanıyım. Her işin uzmanı var. Ben de sizin bana sorduğunuz gibi kendilerine sordum haber bana ulaştığında. Yapılan tarif çok net. Mesela orada Necip Fazıl ile ilgili bahsedilen oyun 2018’in Nisan ayından beri, neredeyse 2 seneye yakın bir zamandır oynanmayan bir oyun. Yani bizimle ilgili değil. 20 aydır niye oynanmıyor diye sormayanlar bize bunu niye soruyorlar anlamış değilim" diye konuştu.

"HUKUKSUZ ŞEKİLDE ATILAN OYUNCULARIN GERİ DÖNMESİNİ İSTİYORUZ"

Sadece 2-3 oyunun değil yurt dışından ünlü yazarların da bazı oyunlarının çıkarıldığını ifade eden İmamoğlu, “Burada bazı sebepler olduğunu aktardılar. Mesela; bir başka oyunun dış yapım olarak alındığını sadece bir oyunun 250 bin liranın üzerinde maliyeti olduğundan bahsettiler. Bunun yerine kendi iç kadrosu ile oyun üreten kendi iç kadrosu ile mevcut oyunlara da yine aktif şekilde oradaki bir kurulun karar vereceği şekilde yeni oyunlar da üreterek aktif bir tiyatro dönemi başlatmak istiyoruz. Hukuksuz yere atılan sanatçıların tekrar geri dönmesini istiyoruz. Onunla ilgili çalışma başlattın dedim. Aynı zamanda ben sanatın özgünlüğüne ve özgürlüğüne inanan bir insanım. Müdahale kaldırmaz. Müdahale olursa orada sanatçıyı başkalaştırırsınız. O da sanat olmaz zaten. Sanat özgün bir iştir bizim oraya asla bir müdahalemiz yok” dedi.

"İSKENDER PALAYI BEĞENEREK OKURUM" 

İmamoğlu şahsi bir husumetin söz konusu olamayacağını da belirterek, “İskender Pala’nın ismini kullanıyorlar. İskender Pala’nın ciddi sayıda kitabını okumuş kendisi ile münasebeti olan beğenerek kitaplarını okuyan birisiyim. Bunda sorun yok ki. Yarın oyunu da olur. Başkalarının bir gün sevip bir gün sevmediği insanları ben her zaman severim, okurum. Böyle bir çekincem de yok. Sadece bir yaygara çıkartma. Bunu böyle ‘28 Şubat gibi' manşeti atan gazetelerin bence yayıncılık anlayışı ile ilgili sorunları var. Merak etmesinler İstanbul'un her yerinde sahne alan şehir tiyatroları gündemde olacak. Ben 5 yıl Beylikdüzü belediye başkanıydım. Şehir tiyatrolarından tek bir oyun getirtemedim 5 yıldır. Nedir bu yani? Beylikdüzü kimin? Şimdi her yere gidecekler. Hatta portatif araçları ile mahallelere gidip hiç tiyatro görmemiş insanlara tiyatroyu gösterecekler. Sanatı her alanda yaygın biçimde 16 milyon insanla buluşturacağız. Asla fikirsel bir sığ kavram oraya sahip olmayacak. Tam anlamıyla özgün ve özgür bir ortamı şehir tiyatroları ile buluşturacağız. Hak ettiği değere ulaşacak” ifadelerini kullandı.

MALİYETİ 368 BİN

İBB'den verilen bilgiye göre tartışmaların odağındaki Necip Fazıl Kısakürek'in “Reis Bey” oyunun ilk gösterimi 2016-2017 sezonunda 1 Mart 2017 günü Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde yapıldı. 2 sezonda toplam 64 seansta 21 bin 641 izleyiciye ulaştı. En son gösterim tarihi de 7 Nisan 2018. Teknik problemler nedeniyle 2018-2019 sezonunda sahnelenmedi. Sahnelenemeyen oyunun maliyeti; 3D animasyon, mapping kiralama 248 bin TL ve malzeme maliyeti 120 bin lira olmak üzere toplam 368 bin TL olarak açıklandı. Mapping kiralaması maliyetinden dolayı oyunun repertuardan kaldırıldığı belirtildi.

HAC KOLYESİ TAKIYOR YALANI

Sosyal medyada paylaşılan ve boynunda haç şeklinde bir kolye bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu gösterdiği iddia edilen fotoğrafın sahte olduğu ortaya çıktı.

Bir kullanıcı tarafından 4 Eylül 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf şimdiye kadar yaklaşık 5 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

Ancak fotoğrafın boyununda haç şeklinde bir kolye bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafta bulunan haç montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde İmamoğlu’nun üzerinde herhangi bir kolye bulunmuyor.

İkinci kez 23 Haziran 2019’da İBB Başkanı seçilen İmamoğlu’nun Temmuz ayında tatile çıktığına dair haberlere rastlamak mümkün. Sabah gazetesi tarafından 26 Temmuz 2019’da yapılan ve İmamoğlu’nun Bodrum’daki tatilinden karelerin yer aldığı haberde fotoğrafın orijinaline rastlamak mevcut.

Fotoğrafın gerçek hali.

Teyit.org’un haberine göre fotoğrafın orijinali incelendiğinde sahilde bulunan bir kişi ile fotoğraf çektiren İmamoğlu’nun üzerinde herhangi kolye bulunmadığı fark edilebiliyor.

Benzer şekilde yine Ensonhaber isimli internet sitesi tarafından 28 Temmuz 2019 tarihinde yapılan başka bir haberde de İmamoğlu’nun fotoğrafı görülebiliyor.

İBB SOSYAL TESİSLERİNDE ALKOL SATIŞI BAŞLAYACAK YALANI

Yandaş medya ve troller İmamoğlu'nun İBB sosyal tesislerinde alkol satışının serbest kalacağını iddia etti. Habertürk'te yayınlanan Türkiye'nin Nabzı programına katılan İmamoğlu, Didem Arslan Yılmaz'ın 'İlçelerde bulunan sosyal tesislere alkol gelecek mi?' sorusuna "Belediyenin bir uygulaması var, toplumun bu anlamda memnuniyeti var. Beylikdüzü'nde 9 adet belediye sosyal tesisi var. Çay, yeme içme ucuz. Aynı şey tesislerde devam edecek. Akşamdan sabaha neden alkol servisi koyayım? Bu dedikoduyu niye çıkarıyorlar? Bir yerde bir uygulama insanların anlayışına, kendi disiplinlerine göre bir uygulama varsa bunu değiştirmek için niye çabamız olsun. İnsanların memnuniyeti olan tüm uygulamalara devam edeceğiz. Çocuğuyla gelen bir anne, gelip bu tesislerde yüzde 40 indirimli faydalanacak." cevabını verdi.

LÜKS ARAÇLAR İADE EDİLMİŞ

Yenikapı'da günlerce sergilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesindeki ihtiyaç fazlası araçlarla ilgili sorulan “Lüks makam araçları nerede” sorusunun yanıtı ortaya çıktı. 524 lüks aracın 2 seçim arasında iade edildiği belirlendi. Bu araçların 104'ü lüks araç kategorisinde yer alıyor.Değeri ortalama 250 bin lirayı bulan Audi A6 marka arabalardan Volkswagen Passat marka arabalara kadar onlarca araç kiralanmış. İBB CHP Grup sözcüsü Tarık Balyalı, “Bu araçların maliyetini tek tek hesaplayıp kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; İBB'ye bağlı kuruluşlar İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde ihtiyaç fazlası olarak nitelendirilen 730 araç geçen günlerde Yenikapı Miting alanında sergilendi. İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut yaptığı açıklamada, “İBB'ye bağlı kuruluşları İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde 730 araçtan tasarruf edilebileceği belirlenmiştir. Toplamda yılda 49.5 milyon lira tasarruf sağlanacaktır. 5 yıllık süreçte bu tasarruf 250 milyon lirayı bulmaktadır” ifadelerini kullanmıştı. Erkut yapılan incelemeler neticesinde nisan, mayıs ve haziran ayları arasında 517 aracın, kiralandığı şirketlere iade edildiğini Yenikapı'da açıklamıştı. Erkut, Yenikapı'da sergilendikten sonra iade edilecek 730 araçla birlikte toplam 1247 aracın sistemden çıktığını duyurmuştu. Günlerce süren tartışmalarda AKP'liler sergilenen araçların hizmet araçlarını olduğunu, aralarında lüks makam araçlarının bulunmadığını söylemişti.

SALTANATIN LİSTESİ

524 araç arasında lüks araç kategorisine giren 31 tane Opel Insignia, 15 tane Skoda SüperB, 37 tane Volkswagen Passat ve 18 tane de Caravelle 8+1 marka araç var. Bu araçların çoğunlukla mayıs ayında iade edildiği görülüyor

Arabaların modelleri 2015 ile 2018 yılı arasında değişiyor. Volkswagen Passat marka arabaların bir kısmı 2018 model. Listede bu lüks araçların dışında 175 tane Renaolt Clio Sport, 57 tane ise Renault Megane gibi başka markalardan araçlar da var.

Balyalı “1717 makam aracını biz uydurmadık. İBB'nin bir önceki yönetimi tarafından hazırlanan 2019 yılı performans programından aldık bu veriyi. 31 Mart-23 Haziran seçimleri arasında 524 araç iade edilmiş. Sergilenen araçları beğenmeyip lüks makam aracı arayanlar 2 seçim arası iade edilen bu araçlara bakabilir. Bu araçların kimler tarafından kullanıldığını araştıracağız. Maliyetlerini hesaplayacağız. İstanbul halkının parası nasıl lüks araç kiralamalarıyla çarçur edilmiş ortaya çıkaracağız” dedi.

Bu kadar acı kimin yada kimlerin kullandığı belirlenemedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.