Emekli amirallerin 'Montrö bildirisinde' kumpası ilk KRT ifşa etmişti... Canlı yayında itiraf geldi

Ergenekon kumpasçısı AKP'ye yakın Zihni Çakır'ın 'Montrö bildirisinde' de ortaya çıkmasını ve kurduğu kumpası ilk KRT gündeme getirmişti. Çakır katıldığı bir canlı yayında kumpası itiraf etti, bildiriyi kendisine gönderen ismin; bildiri henüz yayımlanmadan önce AKP'li bir bakana da gönderdiğini söyledi. Zihni Çakır, FETÖ’nün kumpas döneminde bir numaralı tetikçilerden birisi olarak biliniyor.

Emekli amirallerin 'Montrö bildirisinde' kumpası ilk KRT ifşa etmişti... Canlı yayında itiraf geldi

Hükümete yakın Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır'dan kumpasın ilk günlerinde bomba gibi bir itiraf gelmişti. Çakır, açıklamayı ilke kendi sitesinde yayımlandığını söylemişti. Çakır Twitter hesabından, "Amirallerinizin imza teklifini reddeden vatanseverler o metni bana 23:10 gibi ulaştırdı. Ve metni 23:27'de AVAZTÜRK'e ben yükledim. Saat 23:40 civarı da haberi aktif edip 23:51'de sosyal medyadan paylaştım" ifadelerini kullanmıştı.

Çakır'ın kumpas itiraflarını ilk KRT gündeme getirmişti. Çakır katıldığı Halk TV canlı yayınında kumpas ile ilgili yeni bomba gibi itiraflarda bulundu. Çakır, bildiriyi kendisine gönderen ismin; bildiri henüz yayımlanmadan önce AKP'li bir bakana da gönderdiğini söyledi.

Çakır, metnin kendisine emekli amirallerin dışında bir kaynaktan geldiğini, gazeteci refleksi ile yayınladığını söyledi.

Zihni Çakır, Gazeteci Barış Pehlivan'ın "Siz AKP'den ya da Saray'dan birilerine ulaşmaya çalıştınız mı?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Cumhurbaşkanlığı'na yakın birilerine aktardım. Bana bu metni gönderen kaynağım benden önce de şu an kabineden olan bir bakana gönderdiğini söyledi. Ben metnin elinde olduğunu düşündüğüm için acaba sosyal medyadan bir uyarı yapar mı diye bekledim ama hiçbir hamle gelmeyince, haberi teyit ettikten sonra aktif ettim."

İşte FETÖ'nün Ergenekon kumpasında da yer alan Çakır'ın canlı yayındaki o sözleri:

KUMPASLARLA ÖZDEŞLEŞEN İSİM; ZİHNİ ÇAKIR

Ergenekon kumpasında aktif rol oynayan Çakır'ın emekli amirallerin açıklaması sonrası yeniden ortaya çıkması kafaları karıştırdı. Çakır'ın 'kumpaslarla' özdeşleştiği tekrar hatırlandı.

Ayndıklık gazetesinde 28 Aralık 2016'da Hikmet Çiçek, 'kumpasçı Çakır'ı şöyle anlatıyordu:

Türkiye onun adını ilk defa Ergenekon tertibi sırasında duydu. Şimdi Sincan T Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan Ergenekon Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’e 25 Şubat 2008 günü verdiği “tanık” ifadesinde Ergenekon’un “Bir numarası”nı şöyle açıklıyordu: “1,65 boylarında, açık tenli, yeşil gözlü, 60-65 yaşlarında, sarı saçlı, göçmen tipli, saçları seyrek, sert mizaçlı, bıyıksız, sakalsız, nizami her gün traş olan, biz kendisine komutanım diye hitap ediyorduk... Muzaffer Tekin’e benziyordu ancak Muzaffer Tekin’den daha zayıf yapılıydı.”

ÇELİŞEN İFADELER

Aynı kişi, Ergenekon davasının 17 Temmuz 2012 günlü duruşmasında “kamu tanığı” olarak dinlendi. Sanıkların sorularına yanıt veremedi, saçmalayıp durdu. Çok yakından tanıdığı “bir numara”nın adını bile bilmiyor, şöyle diyordu: “Birlikte çalıştığımız dönemlerde özellikle Türkeli gazetesinde bir takım ideolojik fikir alışverişlerinde bulunuyorduk. Taner Ünal’ın da o dönem Türkiye’de bir derin yapılanmaya ihtiyaç duyulduğunu, bu yapılanmanın var olduğunu ama yeniden organize edilmesi gerektiğini anlattığını duyardık.”

EN UÇUK İDDİALAR ONDAN

Ergenekon tertibinde en akıl dışı iddiaları o yazdı. Kumpaslar döneminde Türkiye’nin maruz kaldığı psikolojik savaş sürecinde önemli rol alan, FETÖ’nün gözde “gazetecilerinden” biri oldu.

Eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’na Kıbrıs’ta yapılan suikast teşebbüsünü “Ergenekon’un sol kanadı”nın yaptığını, Hurşit Tolon’un MHP’ye genel başkan olmak istediğini yazacak kadar “uçuk”tu.

İDDİANAMEDEN ÖNDE GİDİYOR

Dolandırıcılık suçundan 1998, 2001 ve 2006 yıllarında Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’nce gözaltına alındı. 1999’da açılan bir davadan aldığı ceza 2001 yılında kesinleşti. Ama 24 Mayıs 2008’e kadar nedense yakalanamadı. 25 Mayıs 2008’de tutuklandı. Ankara, Sincan Kapalı cezaevinde kaldı. “Ergenekon’un Çöküşü 1-2” adlı kitaplarında, kumpasa daha Ergenekon adı konulmadan “Ergenekon” diye yazacak, “Kod Adı Darbe” kitabında ise daha ortada iddianame yokken, Ümraniye’de bulunduğu iddia edilen el bombalarının fotoğraflarını koyacak kadar “acar” bir gazeteciydi. Şamil Tayyar’ın hemşerisi ve arkadaşıydı. Zihni Çakır böyle biriydi.

ARTIK YANDAŞ OLDU

Çakır şimdi “avazturk” adlı bir haber sitesini yönetiyor. Elbette artık FETÖ’nün tetikçiliğini yapmıyor, “Ergenekon’u çökerten adam” günleri geride kaldı. Artık AKP yandaşı.

13 Ekim 2016 günlü “Medyanın Hallerinde” de “Behzat Ç”nin başına gelenler!” başlıklı haberimizde, terörle mücadelede, özellikle IŞİD ve FETÖ ile mücadelede en önde gelen kişilerden bir emniyet amirinin, Atatürkçü, vatansever bir polisin haksız yere görevinden alınmasından söz etmiştik.

Çakır’ın yönettiği “avazturk.com”da, “Kırmızı listedeki Bylock’çu Bakan Koruması” başlıklı haberde sözünü ettiğimiz Emniyet Amiri H.Ö.G. hedef alındı. H.Ö.G’nin hükümetin etkili bir ismine yakın koruma olarak görevlendirildiği ifade edildi. Emniyet Amiri’nin bylock kullanıcısı olduğunun belirlendiği, H.Ö.G’nin “sevgilileri ile görüşmek” amacıyla telefonuna yüklediğini ifade etmesi ise tamamen yalan.

ARTIK KÖZ’CÜ OLDU

Zihni Çakır şimdi elbette FETÖ tetikçisi değil, ama neci? Çakır’ın bir dönem Fetullah’ın sağ kolu iken ondan kopan Kemalettin Özdemir’in başını çektiği “KÖZ” grubuna yanaştığı ifade ediliyor.


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
TCG DUMLU
TCG DUMLU - 2 hafta Önce

bu zihni çakır çok namuslu bir orospu çocuğudur ! ;)

AK-TROL KUMPAS HABERLER MERKEZİ - TUZAK-HABER No: 958362 ::))))
AK-TROL KUMPAS HABERLER MERKEZİ - TUZAK-HABER No: 958362 ::)))) - 1 hafta Önce

.

128 MİLYAR $ + 5 TRİLYON $ (20 SENEDE YAĞMALADIĞIN !) NERDE ULAN BOP'ÇU RECEP ?
128 MİLYAR $ + 5 TRİLYON $ (20 SENEDE YAĞMALADIĞIN !) NERDE ULAN BOP'ÇU RECEP ? - 5 gün Önce

.

“Türk Milletine Taarruz Eden Düşman, Önce Türk Subayını Aşağılamak İster. Askere Düşmanlık, Düşmana Askerliktir“ ATATÜRK
“Türk Milletine Taarruz Eden Düşman, Önce Türk Subayını Aşağılamak İster. Askere Düşmanlık, Düşmana Askerliktir“ ATATÜRK - 5 gün Önce

.

SIRADAKİ HABER