Emniyet’ten ‘çıplak arama’ açıklaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan AKP’li Melih Bulu sonrası başlayan ‘kayyum rektör’ eylemleri sırasında gözaltına alınanlara çıplak arama dayatıldığı iddialarını, “Üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır. Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir” diyerek yalanladı, öğrenciler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Emniyet’ten ‘çıplak arama’ açıklaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Boğaziçi Üniversitesi rektör eylemleri sırasında gözaltına alınanlara çıplak arama dayatıldığı iddialarına ilişkin yapılan açıklama yaptı.

Açıklamada gözaltına alınan bütün kişilerin üst aramaları çok kısa sürede tamamlandığı iddia edilerek, bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün olmayacağı savunuldu.

Açıklamada şöyle denildi:

“E.G, Y.Ö, Z.A.Ç, Ö.Ö, H.R.S. isimli şahıslar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla ‘çıplak arama ve kötü muameleye maruz kalındığı’ iddialarında bulunulmuştur. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere bütün şahıslarda olduğu gibi iddialarda bulunan şahısların da üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır. Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir.”

İşlemlerin Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği 8. Maddesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Nezarethane Talimatnamesi’nin 9. Maddesinde belirtilen hususlara uygun şekilde gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, söz konusu iddialarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER