Erdoğan'dan Bahadıroğlu'na: Bu işin fedaisiydi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden Yavuz Bahadıroğlu'nun cenaze namazında konuştu. Erdoğan, Atatürk karşıtlığıyla bilinen Bahadıroğlu için "Gerçekten bir tarihçi, bir düşünce insanı olarak bu işin fedaisiydi. Hiçbir zaman kaleminden sapma olmadı" dedi.

Erdoğan'dan Bahadıroğlu'na: Bu işin fedaisiydi

İslamcı yazar Yavuz Bahadıroğlu'nun cenaze namazı Eyüp Sultan Camii'nde kılındı. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. Namaza AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan, Ali Erbaş'ın cenaze namazını kıldırması sonrası mikrofonu alarak kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Erdoğan, Atatürk düşmanlığıyla bilinen Bahadıroğlu için "Şu anda musallada Yavuz Bahadıroğlu olarak bildiğimiz Niyazi Birinci isimli değerli kardeşime Allah rahmet eylesin. Rabbim cenneti ile, cemali ile müşerref eylesin. Gerçekten bir tarihçi, bir düşünce insanı olarak Yavuz Bahadıroğlu kalemi ile bu işin fedaisiydi. Hiçbir zaman kaleminden sapma olmadı. Kalemi tam sırat-ı müstakim üzerine yaşadı ve yaşattı. Bugün onu Hakk'a uğurluyoruz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hepimizin geldiği, geleceği yer burası. Ben tüm dava arkadaşlarına, arkadaşlarımıza, ailesine sabırlar diliyorum. Rabbim iman ile, Kur''an ile bu yolculuğu nasip etsin" ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

"Yavuz Bahadıroğlu" mahlasıyla bilinen, Atatürk düşmanı kimliğiyle tanınan Niyazi Birinci'nin tepki çeken şu sözleri hatırlandı.

“Mustafa Kemal'in Meclise girerken imamı eliyle iterek terbiyesizlik yaptığını” iddia eden, “Mustafa Kemal'e müteşekkir değilim” diyen Bahadıroğlu, Akit’te “Atatürk olmasaydı, biz olmaz mıydık” yazısında da şu satırları kaleme almıştı:

“Bir milletin varlığını tek kişiye endekslemek, sağlıklı bir aklın ürünü olabilir mi?.. Olsa olsa, saçma sapanlığın sınırsız hezeyanı olabilir! Aynı zamanda da yağcılığın en damıtılmış şeklidir! Hiçbir millet, bir önderini övmek için, kendisini böyle yerle bir etmez!”

TEPKİLER SONRASI GERİ ADIM ATMIŞTI

Yavuz Bahadıroğlu, Atatürk'ün manevi şahsına hakaret edilen “Derin Tarih” programının 3 isminden biri olmuş ve o program sonrasında Atatürk’e hakaretten yasal işlem başlatılmıştı.

2017 yılında TVNet'te yayımlanan "Derin Tarih" isimli programda Süleyman Yeşilyurt konuk olarak katılmıştı.

Programın moderatörlüğünü ise Atatürk düşmanı kripto FETÖ Mustafa Armağan ile Yavuz Bahadıroğlu yapıyordu.

Programda Atatürk’e ve manevi kızı Afet İnan’a hakaret edilmiş, bunun üzerine savcılık harekete geçmişti.

Program sırasında Süleyman Yeşilyurt’un sözlerine müdahale etmeyen Bahadıroğlu ve Armağan, savcılık ifadesinde “Atatürk ile ilgili sözlere katılmam mümkün değil” şeklinde konuşmuş ve geri adım atmışlardı.

Yavuz Bahadıroğlu daha önce de gündeme akdemi camiasında “intihal” denilen, hırsızlık iddiası ile gündeme gelmişti.

Öte yandan Niyazi Birinci’nin oğlu Mücahit Birinci de geçen ay SMA hastası çocuklar için sosyal medyadan çağrı yapan isimleri hedef almıştı.

FETÖ’YE VERDİĞİ DESTEK HATIRLANDI

Bahadıroğlu'nun ölümünün ardından FETÖ'ye verdiği destekler de sosyal medyada yeniden hatırlandı.

Bahadıroğlu bir paylaşımında "Lütfen cemaate dil uzatmayın. Ben bir siyasi tavrı konuşuyorum" diyerek FETÖ'nün eleştirilmemesini isterken başka bir paylaşımında "Ayakkabı kutusuna para konabiliyor, ama kültür, vicdan, ahlak, sevap konamıyor. Şimdi cuma vakti dostlar, Allah kabul etsin" ifadelerini kullandı.

Bahadıroğlu AKP ile FETÖ'nün kavgasının ortaya çıktığı dönemde ise "Devletle hizmet arasında kalmam. Çünkü ikisi de benim. Sadece kavga üslubunu onaylamıyorum. Buna da 'yalakalık' diyen desin umrumda değil." dedi.


HAKARETLERİ SIKLIKLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Bahadıroğlu, Habertürk'te yayımlanan Öteki Gündem isimli programa konuk olmuştu. Programın "Atatürk ve Din Politikaları" bölümünde, kendisine yönelik gelen Atatürk'e hakaret ettiği eleştirileri hatırlatılmıştı. "Atatürk şunları yanlış yaptı bunları da doğru yaptı dediğiniz şeyler var mı" sorusuna ise "yok" yanıtını vermişti. 

Bahadıroğlu'nun Atatürk'e yönelik hakaretleri medyanın sıklıklı gündemine gelmişti.

AKP’DEN MESAJLAR

Yavuz Bahadıroğlu’nun ölümünün ardından AKP’li isimler başsağlığı mesajı paylaştı.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “’Göklerin ve yerin egemenliği Allah’a aittir, dönüş de Allah’adır.’ Nûr Suresi-42. Ayet İyi bir tarihçi, iyi bir dava insanı, bir nesle istikamet çizen kıymetli bir mütefekkirdi. Yavuz Bahadıroğlu Hocamıza Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz...” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Fikir ve araştırmalarıyla tarihe bakışımızda yeni ufuklar açan, eserleri ve verdiği konferanslarla davamızın çalışkan bir neferi olan Yazar Yavuz Bahadıroğlu'na Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.” İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür Hasan Doğan ise “Cenab-ı Allah rahmet eylesin” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da “Mevla rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Rabbim sizlere ve tüm sevenlerine sabırlar ihsan eylesin.” mesajını paylaştı.

"CÜBBELİ AHMET" DE ANDI

Öte yandan, kamuoyunda “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de sosyal medya hesabından başsağlığı mesajı paylaştı.

Cübbeli Ahmet şu ifadeleri kullandı:

“Yavuz Bahadıroğlu âbimiz, rahmet-i Rahmân'a kavuşmuştur. Allâh-u Teâlâ taksîrâtını affeylesin, hasenâta tebdîl eylesin, hayâtı boyunca tâbii olduğu Üstâd Bedîuzzamân Hazretleri'ne ve onun meşâyıhına ilhâk eylesin, geride bıraktığı keder-dîde âilesine sabr-ı cemîl, ecr-i cezîl ihsân eylesin. Kendisini ilk olarak merhûm Mehmet Fırıncı âbi ile birlikte Moral FM'in bulunduğu Yenibosna'daki binâda gördüm. Birkaç saat oturduk, muhabbet ettik. Çok vakûr, ciddî, düzgün bir Müslüman olduğu husûsunda hüsn-ü zannım vardır. Allâh-u Teâlâ'nın dostlarını sevip düşmanlarına buğz ettiğine dâir hüsn-ü şehâdetim vardır. Allâh-u Teâlâ, câmiası içerisinde yerini dolduracak hayırlı halefler yetişmesini nasîb eylesin. Âmîn!”


YORUM EKLE
YORUMLAR
Nelson Scarborough
Nelson Scarborough - 1 ay Önce

Odunu bol olsun. Atesi eksik olmasin...

SIRADAKİ HABER