'Erdoğan ile Devlet Bahçeli yeni Anayasa konusunda anlaştı'

Hükümete yakın Akşam gazetesi yeni anayasa için akademisyenlerden oluşacağını, çalışma ekibini Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yavuz Atar kuracağını ve AKP ve MHP'nin yetkilendireceği iki ismin de yer alacağını yazdı.

'Erdoğan ile Devlet Bahçeli yeni Anayasa konusunda anlaştı'

Anayasa çalışmaları için AKP ve MHP anlaştı. Geçen hafta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir telefon görüşmesi yaparak anayasa çalışmaları için bilim kurulu oluşturulmasını kararlaştırdı.

Akşam gazetesinden Yelda Gökdağ'ın haberine göre, akademisyenlerden oluşan bir kurulun teşekkül etmesi için görüşme trafiği başladı.

Yeni anayasa çalışması için kurulacak ekibi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Yavuz Atar oluşturacak ve akademisyenler yeni anayasayı birlikte çalışarak çıkaracak. Kurulda anayasa profesörleri yer alacak.

Kurulda AKP ve MHP'nin yetkilendirdiği iki isim de olacak. Bu iki isim kendi partilerine bilgilendirmede bulunacak.

Hedef anayasa çalışmasının başladığı tarihten itibaren 2 yıl içinde tüm çalışmaları tamamlamak.

HEDEF GENİŞ KATILIM

Bu sürede hazırlanan taslak metin hem muhalefete hem de STK'ların görüşüne sunulacak. Anayasaya son şekli tüm istişare ve son rötuşlardan sonra verilecek. Ardından yeni anayasa teklifi Meclis'in gündemine gelecek. Son aşama ise halk oylaması olacak.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER