Ermenistan'da sular durulmuyor... Genelkurmay Başkanı kimi tokatladı?

Ermenistan'da dün ordu, muhtıra vermiş Ermenistan Başbakanı Paşinyan da önce halkı sokağa çağırmış ardından da Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden aldığını duyurmuş, tutuklanmasını istemişti. İki isim arasında Karabağ'ın sözde eski Başbakanı Harutyunyan arabuluculuk yapmaya çalıştı. Harutyunyan, dün gece Gasparyan ile bir toplantı yaptı. Toplantıda Gasparyan'ın çok sinirlendiği, Harutyunyan'ı tokatladığı öğrenildi.

Ermenistan'da sular durulmuyor... Genelkurmay Başkanı kimi tokatladı?

Karabağ’da Azerbaycan’a yenilen Ermenistan’da şimdi de darbe krizi patlak verdi. Ermenistan ordusu, eleştirilerin hedefindeki Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifası talebiyle muhtıra yayınladı. Bunu ‘darbe girişimi’ olarak niteleyen Paşinyan, Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldı, tutuklanmasını emretti.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, dün sabah Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını talep eden sert bir bildiri yayınladı. Ordunun istifa çağrısını ‘darbe girişimi’ olarak nitelendiren Paşinyan ise destekçilerini sokağa çağırdı. İlerleyen saatlerde Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldı.

Ermenistan ordusunun Başbakan Paşinyan rahatsızlığı, aslında muhtıradan iki gün önce patlak verdi. Paşinyan yaptığı bir konuşmada, “İkinci Karabağ Savaşı’nda elimizdeki Rus yapımı İskender füzeleri işe yaramadı. Sadece yüzde 10’u hedefine ulaşarak patladı” ifadelerini kullandı. Moskova’yı da rahatsız eden bu açıklama üzerine, Ermenistan Genelkurmay Birinci Yardımcısı Tiran Haçatryan, “Nikol askeri konuları bilmiyor. İskender füzeleriyle ilgili söyledikleri komik” değerlendirmesinde bulundu. Başbakanı tiye alan açıklamasının ardından, Haçatryan’ın görevine son verildi. Paşinyan’ın Haçatryan’ı görevden alması, Ermenistan ordusunda büyük rahatsızlık yarattı.

ORDU PAŞİNYAN’IN İSTİFASINI İSTEDİ

Nitekim, ordunun dün yayınladığı bildiride, “Ermenistan Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Haçatryan’ın görevden alınmasını, ülke güvenliği ve milli çıkarlara hizmet etmeyen bir karar olarak nitelendiriyoruz. Bu karar, şahsi çıkarlar doğrultusunda alınmıştır. Son gelişmeler ışığında, Başbakan Paşinyan ve hükümetinin görevini sürdürebilecek durumda olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz. Ermenistan’ın geçtiği bu hayati dönemeçte Başbakan ve hükümetini istifa etmeye çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

İlerleyen saatlerde ordudan bir açıklama daha yapıldı. Bu açıklamada “Genelkurmay Başkanlığı’nın bildirisi, dışarıdan herhangi baskıyla kaleme alınmadı. Bu bildiri, Ermenistan ordusundaki tüm subaylarının görüşünü yansıtmaktadır. Yegane amacı, vatanın kurtarılmasıdır. Bu nedenle bildiride dile getirdiğimiz talepleri bir kez daha yeniliyoruz” denildi.

HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI

Bunun üzerine Paşinyan, televizyondan Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ın görevden alındığını açıkladı. Halkı sokağa çağıran Paşinyan, daha sonra binlerce destekçisiyle başkent Erivan’da Cumhuriyet Meydanı’na çıktı. Kalabalığa seslenen Paşinyan, “İstifam sorunun çözümü değil” dedi. Ermenistan Başbakanı, ailesiyle ülkeyi terk etmeyi planladığı iddiasına ise “Biz buradayız, ülkemizi terk etmeyeceğiz” yanıtını verdi. Sadece Paşinyan taraftarları değil, ordunun bildirisini destekleyen muhalifler de sokağa döküldü, parlamento önüne barikat kurdular. Bu arada muhalif vekillerin, Paşinyan’ın istifasını ve erken seçim istedikleri önergeleri Ermenistan parlamentosunda reddedildi.

‘HALK İSTERSE KURŞUNA DİZSİN’

Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitap eden Ermenistan Başbakanı Paşinyan, istifa etmesi için bunu ordunun değil, halkın talep etmesi gerektiğini belirterek “Halk istifamı talep etsin. Sonra da isterse beni bu meydanda kurşuna dizsin” dedi.

SARKİSYAN’DAN VETO SİNYALİ

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınmasına dair kararı imzalamadı. Sarkisyan, Başbakan Paşinyan’ın adımı için “Ermenistan’ın güvenliği ve toprak bütünlüğünü riske atıyor. Kararımı, anayasal hakkım olan üç günlük sürenin sonunda vereceğim” dedi. Ülke siyasetinde aktif rol almasa da, bu tarz kararlarda nihai onayı Cumhurbaşkanı veriyor. Sarkisyan, daha önce Başbakan Paşinyan’ın sunduğu kararların hiçbirini veto etmemişti.

DÜN GECE ORTALIK KARIŞTI

Karabağ'ın sözde eski Başkanı Arayik Harutyunyan dün gece Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile Genel Kurmay Başkanı Gasparyan arasında arabuluculuk yapmaya çalıştı. 

Harutyunyan ile Gasparyan dün gece geç saatlere kadar toplatı yaptı. Toplantıda tansiyon yükseldi. Harutyunyan görüşme sırasında Gasparyan'a baskı yapmaya çalıştı. Buna izin vermeyen ve çok sinirlenen Gasparyan, Harutyunyan'ı tokatladı ve toplantı sona erdi.

Haberler Ermeni medyasında geniş yer buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER