Eynesil'de Rabia Naz olayında neler oluyor?

Şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan'ın babası Şaban Vatan, sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunarak ifadesi alınmak üzere polisler tarafından emniyete götürüldüğünü duyurdu. Vatan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Polisler beni almaya geldi eve, ifadem alınacakmış" dedi.

Rabia Naz'ın annesi Atika Vatan, "Eşim bir adım ileri gidip bir şeyleri ortaya çıkardığı zaman direkt susturmaya çalışıyorlar. Kucağımda 40 günlük bebeğimle eşimin adaletini burdan sağlamaya çalışıyorum. Sesimi herkese duyurmaya çalışıyorum. Benim devletim nerede?" dedi

Şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan'ın annesi Atika Vatan, eşi Şaban Vatan'ın gözaltına alınmasının ardından sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı.

"SUSTURMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Videoda Atika Vatan, "Bu sabah eşimi yine ifadesini alacağız diyerek gözaltına aldılar. Tıpkı daha önce akli denge yargılaması olduğu gibi.. Çünkü eşim bir adım ileri gidip bir şeyleri ortaya çıkardığı zaman direk onu susturmaya çalışıyorlar" dedi.

"BENİM DEVLETİM NEREDE?"

Kucağında bebeği ile birlikte çektiği videoda Atika Vatan, "Ben kucağımda 40 günlük bebeğimle beraber eşimin adaletini buradan sağlamaya çalışıyorum. Herkese sesimi duyurmaya çalışıyorum. Yani benim devletim nerede?" dedi. 

İşte o video:

TUTUKLAMA İSTEMİYLE SAVCILIĞA SEVK EDİLDİLER

Gazeteci Canan Coşkun, belgesel yönetmeni Kazım Kızıl ve Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan'ın tutuklama istemiyle savcılığa sevk edildiği bildirildi. Giresun Valiliği de yazılı açıklamayla, tehdit, hürriyeti kısıtlama, darp ve tanık ifadesini değiştirmeye zorlama suçlamaları yöneltti

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Giresun Valiliği'nce Eynesil ilçesinde, evlerinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan'ın (11) babası Şaban Vatan ve 3 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Valiliğin açıklamasında Şaban Vatan ve beraberindeki K.K., T.D. ve C.C.'nin, kendilerini Meclis Araştırma Komisyonu üyesi gibi tanıtıp, soruşturmanın tanığı Mürsel Küçükal'ı ifadesini değiştirmeye zorladığı suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili soruşturmada tanık olan Mürsel Küçükal'in, baba Şaban Vatan ve yanındaki 3 kişi tarafından atölyeye kapatıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Komisyonun faaliyetlerini tamamlayıp ilimizden ayrılmasından sonra baba Şaban Vatan tarafından tanık Mürsel Küçükal’a yönelik gerek sosyal medya üzerinden, gerekse aleni olarak tehdit ve hakaretlerde bulunduğu tespit edilmiştir. 13.11.2019 günü Eynesil İlçe Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat hattını arayan E.K. 'Ören yolu Dedeli Küme Evleri üst kısmında bir inilti ve bağırma seslerini' ihbar etmesi üzerine polis ekipleri olay yerine intikal etmiş, yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda Şaban Vatan’ın Rabia Naz olayı ile ilgili ifade veren Mürsel Küçükal isimli şahsı atölyeye kapattığını, atölyeden bağırma sesleri geldiğini bildirilmesi üzerine görevli ekip Küçükal’ın ikametine gitti. Şahısla yapılan görüşmede; 'tanımadığı ince uzun boylu bayan bir şahsın yanına gelerek Şaban Vatan’ın ikametinin orada Meclis Komisyonunun kendisini beklediğini söyleyerek, Rabia Naz hadisesinin vuku bulduğu yere eşi ile beraber getirdiğini, burada tanımadığı 3 şahsın evin yanında yol üzerinde beklediğini gördüğünü, burada şahısların kendisine Rabia Naz’ın nasıl süründüğünü zorla göstermesini istediklerini, kendisinin korkudan yere yatarak defalarca süründürüldüğünü, akabinde Şaban Vatan ve yanında bulananların (kendisini meclis araştırma komisyonu üyesi milletvekilinin yardımcısı olarak tanıtan C.C., yanında bulunan K.K. ve T.D.) kendisini pimapen atölyesine soktuklarını tehdit ve gözdağında bulunduklarını beyan etmiştir. Konu ile ilgili Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmiş ve adli tahkikat başlamıştır."

Açıklama şöyle sürdürüldü:

"C.C. isimli şahıs konu ile ilgili olarak olayın tanığı Mürsel Küçükal’ı TBMM Meclis Araştırma Komisyonundaki bir üye milletvekilinin yardımcısı olduğunu ve komisyon üyelerinin olay yerinde kendisini beklediğini söyleyerek kandırmak suretiyle, kendilerine Meclis Araştırma Komisyonu süsü vererek olay yerinde baskı ve tehditte bulunarak şahsı süründüren, hürriyeti tahdit, darp ve tanık ifadesini değiştirmeye zorlamaları dolayısıyla şüpheli K. K., T. D., C. C. ve Şaban vatan gözaltına alınmış, ikamet adresleri ve araçlarında aramalar yapılarak dijital materyaller incelenmek üzere muhafaza altına alınmıştır."

VİDEONUN ARDINDAN POLİS BASKINI

Rabia Naz'ın şüpheli ölümünün peşini bırakmadığı için çlüm tehditleri alan ve Türkiye'yi terk eden gazeteci Metin Cihan bu videonun ardından Atika Vatan'ın evinin polis tarafından basıldığını açıkladı.

Rabia Naz'ın annesi Atika Naz polis baskınını gazeteci Metin Cihan'a gönderdiği şu mesajlarla anlattı:

Atika Naz polis baskınından sonra evin son halini şu video gösterdi:

GÖZALTINDAKİ GAZETECİ SAYISI: 3

Gazeteci Coşkun, belgeselci Kazım Kızıl'ın ardından bir gazetecinin daha gözaltına alındığı öğrenildi. O gazetecinin KHK TV gönüllü muhabiri Tuba Demir olduğu ortaya çıktı.

NELER YAŞANDI?

Medyablok’a konuşan Şaban Vatan, Canan Coşkun’un Eynesil’de olay ile ilgili araştırmalar yaptığını söylemiş, akşam saatlerinde de Coşkun ve Gazeteci Kazım Kızıl'ın gözaltına alındıklarını ifade etmişti. Ardından Şaban Vatan, sosyal medyada gözaltına alınan gazetecilerin sabaha kadar tutulduğunu söyleyerek duruma tepki gösteren bir canlı yayın gerçekleştirdi.

"GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMADI"

Baba Vatan, yaptığı canlı yayında Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili birbirinden çarpıcı iddialarda bulundu. Eynesil’de gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmadığını belirten baba Naz, “Neler oluyor, bu kadar çabayı gayreti Rabia Naz’ın ardındaki katillerini arama sürecinde bulunsaydınız ya!” diye duruma tepki gösterdi.

"NASIL OLUR DA GAZETECİLER SUÇLU OLABİLİR!"

Gazetecilerin sabaha kadar gözaltında tutulduğunu belirten Şaban vatan Naz, gazetecilerin suçlu olmadığını, ifade değiştiren kişilerin suçlu olduğunu belirterek, “Aynı Şaban Vatan’a akıl yargılaması yaptığınız gibi saatlerdir gazetecileri gözaltında tuttunuz. Sabaha kadar gazeteciler gözaltında kaldı. Nasıl olur da gazeteciler suçlu gösterilir. İfade değiştiren kişiler suçludur. Güler Vatan ile Mürsel Küçük bu durumda neden ve niçin ifade değiştirdiklerini ortaya getirmedikleri halde suçludur” sözlerini kaydetti.

"REZİLLİKTİR, REZALETTİR"

Soruşturmanın geldiği aşamada olayla ilgili kritik bilgiler veren baba Naz, çatıdaki sundurmanın Rabia Naz’ın atlamasına imkân vermeyeceğini belirterek şunları söyledi:

“Bu açık, 12 metre mesafe bu kabul edilemez. Bu nasıl haldir, bu rezilliktir bu rezalettir. Bugün gazeteci arkadaşlarımızı gözaltına alıyor. Savcılık böyle çalışıyor. Savcılık katilleri arasın, bulsun ortaya getirsin. Savcılık siyah doblo marka araba olaydan önce neredeydi, olay günü neredeydi, olaydan bir gün sonra neredeydi bunları ortaya getirsin.

"NEDEN ŞİKAYETTE BULUNDUĞUM İSİMLERİN DNA ÖRNEKLERİ ALINMIYOR?"

Savcılık neden 13 DNA’de özellikle ambulans şoförü ve iki ambulans hemşiresiyle 3 kişi ve orada duruma şehitlik etmiş kişilerin sadece DNA’larını alıyor? Neden şikayette bulunduğum kişilerinkini almıyor? Neden bazı polis memurlarınkini almıyor? Bize metruk evde bayan vücut sıvı DNA’sı sadece sunulmuştu. Orada bulunan DNA neden gizlendi ? Olayın ilk savcısı elbise inceletmişti, DNA sonucunda erkek DNA’sı durumu deniliyor. aynı zamanda baba ile oğlu DNA vermedi durumu sunuluyor.

SAVCIYA SESLENDİ: RABİA NAZ'IN ÜZERİNDEKİ YELEK KİME AİT HABERİNİZ VAR MI?

Sayın Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, bu nasıl bir rezalettir? Rabia Naz’ın üzerindeki yelek kime aittir haberiniz var mı? Üzerindeki giydiği pantolon kime aittir haberiniz var mı? Üzerindeki yelek erkek yeleği, üzerindeki pantolon erkek pantolonu. Hiç mi sizin empati yaparak veya daha geniş açılardan düşünme durumunuz olmadı? Nasıl bir açıklama yapacaksınız? Siz tırnaktaki DNA’yı bulun, bana bunu bulun getirin.”

'HİÇ UYUMADAN EVE GİTTİ'

Atika Vatan, ”Şaban sabaha kadar emniyetin önünde bekledi. Eve geldiği zaman polisler de geldi. İfade işlemlerinin olduğunu söylediler. Şaban da onlara tepki gösterdi. ‘Dalga mı geçiyorsunuz ben geceden bu yana ifade vermek için bekledim. Neden ifademi almadınız’ dedi. Hiç uyumadan emniyete gitti.” dedi.

GAZETECİLERİN İFADELERİ ALINIYOR

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne ilişkin Giresun Eynesil’de TBMM komisyonu çalışmalarını takip eden gazeteci Canan Coşkun ve belgesel yönetmeni Kazım Kızıl’ın ifadeleri alınıyor. DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Coşkun ifadesinde komisyonda görevli olan CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile ortak bir çalışma için bulunduğunu, dosya hakkında Süllü’ye danışmanlık yaptığını belirterek, dosyada ifadesini değiştiren tanık Mürsel Küçükal ile görüşmek için evine gittiğini, CHP Milletvekili Süllü ile birlikte çalıştığını ve ifadesiyle ilgili bir soru sormak istediğini aktardı.

Küçükal’ın kendisini eve davet ettiğini belirten Coşkun, olayın nasıl olduğunu sorduğunda Küçükal’ın yere yatarak Rabia Naz’ı nasıl bulduğunu anlattığını söyledi. O sırada Küçükal’ı eşinin geldiğini belirten Coşkun, Mürsel Küçükal’ın birden dışarı çıkıp “Gelin size orada göstereyim” dediğini aktardı.

Mürsel Küçükal’ın eşinin “Beni bekleyin” demesine rağmen Küçükal’ın beklemediğini bunun üzerine Mürsel Küçükal’ın peşinden evden çıktığını belirten Coşkun, Küçükal çok hızlı yürüdüğü için peşinden koştuğunu ifade etti.

Olay yerine varan Küçükal’ın aynı evdeki gibi yerde sürünerek olayı aktardığını belirten Coşkun, Küçükal’ın buradan Rabia Naz’ın ilk sesin duyduğu çeşmenin oraya gittiklerini, dönüş yolunda Küçükal’ın eşinin de yanlarına geldiğini söyledi.

Bu sırada yere çekim yapan Kazım Kızıl ile Şaban Vatan ile karşılaştıklarını, Vatan’ın “Sen ifadeni neden değiştirdin” diye sorduğunu, bunun ardından Vatan ile Küçükal’ın birbirleriyle konuşmaya başladıklarını, kendisinin bu noktadan sonra soru sormadığını vurguladı. Coşkun bu süre boyunca ses kaydı almaya devam ettiğini, kayıt dinlendiğinde konunun daha iyi anlaşılacağını söyledi.

Coşkun’un ifadesi bitti. Kazım Kızıl, ve baba Şaban Vatan’ın ifadeleri alınacak.

DİSK BASIN İŞ: HER 2 GAZETECİ BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMALI

İki gazetecinin gözaltına alındığı haberinin sosyal medya aracılığı duyulmasının ardından DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren avukatı aracılığı ile durum hakkında telefon ile bilgi aldı. Eren, "Canan Coşkun üyemizdir, kendisi araştırmacı bir gazetecidir. Komisyon üyeleri de kendisinden danışmanlık talebinde bulunmuş. Aynı zamanda haber amaçlı görüşmeler yapıyormuş. Gazeteler ve gazeteciler cinayetlerin üzerini öretmek için değil gerçekleri araştırmak için vardır. Biliyorsunuz bu olay ile ilgilenen bir gazeteci de ölüm tehditleri aldığını söylemişti. Polis gazetecileri gözaltına almak yerine Rabia Naz'ın ölümünü kamu vicdanını rahatlatacak şekilde aydınlatmalıdır. Her iki gazeteci bir an önce serbest bırakılmalıdır" dedi.

NE OLMUŞTU?

Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde geçen yıl nisan ayında yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’a çarpan sürücünün Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni olduğunu öne sürülmüş, aile, çocuklarının ölümünün aydınlatılmasını AKP’li siyasetçilerin engellediğini iddia etmişti. Rabia Naz'ın ölüm nedeninin tespiti için Adli Tıp Kurumu'nca 2 rapor hazırlanmıştı.

Raporlarda ölümün, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi. Aile ise kızlarına otomobil çarptığını ve yaralı olarak evin önüne bırakıldığı belirtilmişti. Trabzon Adli Tıp’ın raporunda ise Rabia Naz’ın tırnaklarında erkek DNA’sı tespit edildiği ortaya çıkmıştı.

TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonu'nun 12 üyesi de 7 Kasım'da Eynesil'e gelerek, incelemelerde bulunmuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
devrim 5 ay önce

adami asin bari̇