Fazıl Duygun gözaltına alındı iddiası
banner8

Fazıl Duygun'un, "Ankara Kuşu" Twitter hesabını ilk deşifre eden isim olduğu iddia ediliyor.

Fazıl Duygun iddialara göre Niğde'de polis tarafından gözaltına alındı. Duygun'un Ankara'ya gönderileceği iddia edildi.

Twitter ise AKP'ye yakın hesaplar, "#FazılDuygunGözaltında" hastagi oluşturdu.

AKP'ye yakın gazeteciler gözaltına tepki gösterdi. Bu gözaltının AKP'den istifa ederek yeni parti kuran isimleri sevindirdiği iddia edildi.

Fazıl Duygun'un kendi blogunda yer alan özgeçmişinde şu ifadeleri yer alıyor:

1968 yılında Adana'da doğdu. Adana Erkek Lisesi’ni bitirdi. Sonra ODTÜ ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etti.

Gazeteciliğe 1989 yılında, “Bizim Ocak” dergisinde başladı. 1991 yılından itibaren, Haftalık Taraf dergisi Ankara Muhabiri oldu. Ak Zuhur, Akıncı Yolu, Tahkim, Bediiyyat ve Akademya dergilerinde, yazar ve tercüman olarak çalışmalarda bulundu.

Röportajlar başta olmak üzere, Siyasi, İktisadî ve akademik çözümlemeler tarzında yazılar yazdı. 1996-1999 yılları arasında İstanbul Doğal Gaz Dağıtım A.Ş’de (İGDAŞ) tercüman olarak çalıştı. 2000 yılından itibaren, fiili sorumluluğunu üstlendiği Haberci, Yeni Nizam, Beklenen Nizam, Aylık ve Baran dergilerinde sorumlu yazıişleri müdürü, editör veya haber müdürü olarak çalıştı.

Gazeteciliğe, ciddî olarak Taraf dergisinde başladı. 1991-1993 yılları arası T.B.M.M’de Taraf dergisi Ankara muhabiri olarak çalıştı, röportajlar gerçekleştirdi. Taraf'ın kapatılmasının ardından, yayın hayatına atılan Akıncı yolu ve Tahkim dergilerinde faal olarak yazmaya devam etti. Bir dönem, gerçekleştirdiği konferans serileriyle Türkiye gündemine oturan Akademya Dergisinde, çeşitli mevzularda yazılar yazdı ve bazı siyasî makaleler tercüme etti.

Sevil Nuriyeva, Markar Esayan, Hasan Köni, Fikret Başkaya, Alev Alatlı, Abdullah Çiftçi, Nuray Mert, Selahattin Demirtaş, Haşmet Babaoğlu, Halit Refiğ (merhum), Hasan Ünal, Mahmut Çetin, Temel Demirer, Ömer Lütfi Mete (merhum) Ece Temelkuran, Yusuf Kaplan, Turan Kışlakçı, Ferruh Sezgin, Mustafa Özcan, Suat Parlar, Anıl Çeçen, Yusuf Kaplan, Avni Özgürel, Nevzat Kösoğlu, Av. Doğan Yıldırım, İsmail Cengiz, Talat Enveroviç, Cem Sancar v.s. gibi Türkiye’nin önde gelen, düşünce adamı, gazeteci, yazar, sanat, siyasetçisiyle yüzlerce röportaj gerçekleştirdi. Yine, Filistin ve Sudan Büyükelçileriyle röportajlar gerçekleştirdi. 2012 yılında, 2 ay kaldığı Venezuella/Caracas’ta ise, Tatiana Villages (ANTV), Venezuela Devlet Radyosu (RNV) Radio Nationalle de Venezuela (Venezuela Milli Radyosu), Tele-Sur radyo, Alba Raido gibi ülkenin önde gelen tv ve radyo programlarında canlı yayınlara çıktı. Lübnan, Suriye, Kırgızistan, Azerbaycan, Rusya, vs. Türkiye ve bölgenin önde gelen gazeteci, fikir, siyaset, iktisat ve sanat adamlarıyla röportajlar gerçekleştirdi. 16 yıldır devam etmekte olan bu röportajları 5 cild halinde yayınlamak üzere kitaplaştırmaya başladı.

İçinde yaşadığımız küresel ekonomik krizin gerçekleşeceğini neredeyse, günü gününe tahmin ettiği yazılarıyla; krizin daha emarelerinin bile görünmediği birkaç yıl öncesinden başlayarak ve çöküşün yaşanacağı yaklaşık tarihi vererek, dünyanın içine düştüğü bunalımı irdeledi.

İlk kitabı, 2010 yılında yayınlanan röportajlar serisinden “Sen Yıkmazsan Yıkılmaz”.

Arkasından 2011 yılında, Kumandan Carlos’la gerçekleştirdiği haftalık röportajları kitaplaştırdığı “Söz Çakal Carlos”ta yayınladı.
Üçüncüsü ise, Kuzgun Yayınevi tarafından basılan ve Filistin konusunda uluslararası tercümeleri içeren “Filistin Değil, İsrail Sorunu” başlıklı kitap.(2015)

Röportajlar kitabı, bir dönem editörlüğünde bulunduğu ve hâlen yayınlanmakta olan kurucularından biri olduğu 14 yıllık Aylık dergisi ilâ 2,5 yıldır kurucu haber müdürlüğünde bulunduğu haftalık Baran Dergisi ve daha sonra Time Türk, nabizhaber.com, turkiyetime.com ve dunyatime.com gibi değişik siteler için gerçekleştirdiği röportajlarda oluşmaktadır.

Röportajlar kitabı, bir dönem editörlüğünde bulunduğu ve 15 yıl önce kuruluşunda haber müdürü olduğu ve hâlen yayınlanmakta olan Aylık dergisi ilâ 2,5 yıldır haber müdürlüğünde bulunduğu haftalık Baran Dergisi ve daha sonra Time Türk, nabizhaber.com, dunyatime.com, Manset24.com, Bolgepostasi.com gibi değişik siteler için gerçekleştirdiği röportajlardan oluşmaktadır.

Büyük haber sitelerinde, gazeteci- yazar ve tercüman olarak çalıştı.(Timeturk 2010 yılı başı) 2000-2012 yılları arasında FETÖcüler tarafından tam 30 defa gözaltına alındı ve sekiz defa hapse girdi, toplam 2,5 yıla yakın hapis ve gözaltı yattı. 2011 yılında, Venezuella’ya gitti, orada 2 ay kaldı. Birçok tv ve radyo kanalına röportaj verdi, röportajlar gerçekleştirdi. Başkan Chavez yönetimi ve dostlarıyla, özellikle oradaki Lübnan ve Suriye kökenli Arablarla bir çok diyaloğu oldu.

Yine aynı yıl Temmuz ayında, yani Suriye’de savaşın kızışmaya başladığı, 2012 yılında; Ürdün, Lübnan ve Suriye’de 30 gün kaldı. Beyrut’ta, İslami Cihad’dan Ebu Visam, Nakşi Şeyhi Abdunnasır Cibri, av. Hani Süleyman, Türkiye Tarihi uzmanı Muhammed Nureddin, Timur Göksel gibi önemli şahsiyetlerle röportajlar gerçekleştirdi. Yine Şam’da, El-Vatan Gazetesi yazarı Tahsin Halebi ve Şam Stratejik Araştırmalar merkezi Müdürü Dr. Ebu Abdullah Beyle röportajlar gerçekleştirdi. 2014 Yazında yine Şam’a gitti, buradaki Filistinliler ve Sünni kökenli yazarlarla görüştü, röportajlar gerçekleştirdi. Ezici çoğunluğu oluşturan Şam’daki Sünnilerin nabzını tutmaya çalıştı.

2013 ve 2015 yılları arasında seyahat ettiği Kırgızistan’da, toplam 45 gün kaldı ve orada birçok gazeteci ve siyasi kişilikle görüştü, ülkeyi bir baştan bir başa gezdi ve gözlemlerini yayınladı.

2018 Yılında, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti, orada kaldığı 5 gün boyunca, ülkenin önde gelen gazeteci ve siyasetçileriyle görüştü, röportajlar gerçekleştirdi.

Yine 2018 yılı Nisan ayında, Rusya federasyonu, Balkar-Kabardey Cumhuriyetine gitti. Burada, 74 yıl önceki Stalin zulmünden sağ kalan ve sürgüne gönderilmiş olan Ahıska Türkleriyle 15 gün birlikte kaldı, onların hayatını inceledi.

Türki siyaseti üzerindeki küresel projeler ve bu projelerde yer alanlar hakkında yazdığı dosyalarla oldukça büyük ses getirdi. Sosyal medyada oldukça etkin olan Duygun, Türkiye’ye karşı karalama kampanyası yapan iç ve dış odaklara karşı, halkımızı bilinçlendirmek ve bilgilendirmek için yoğun çaba göstermektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.