Ferhat Tunç'tan Yusuf Hayaloğlu mesajı

Şair ve söz yazarı Yusuf Hayaloğlu'nun ölümünün üzerinden 12 yıl geçti. Akciğer kanseri sebebiyle 2009 yılında yaşamını yitiren Yusuf Hayaloğlu'nun yakın dostu, sürgündeki sanatçı Ferhat Tunç, Hayaloğlu için duygu dolu bir mesaj yayınladı.

Ferhat Tunç'tan Yusuf Hayaloğlu mesajı

Şair ve söz yazarı Yusuf Hayaloğlu'nun, ölümünün üzerinden 12 yıl geçti. Akciğer kanseri sebebiyle 2009 yılında yaşamını yitiren Yusuf Hayaloğlu'nun yakın dostu Ferhat Tunç, Hayaloğlu adına bir mesaj yayınladı.

Hayaloğlu'ndan 'Can dostum' diye bahseden Tunç'un mesajı şöyle:

"Yusuf'un ölüm haberini 3 Mart Dünya Özgür Müzik Günü için bulunduğum İsveç’te, tam sahneye çıkmak üzereyken almıştım. Salonu dolduran insanlarla bu ölüm haberini paylaşarak o konseri tamamlamak kolay olmamıştı benim için. Dile kolay, tam 30 yıla sığan büyük bir dostluğumuz vardı. 

12 Eylül karanlığının bıraktığı acılar, tanıklıklar ve o büyük mücadele onun sözleriyle yankısını buldu. Bize bıraktığı onlarca eserin her biri yaşanmış, gerçek hayatlardan süzülüp geliyordu. Yaptığımız bestelere hayat veren onun  sözleriydi. Gittiğimiz konser salonlarını tıka basa dolduran on binler, bu sözlerin gizemli kahramanını hep merak etmiştir. 

Yusuf, göz önünde olmayı sevmeyen biriydi. Arada bir yalvar yakar konserlerimize birlikte gittiğimiz olmuştur. Bu konserlerde sahneye çağırmak ve birlikte bir şeyler söylemek güzeldi. Tıpkı bu görüntüde izleyecekleriniz gibi. Uzun yıllar birlikte çalıştığımız sevgili Halis Meşe, dün o konserlerden birine ait bir görüntü iletti ve sizinle de paylaşmak istedik. 

Can dostum Yusuf Hayaloğlu’nu, aramızdan ayrılışının 12 yıldönümünde büyük bir özlem ve minnetle anıyorum. Onu çok özledim..."

Tunç, Hayaloğlu ile bir konser anısını paylaşarak, "Gittiğimiz konser salonlarını tıka basa dolduran on binler, bu sözlerin gizemli kahramanını hep merak ederdi..." dedi.

İşte o görüntüler:

YUSUF HAYALOĞLU KİMDİR?

1953 Tunceli doğumludur.

Zaza asıllı Türk şair ve söz yazarıdır.

Akciğerindeki tümör nedeniyle uzun süredir kanser tedavisi gören Yusuf Hayaloğlu 56 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Akciğerinde oluşan ödem nedeniyle son 24 saatini yoğun bakım ünitesinde geçiren Hayaloğlu, evli ve 3 çocuk babasıydı.

16 Kasım 2000 tarihinde hayatını kaybeden sanatçı Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın ağabeyiydi.

Flash TV ve Kral TV 'de programlar yapan Hayaloğlu'nun cenazesi 4 Mart 2009 tarihinde önce Armutlu Cemevi'nden daha sonra ikindi namazının ardından Yeniköy mezarlığına defnedilmiştir.

Gözleri İntihar Mavi adlı şiir kitabı bulunan Hayaloğlu'nun, Hani Benim Gençliğim, Başım Belada, Adı Bahtiyar, Başkaldırıyorum, Ayrılığın Hediyesi, Yüreğim Kanıyor gibi şiirleri başta Ahmet Kaya olmak üzere birçok sanatçı tarafından bestelenmiş ve yorumlanmıştı.

Kardeşi Gülten Hayaloğlu ile evlendikten sonra şiirleri Ahmet Kaya müziğiyle birlikte popülerleşir.

Sözlerinin çoğunluğunun Yusuf Hayaloğlu'na ait olduğu Yorgun Demokrat isimli Ahmet Kaya albümü 1987 yılında yayımlanır.

Ahmet Kaya'nın 1988 yılında yayınlanan Başkaldırıyorum adlı albümünde yer alan iki şarkının söz yazarı yine Yusuf Hayaloğlu'dur.

Hayaloğlu, Ahmet Kaya'nın ölümünün ardından Ahmet Kaya'ya hitaben İşte Gidiyorum adlı şiiri yazmıştır.

Mine Hayaloğlu ile evli idi.

KİTAPLARI

Gözleri İntihar Mavi

ŞİİR ALBÜMLERİ

Ah Ulan Rıza
Bir Acayip Adam

ŞİİRLERİ

İstanbul Acılar Kraliçesi
Demek Şimdi Gidiyorsun*Ah Ulan Rıza
Merhaba Nalan
İşte Gidiyorum
Asi Bir Küheylan
Topal Sevda
Beni Düşün,Unutma
Biz Üç Kişiydik
Bir Veda Havası
Ayrılığın Hediyesi
Başım Belada
Bir Anka Kuşu
Ceylan Seni Vuramam
İncinen Gurur
Dağlarda Kar Olsaydım
Adı Bahtiyar
Hani Benim Gençliğim
Hangi Ayrılık
Hayat Nedir Anne
Can Dostum

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER