Göçükte kalan 2 kişiyi kurtarmaya giderken namaz molası vermişlerdi

Samsun'da göçükte kalan 2 kişinin kurtarılması için yönlendiren ve yolda mola veren ekip ayrı görev yerlerine dağıtıldı. Göçükte kalan 2 genç yaşamını yitirmişti.

Göçükte kalan 2 kişiyi kurtarmaya giderken namaz molası vermişlerdi

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde 23 Ağustos 2020 günü akşamı meydana gelen olayda, bir eve içme suyu bağlantılarını yapan Kenan Ak (20), çökme sonucu yaklaşık 5 metre derinlikte toprak altında kaldı.

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Akduman'ın habrine göre; Onu kurtarmaya çalışan ağabeyi Hayati Ak’da (25), göçük altında kaldı. Olay yerine giden itfaiye ve jandarma ekipleri ile vatandaşlar, göçük altında kalan iki kardeşi kurtarma çalışmalarına başladı.

Bu sırada 6 kişiden oluşan AFAD ekibi de Samsun’dan yola çıktı. Kurtarma çalışması devam ederken AFAD ekibi olay yerine 3-5 kilometre kala namaz ve ihtiyaç molası verdi. Bu sırada 2 kardeşin de cansız bedenlerini çıkarıldı.

Göçük altında 2 kişi can çekişirken mola veren AFAD ekibi sürgün edildi -  Son dakika haberleri

EKİP DAĞITILDI

AFAD ekibinin olay yerine geç gitmesi ve ailenin şikayeti üzerine savunması alınan görevliler ihbarı aldıktan 14 dakika sonra hareket ettiklerini ve yaklaşık 1.5 saatlik yolda 5-7 dakika zorunlu ihtiyaç (tuvalet, akşam namazı, su) molası verdiklerini kabul etti.

Ancak 6 görevli hakkında soruşturma açılmadı ve ekip çalışmaya devam etti.

Sözcü’nün olayı 6 Ocak tarihinde ortaya çıkarmasının üzerine, hazırlanan ön inceleme raporunda olayın 7 Ocak’ta öğrenildiği ortaya çıktı.

Raporda, 6 personel hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan soruşturma izni verilmesi için valilikten izin istendi. Valilik ise göreve giden 6 personel ve olay akşamı nöbetçi olan amir hakkında soruşturma izni verirken, AFAD Müdür Vekili Tuğral Bayar için izinli olduğunu gerekçesiyle soruşturma izni vermedi.

Soruşturma izni verilen 5 personel Artvin, Rize, Van ve Gümüşhane illerine geçici olarak görevlendirildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 11:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
hayret
hayret - 2 ay Önce

abdestsiz kılmışlardır onlar, kılmasalar olur mu sizin bildiğiniz dinin ben taaaaaaaa. önce islamı öğrenin

SIRADAKİ HABER