Gözaltına alınan Fehmi Tosun ve Hüseyn Aydemir nerede?

Cumartesi Anneleri bu kez, Fehmi Tosun ve Hüseyn Aydemir için buluştu. Gruba CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Milletvekilleri Ahmet Şık, Erkan Baş, Sezgin Tanrıkulu ve Nur Sürer de destek verdi..

Gözaltına alınan Fehmi Tosun ve Hüseyn Aydemir nerede?

19 Ekim 1995 sabahı 35 yaşındaki Fehmi Tosun ve arkadaşı 34 yaşındaki Hüseyin Aydemir Avcılar’daki Tosun ailesinin evinden birlikte çıktılar. Fehmi Tosun akşam saatlerinde silahlı, telsizli sivil polisler tarafından 34 UD 597 plakalı beyaz Renault araçla evinin önüne getirildi. Kendisini gören eşi ve çocuklarına “Beni öldürecekler!” diye bağırdı. Onlar Fehmi'nin yanına koşunca zorla araca bindirilerek evinin önünden götürüldü.

Tüm yasal yollara başvurulsa da gözaltına alındıkları devletin tüm kademelerince inkar edildi ve kendilerinden bir daha haber alınamadı.   

Cumartesi Anneleri 760 kez, Fehmi Tosun ve Hüseyn Aydemir için buluştu.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu tarafınddan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"35 yaşındaki FehmiTosun ve 34 yaşındaki HüseyinAydemir yaşadıkları ağır baskılar nedeniyle yaşadıkları Lice’yi terk ederek aileleri ile birlikte İstanbul Avcılar’a taşınmak zorunda kaldı.

19 Ekim 1995 sabahı Fehmi Tosun ve arkadaşı Hüseyin Aydemir, Tosun ailesinin Avcılar’daki evinden birlikte çıktılar.

Fehmi Tosun akşam saatlerinde silahlı, telsizli sivil polisler tarafından 34 UD 597 plakalı beyaz Renault araçla evinin önüne getirildi. Kendisini gören eşi ve çocuklarına “Beni öldürecekler!” diye bağırdı. Onlar Fehmi'nin yanına koşunca zorla araca bindirilerek evinin önünden götürüldü.

Eşi Hanım Tosun ve İHD tüm yasal yollara başvurdu ama Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’in gözaltına alındığı devletin tüm kademelerince inkar edildi ve kendilerinden bir daha haber alınamadı.

760. haftamızda Tosun ve Aydemir Ailesinin “24 yıldır gözaltına alındığı günü hiç unutmadık, insan unutamıyor. Tüm kayıplarımız bulunana kadar sokakta olmaya devam edeceğiz.” kararlılığına sesimizi katacağız.Sizi de kırmızı bir karanfille üç kuşaktır süren bir hakikat ve adalet mücadelesine tanıklık etmeye çağırıyoruz."

BESNA TOSUN: SİZDEN KORKMUYORUM

Fehmi Tosun'un kızı Besna Tosun, polislere sesleniyor: 24 yıldır bağırıyorum. Gözünün önünde gözaltına alınan babamı arıyorum. Evimi yaktınız. Köyümü yaktınız. Babamı aldınız kaybettiniz. Ama ben sizden korkmuyorum. Her şeyi hukuk içinde yapıyorum, ben suçlu değilim ama bana parmak sallıyorsunuz. 

HANIM TOSUN: 5 ÇOCUĞU BABASIZ BÜYÜTTÜM

Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun: Ben 5 tane çocuğu babasız büyüttüm. Kim olursa olsun hiç kimse bunu yaşasın istemiyorum  o yüzden mücadele ediyorum. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2019, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER