Hatay Barosu Başkanı gözaltına alındı
banner8

Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez kimliğini almak isteyen polislerden dayanak istemesinin ardından gözaltına alındı. Avukatlar yapılan uygulamaya tepki göstererek Ekrem Dönmez'e desteklerini açıkladı. 

Aydın Barosu Başkanı Avukat Gökhan Bozkur sosyaal medya hesabından olayı şu sözlerle kamuoyuna duyurdu: 

Ailesiyle yemek yediği lokantada kimliğini almak isteyen polislerden dayanak isteyen Hatay Barosu Başkanımız @AvEkremDonmez zorla götürülüp göz altına alındı.

Sosyal medya açık olduğu için bu bilgiyi sizlerle paylaşabiliyorum. Hepimiz başkanımızın yanındayız, yola çıkmaya hazırım.

İşte o paylaşım:

Böyle gözaltına alındı:

İşte o anlar:

Ailesi ile yemek yediği restoranda kimlik soran polisten dayanak isteyen Dönmez ile polisler arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

Dönmez, kendisinden kimlik isteyen polislere “Yazılı emir olmadan göstermiyorum,” yanıtını verdi. Polisler ise Dönmez’e “Biz devletiz, kanunsuz iş yapmayız,” dedi.

Daha sonra diğer polisler de gelerek Dönmez’e “Şu an kanunen suç işliyorsunuz.” dedi. Dönmez ise “Suçun ne olduğunu bileyim,” dedi.

Polislerden biri “Neden vermek istemiyorsunuz? Kimliğinizi vereceksiniz, bunun bir dayanağı yok ki.” dedi. Başka bir polis de kimlik sormanın polisin yetkisinde ve inisiyatifinde olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından polis avukat Ekrem Dönmez’i zorla gözaltına aldı. Dönmez, ifadesi alınmak üzere karakola götürülürken, sosyal medyaya yansıyan görüntüler tepki çekti. Çok sayıda baro başkanı, Dönmez’e destek mesajları attı.

"KİMSE HUKUK DEVLETİNDEN BAHSEDEMİYORSA SORUMLUSU BUNLARDIR"

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez'in Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu'nun sosyal medya hesabından yaptğı açıklama şöyle:

"Makul şüphe mi var? Söylemeye mecbursun. Önleme araması için karar mi var? İbraz etmeye mecbursun.

Bunları yapmıyorsan “polis” olamazsın. Olamadığın, kendini “devlet” zannetmenden belli...

Kimse “hukuk devletinden” bahsedemiyorsa sorumlusu bunlardır."

İşte o paylaşım:

METİN FEYZİOĞLU'NDAN TEPKİ: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Twitter hesabından paylaşım yapan Feyzioğlu, "Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu'nun paylaşımları şöyle:

"Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy Mersin'den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay'a intikal etmiştir. 

Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A'nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez.

Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır.

Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. TBB konunun takipçisi olacaktır. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız."

BAŞKAN’A DESTEK ZİYARETİ

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise Dönmez'i, ziyaret ederek konu hakkında bilgi aldı. Yeşilboğaz, polisin “Biz devletiz, hatta sizden daha fazla devletiz” sözleriyle ‘savunma’ya gözdağı verildiğini belirterek şunları söyledi:

Polis devleti değil, hukuk devleti ilelebet yaşayacaktır. Artık elinizi cübbelerimizden çekin.

Cübbelerimizin onuru, kutsallığı, bağımsızlığı, özgürlüğü sizleri korkutuyor. Ama hiçbir baskı, sindirme politikaları, biz savunmanın temsilcilerini korkutamayacaktır, yıldırmayacaktır.

Her koşulda, her zorlukta adalet ve bağımsızlık çizgisinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Savunma susturulamaz, savunma teslim alınamaz.

DÖNMEZ’DEN İLK AÇIKLAMA

Dönmez’den ise ilk açıklama geldi. Dönmez, “Hukuk devletinde yaşıyorsak, sorumlular hak ettiği cezayı alacaktır. Hukukun üstünlüğü herkese lazım” diye konuştu.

GÖZALTIYA TEPKİ YAĞDI

Gözaltı uygulamasına çok sayıda tepki gelirken bazıları şöyle:

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: Ailesiyle yemek yerken kimliğini almak isteyen polise dayanak soran Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’in yaşadıkları, haklarımızın kağıt üzerinde kaldığını çok net gösteriyor! 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen: Hatay’da daha önce AKP’li vekilin oğlu ile tartışan polisleri bulmak için, karakolda bütün emniyetçileri AKP Milletvekilinin oğlunun önüne suçlu gibi dizenler bugün Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’i yaka paça gözaltına aldı.Sevsinler sizin hukukunuzu.

Erzincan Barosu Başkanı Adem Aktürk: Ailesiyle birlikte yemek yiyen Hatay Barosu Başkanımız Ekrem Dönmez, hiç bir yasal dayanak yokken, kimlik sorma nedeni ile haksız bir şekilde göz altına alınmıştır. Yapılan kanunsuz muameleyi şiddetle kınıyoruz. Hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğiz…

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt: Ailesiyle yemek yediği lokantada kimliğini almak isteyen polislerden dayanak isteyen Hatay Barosu Başkanımız Ekrem Dönmez zorla götürülüp gözaltına alındı.Sosyal medya açık olduğu için bu bilgiyi sizlerle paylaşabiliyorum. Hepimiz başkanımızın yanındayız, yola çıkmaya hazırım.

Tekirdağ Barosu Başkanı Sedat Tekneci: Eşi ve çocuklarıyla yemek yediği lokantada kimliğini almak isteyen polislerden dayanak isteyen Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez zorla götürülüp gözaltına alındı.Baro Başkanlarına Ankara'da yapılan kötü muamele ve fiili gözaltı zorla gözaltıya dönüştü. Savunma susmayacak.

Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar: 22 Haziranda Ankara’da Baro Başkanlarının yürüyüşünü hukuksuzca engelleyenlerden birinin “KARŞINDA DERİN DEVLETİN POLİSİ VAR” söylemine şahit olmuştuk, şimdi ise “BEN DEVLETİM” söylemine şahit olduk. Karanlığa karşı elbette susmayacağız!

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı: Ailesiyle yemek yiyen bir başsavcı, savcı ya da hakime, Emniyet müdürüne aynı kolluk bu şekilde kimlik sorabilir mi?Kolluk keyfi bir şekilde hangi vatandaş olursa olsun “neden şüphelendiğini, gerekçesiyle birlikte söylemek zorundadır. Öyle ben şüphelendim demekle olmaz.

Prof.Dr. Adem Sözüer: Sadece Hatay Baro Başkanına Ekrem Dönmez’e değil kişi hak ve özgürlüklerine müdahale niteliğindeki her işlem ve eylemin gerekçesi her vatandaşa açıklanmak zorundadır. Hukuka uygun kullanıldığında zor kullanma yetkisi söz konusu olur. Bunun dışındaki kaba kuvvettir ve suçtur!

TBB: HATAY BAROSU BAŞKANI AV. EKREM DÖNMEZ’İN GÖZALTINA ALINMASINI KINIYORUZ

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

TBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır” ifadelerikullanıldı. Açıklamada, TBB Avukat Hakları Merkezi üyesi Şenol Yücesoy’un TBB adına Dönmez’e destek için Hatay’a gittiği ve TBB’nin konunun takipçisi olacağı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi: “Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A'nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez. Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır.”

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, dün gece, Hatay’ın İskenderun ilçesinde, ailesi ile birlikte bir restoranda yemek yediği sırada polisin kendisine kimlik sorması üzerine gerekçe sordu. Bunun üzerine polisler Dönmez’i gözaltına aldı.

POLİS HANGİ DURUMLARDA KİMLİK SORABİLİR?

Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız Dönmez'in gözaltına alınması ile ilgili kanun maddelerini hatırlattı.

Prof. Yıldız şu açıklamayı yaptı:

Her konferansımda anlatıyorum:

1) polisin, “huzur” adı altında bir ilçeyi, il veya ülkeyi kapsayan uygulamalarının hiç bir kanuni dayanağı yoktur ve görünüşte bir karara veya emre dayansa dahi hukuka aykırıdır. Uygulayanlar bakımımdan da suçtur.

2) PVSK 4/A maddesi de kolluğun bir ilçeyi, ili veya ülkeyi kapsayan durdurma işlemlerine cevaz vermiyor.

3) kolluğun PVSK 4/A maddesi uyarınca yapacağı durdurma bireysel bir işlem olup, “makul bir sebebe” dayanması gereklidir.

4) Makul sebep ise, kendini Devlet zanneden kolluk görevlisinin “paşa gönlü”nün keyfi sebebi değildir. İki temel kriteri vardır:

a) Birincisi, kolluğun elinde o kişiyi durdurması gereken istatistiki somut bir bilgi olması gereklidir. Örneğin, kişinin veya aracın, o gün işlenen bir bir suçta verilen tarife uyması.

b) İkincisi de, olağan dışı bir durum olması. Elinde kanlı bir bıçak, tabanca veya çırılçıplak sokakta dolaşan bir kimse.

5) Bu kriterler olmadan yapılan bütün durdurmalar da hukuka aykırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun koşma suçunu oluşturur.

6) Bir lokantada yemek yiyen, bir şeyler içen kişinin, sebepsiz kimliğini istemek PVSK 4/A’ nın koşullarını taşımadığı gibi en basit haliyle görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur.

7) Son olarak, kendini Devlet zanneden Devlet görevlisi dahi, özellikle de özgürlüğe müdahale niteliğinde olan işlemi gerçekleştirmeden önce, vatandaşa işlemin dayanağını göstermek/açıklamak, sebebini de izah etmek zorundadır.

8) Bunu yapmaması dahi işlemin usule aykırılığı sonucunu doğurup, hukuka aykırı hake getirecektir. Bu ise yine en basit haliyle görevi kötüye kullanma suçunun tanımıdır.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü Dönmez'in gözlatına alınması ile ilgili açıklama yapıldı. 

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Görevli Polislerimizin bir şahsa kimlik sorduğu esnada çekilen görüntülerin bazı sosyal medya platformlarında ve basın yayın mecralarında yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

İçişleri Bakanımızın olurlarıyla vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı huzur ve güven ortamında geçirmelerini sağlamak, başta asayiş, terör ve narkotik olayları olmak üzere suç işleme amacındaki kişilerin caydırılması, aranan şahısların yakalanması varsa suç delillerinin ele geçirilmesi amacıyla halkın yoğun olarak bulunduğu park-bahçe, banka-bankamatik çevreleri, kurbanlık hayvan satışının ve kesimin yapıldığı yerler, toplu taşıma yapılan gar/istasyon, iskele/liman, otogar/terminal girişleri ile hava alanları güzergahlarında ayrıca alışveriş merkezleri(AVM), fuar ve etkinlik alanları, kamu binaları (Valilik, okul, hastane vb.) çevreleri, eğlence mekanları ile umuma açık yerler ve çevrelerinde ülke genelinde eş zamanlı olarak 29.07.2020 tarihinde Türkiye Güven Huzur (2020-9) Uygulaması yapılmıştır.

Bilindiği üzere 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 4/A Maddesi ile Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliğinin 5. Maddesince Polis, görevini yerine getirirken kişilere kimliğini sorabilir. Kimliği sorulan kişi de kimliğini ibraz etmek zorundadır. Kişilerin kimliğinin bulunmaması, kimliği hakkında açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması hallerinde kimliği belirlenene kadar kişi gözaltına alınır. Hükümleri bulunmaktadır.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre polislerimizin mevzuata, terbiye ve nezaket kurallarına uygun olarak görevlerini ifa ettikleri, bir kişiye kimlik sormaları üzerine kişinin kimliğini ibraz etmeyip, kimliği hakkında da bilgi vermediği, görevli Polislerimizin ısrarla kişiden kimliğini ibraz etmesini istedikleri, ancak tüm ısrarlara rağmen kişinin kimliğini ibraz etmediği ve kimliği hakkında bilgi vermediği görülmektedir.

Olayın devamında kimliğini ibraz etmeyen kişi daha sonra kimlik tespitinin yapılabilmesi amacıyla sağlık kontrolünden geçirilerek Polis Merkezine götürülmüştür. Burada kimlik tespiti yapılan şahsın Hatay Baro Başkanı Ekrem DÖNMEZ olduğu anlaşılmıştır. Olay yerinde ve sağlık kontrolü esnasında görevli Polislerimizi tehdit eden ve görevlerini yapmasını engelleyen Ekrem DÖNMEZ ile görevlilerimizin karşılıklı olarak birbirilerinden şikayetçi olmaları üzerine Cumhuriyet Savcısının talimatıyla adli işlem başlatılmış olup adı geçen hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 265. Maddesince Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnme suçundan adli işlem yapılmıştır. Daha sonra Ekrem DÖNMEZ ifadesi alınarak Polis Merkezinden serbest bırakılmıştır.

Yaşanan olayda görevlilerimizce hiçbir suretle yasaların dışına çıkılmamış ve Hatay Baro Başkanı Ekrem DÖNMEZ’e karşı herhangi bir kötü muamelede bulunulmamıştır. Baro Başkanı her ne kadar kendisine kimlik sorulmasının hukuki olmadığını savunmuş ise de 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 58. Maddesinde belirtildiği üzere avukatlar Baro Başkanı dahi olsa sadece arama konusunda özel hukuki muameleye tabi olup, kimlik ibraz etmeme gibi bir muafiyetleri bulunmamaktadır. Yapılan işlem rutin bir uygulama olup, herhangi bir kasıt söz konusu değildir.

Anayasanın 10. Maddesine göre herkes kanun önünde eşit olup Polisin kimlik sorma yetkisi kapsamında her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliğini ibraz etmek veya kimliği ile ilgili bilgi vermekle mükelleftir.

Türk Polis teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve sükununu korumak için canla başla görev yapan personelimize kanunlar çerçevesinde yaptığı uygulamalarda destek olan, kolaylık sağlayan vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.  

Asayiş, huzur ve güvenin sağlanmasının yanı sıra “esas misyonu demokrasinin teminatı olmak olan” ve vazifesini canı pahasına şerefi ile yerine getiren Türk Polis Teşkilatımızın her bir ferdi görevlerini yasalardan aldığı, yetki ve sorumluluk bilinciyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.