Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu: Fayton kalksın

Adalar’da tartışma konusu olan faytonlarla ilgili nasıl bir karar verileceği merakla beklenirken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop bu konuda düzenlemenin de yer alacağı raporun tamamlandığını açıkladı.

Hayvan hakları yasasıyla ilgili Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun raporunu tamamladığını söyleyen Şentop, “Çok önemli değişiklikler gündeme geldi. STK’lar arasındaki anlaşmazlıklar olduğu için rapor süreci devreye girmişti. Gecikme olmuştu. Şimdi hazır. Önümüzde bütçe görüşmeleri olduğu için ocak ayı itibarıyla yasa Genel Kurul’a gelecek. Yeni yıla bu yasa görüşmeleriyle gireceğiz. İnşallah yasalaşacak” dedi. Yapılması düşünülen değişiklikler şunlar:

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda revizyon yapılacak. Böylece apartman yönetimlerince hayvanlara ilişkin keyfi kısıtlamalara ve yasaklara engel olunacak.

Hayvanlara yönelik işkence, zalimce eylemlerde bulunma, hayvan dövüştürme gibi konular suç kapsamına alınacak.

Belediyeler bütçelerinde zorunlu olarak belirli bir oranı hayvanların korunması ve bakımı için ayıracaklar.

Hayvanların bakıldığı ortamların asgari standartlarının belirlenmesi ve ‘istifçilik’ olarak tabir edilen hayvana kötü muameleye varacak derecede yetersiz bir alanda çok fazla sayıda hayvanın barındırılmasının önüne geçilmesi için ‘refah kriterlerinin’ ortaya konulması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nca mevzuat çalışması yapılacak.

Üzerine kayıtlı olan ve çevreye sorun yaratan hayvanların önlemini almayan, sahibi olduğu hayvanı sokağa atan kişilere ceza verilecek.

Yurtdışından kaçak yollarla hayvan sokulmasının önlenmesi amacıyla sıkı denetim yapılacak.

Adalar’da elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilecek.

Meclis Hayvan Haklarının Korunması Komisyon Raporu'nun sonuç bölümünden öne çıkan başlıklar:

1.    Şehirlerde hayvan popülasyonunun kontrolü için tüm ülke çapında seferberlik yapılmalıdır.
2.    Hayvanların yakalanabilmesi için tüm personele eğitim verilmeli, kısırlaştırma operasyonunun cerrahi bir girişim olduğu gerçeğinden hareketle asgari teknik koşulları mevzuatla belirlenen klinik ve kısırlaştırma merkezleri ile operasyon sonrası bakımları için barınma alanları planlanmalı.
3.    Belediyeler bu tür faaliyetler için bir sonraki yılın bütçesine ödenek koymalı, Tarım ve Orman Bakanlığı yerel yönetimlere destek vermeli
4.    Mobil kısırlaştırma üniteleri kurulmalı
5.    Hayvan öldürme, cinsel istismar, hayvana işkence ve hayvan dövüştürme suç kapsamına alınmalı
6.    Hayvanı terk etmek. Başıboş bırakmak konusunda idari para cezası arttırılmalı.
7.    Hayvanlara yönelik suç işleyenlerin hayvan sahibi olması engellenmeli
8.    Hapis cezası uygulanacak fiiller için uygulanacak alt ceza sınırı ertelemeye hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve para cezasına çevrilemeyecek şekilde belirlenmelidir.
9.    Apartmanlarda evcil hayvan beslemelerini engellemek üzere apartman yönetim planına hükümler koyulmaktadır. Kat mülkiyeti kanununda yapılacak revizyonla bu tür keyfi kısıtlamaların önüne geçilmelidir.
10.    Sahibi olduğu hayvanı sokağa atan kişilere en az 10 bin tl idari yaptırıma gidilmelidir.
11.    Hayvan Hakları Fonu kurulmalıdır.
12.    Hayvanlara yönelik suçlara müdahale amacıyla polis ve jandarma teşkilatı ile belediyelerin zabıta teşkilatlarında hayvan kolluğu kurulmalıdır.
13.    Hayvan bakımevi, kısırlaştırma, aşılama gibi yükümlülüklerini yerine getirmeyen belediyelere yaptırım getirilmelidir.
14.    Hayvan bakımevleri kamera ile izlenmelidir.
15.    Geçici hayvan bakımevlerinde 24 saat nöbetçi veteriner hekim bulundurulmalıdır.
16.    İllerde Merkez Hayvan Hakları Kurulu oluşturulmalıdır.
17.    Hayvan haklarına ilişkin eğitim müfredeta eklenmelidir.
18.    6112 sayılı RTÜK Kanunu’na istisna getirilerek hayvanlarla ilgili eğitici yayınlar zorunlu yayın kapsamına alınacak.
19.    Kuşlar enerji hatlarına çarparak ölmektedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonuyla tehlikeli hatlar belirlenecek ve gerekli önlemler alınacak.
20.    Kuşların zarar görmemesi için havai fişek kullanımına sınırlama getirilecek istisnai durumlar dışında havai fişek kullanımına izin verilmeyecek.
21.    Anız yakmaya ilişkin para cezaları arttırılacak.
22.    Yeni hayvanat bahçesi açılmasına izin verilmeyecek. Kafes tipi barındırma sistemi tamamen ortadan kaldırılacak. Hayvanlar için geniş barınma beslenme ve aktivite alanları bulunan alanlar planlanacak. 
23.    Hayvanlı kara sirklerinin kurulmasına veya ülkeye girişine izin verilmemelidir.
24.    Fayton taşımacılığı tarihi değer taşıdığı için; belirlenecek alanlarda düz ve kısa rotada sınırlı sayıda fayton bulunacak. Faytonlar ulaşım amacıyla kullanılmayacak. Ulaşım için elektrikli fayton kullanılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.