HDP'nin 'Demokrasi yürüyüşü'ne polis engeli

HDP’nin bugün Edirne ve Hakkari’den olmak üzere iki koldan Ankara’ya başlattığı ‘Demokrasi yürüyüşü’nün Edirne koluna polis müdahale etti. Hakkari’de ise, yürüyüş öncesi kent abluka altına alındı 

HDP'nin 'Demokrasi yürüyüşü'ne polis engeli

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) AKP-MHP iktidarının politikalarına karşı 1 Haziran’da açıkladığı ‘Demokratik Mücadele Programı’ kapsamında yürüyüş başladı. Edirne kolunda polis müdahalesi yaşanırken Hakkari ve Van’da ise parti binası çevik kuvvet tarafından ablukaya alındı.
 
EDİRNE

Edirne’ye gitmek üzere hareket noktası olarak belirlenen İstanbul’un Silivri ilçesinde bulunan Silivri Alışveriş Merkezi önünde toplanmaya başladı. Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın öncülüğünde buradan saat 12.00’de hareket edilmesi öncesinde alışveriş merkezi önünde toplanmaya başlayan partililer, polis müdahalesi ile karşılaştı. Ardından Silivri’den yürümek isteyen yurttaşlara polisin gaz bombaları ve plastik mermiler ile müdahale etti. Müdahale sırasında en az 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

HAKKARİ

Hakkari’de başlatılacak yürüyüş öncesi sabah saatlerinden itibaren kentin tamamı polis ablukası altına alındı. Resmi kurumların önünde özel harekat polisleri ve keskin nişancıların bekletilmesi dikkat çekti. Ayrıca kentin dört bir yanında zırhlı araçlar ve polisler konumlandırıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın il binasının balkonundan bina önünde bekleyen partililere seslendi.

VAN

HDP Van İl Örgütü binası da polis tarafından ablukaya alındı. Polis, Parti Meclis üyeleri ve yöneticiler dahil kimsenin binaya girilmesine izin vermiyor. İl binasının bulunduğu sokağın giriş ve çıkışlarını bariyerlerle kapatan polis, gelen herkesi bölgeden uzaklaştırıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER