'Hekimliğin gereğini yerine getireceğiz'

Ağrı, Adıyaman, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak ve Van-Hakkari tabip odaları, oda yöneticilerine yönelik soruşturma ve baskılara dair ortak açıklama yaptı. Yazılı yapılan açıklamada, koronavirüs salgın sürecinde Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve tabip odalarının, salgının kontrol altına alınması için en ön safta mücadele eden, büyük emek sarf eden sağlık çalışanlarının yanında yer alarak sorunlara çözüm olmaya çalıştığı vurgulandı.

TTB BİLİNÇLİ DAHİL EDİLMEDİ

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Danışma Kurulu’na TTB’nin bilinçli bir şekilde dahil edilmediğine dikkat çekilen açıklamada, yerellerde ise ısrarlı taleplerin sonucunda ilgili tabip odasının il pandemi kurullarına dahil edildiğini; ancak çoğu yerde tabip odalarının bu kurullara alınmadığı hatırlatıldı

YÖNETİCİLERE SORUŞTURMA

Başta Urfa, Mardin ve Van-Hakkari Tabip Odaları olmak üzere bir çok tabip odası yöneticisinin karakollara ifade vermeye çağırıldığının belirtildiği açıklamada, bir çok işi hakkında soruşturma açıldığı kaydedildi.

HEKİMLİĞİN GEREĞİNİ YAPACAĞIZ

Birçok sağlık çalışanın yaşamını yitirdiğinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle devam edildi: “Sağlık emekçilerinin büyük bir özveri ile canla başla çalıştığı bu salgın sürecinde toplumsal dayanışmanın güçlendirilmesi ve sağlık çalışanlarının her yönüyle desteklenmeleri gerekirken onları temsil eden meslek örgütünün yöneticilerinin toplumu bilgilendirme sorumluluklarını yerine getirmelerinden dolayı soruşturmalarla baskı altına alınmaya çalışılması kabul edilemez. Yıllardır uygulanan yanlış politikalarla sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm olmayan mevcut iktidarın demokrasinin en temel ilkesi olan düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanan ve toplumu bilgilendirme sorumluluğunu yerine getiren oda yöneticilerimizin bu şekilde baskı altına almaya çalışılmasını bir kez daha kınıyoruz. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki TTB ve tabip odaları 6023 sayılı yasa ile kurulmuş yarı resmi kurumlardır. Yasada belirtildiği üzere meslektaşlarımızın özlük haklarını savunmanın yanı sıra yurttaşların sağlık hakkını savunmak ve geliştirmek de görevlerimiz arasındadır. Bölge Tabip Odaları olarak bir kez daha ifade etmek isteriz ki tüm soruşturma ve baskılara rağmen salgınla mücadele etmenin ve iyi hekimliğin gereğini yapmaya devam edeceğiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.