Her kesimden tepki yağdı...

CHP'li Berberoğlu ile HDP'li Güven ve Farisoğulları'nın milletvekilliklerinin düşürülmesiyle ilgili her kesimden tepki yağdı.

Her kesimden tepki yağdı...

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekilliklerinin düşürülmesinin ardından her kesimden tepki yağdı.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ 20 TEMMUZ SİVİL DARBESİNİN BİR SONUCUDUR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından "Enis Berberoğlu'nun Milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz Sivil Darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz" diye yazdı. 

CHP'Lİ ÖZEL: SARAY REJİMİYLE KUVVETLER BİRLİĞİ YARATILMIŞ, DEMOKRASİ ORTADAN KALDIRILMIŞTIR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Saray'dan gelen talimatla Enis Berberoğlu ve iki HDP'li milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesi millet iradesine kumpastır. Yargıya da yasamaya da talimatı veren aynı tek adamdır. Saray rejimiyle kuvvetler birliği yaratılmış, demokrasi ortadan kaldırılmıştır" diye yazdı.

CHP'Lİ ALTAY: BU İŞLEM DEMOKRASİYE DARBEDİR, AKP YARGISI ELİYLE SİYASET DİZAYNIDIR

CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay, Twitter hesabından gösterdiği ilk tepkide,  "Atatürk'e hesap soran TBMM'nin Erdoğan'dan talimat alması üzücü, düşündürücü ve kaygı vericidir. Bu işlem demokrasiye darbedir, AKP yargısı eliyle siyaset dizaynıdır. #DarbeciAkp #MeclisteDarbeVar #EnisBerberoglu" ifadelerini kullandı. 

SEZAİ TEMELLİ: SİZİN OYLARINIZLA SEÇİLMEDİLER Kİ SİZİN OKUDUĞUNU SARAY TALİMATIYLA VEKİLLİKLERİ DÜŞSÜN

Eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP'li Güven ve Farisoğulları'nın vekilliklerinin düşürülmesine ilişkin, "Ne Leyla Güven ne Musa Farisoğulları sizin oylarınızla seçilmediler ki sizin okuduğunuz saray talimatıyla vekillikleri düşsün. Sayın Güven ve Farisoğulları Kürt halkının iradesidir, milletvekilidir" dedi.

HDP'Lİ SARUHAN ORUÇ: DARBECİSİNİZ VE TARİHAE SİVİL DARBECİLER OLARAK GEÇECEKSİNİZ

HDP'li Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve CHP'li Enis Berberoğlu'nun milletvekillikleri düşürülmesinin ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, "Türkiye bir darbeler tarihidir. Türkiye'de darbeler hep apolatliler tarafından yapıldı. Ama evrensel tarih bize gösterir ki, kimi zamanlar kimi coğrafyalarda darbeler sadece apoletliler tarafından değil, siyasetçiler, sivil siyasetçiler tarafından da yapılır. İşte 27 Mayıs'ta apoletliler darbe yaptı bu gün ve bu günden önceki günlerde Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı kravatlılar olarak darbe yaptı. Darbecisiniz ve tarihe sizil darbeciler olarak geçeceksiniz" dedi.

TİP GENEL BAŞKANI ERKAN BAŞ: HALK İRADESİNE DARBE YAPILDI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş da Twitter hesabından tepki göstererek, "Darbe tehlikesi var propagandası yapanların darbe için zemin hazırladığını söylemiştik. Biraz evvel TBMM Genel Kurulu'nda 3 milletvekilinin milletvekilliğini düşürüldü. Halk iradesine darbe yapıldı. Darbeciler yenilecek, halk kazanacak!" dedi. Baş, sürece ilişkin şunları yazdı:

"Açık hukuksuzluk şöyle işledi: 

1-Milletvekili seçilmeden önce haklarında açılmış davalarla ilgili “durdurma” kararı verilmesi gerekirken verilmedi.

2- Yargıtay hızlıca cezaları “onadı”

3- AYM’ye yapılan itirazlarla ilgili karar çıkması beklenmedi.

4- Teamül olarak bu fezlekeler dönem sonuna kadar bekletiliyorken bu sefer derhal okutuldu.

5- Okunduğu anda oylama bile yapılmadan milletvekillikleri düşüyor.

6- Oylama yapılmadı ama AKP’li vekiller bu darbeyi alkışlarıyla onayladılar...Belli ki ferman Saray’dan gelmişti.

7- Bu arada zamanında ilgili mahkeme kararlarını veren hakimler, savcılar çoğunlukla FETÖ üyeliğinden şu anda cezaevinde!

8- AKP/Saray iktidarı FETÖcülerin verdiği kararlara dayanarak, üste hukuksuzluklar ekleyerek halkın iradesine darbe yaptılar."

ENGİN ALTAY: 3 FEZLEKENİN APAR TOPAR GENEL KURUL'A GETİRİLMESİ PARLAMENTOYA DARBE

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Enis Berberoğlu’nun Yargıtay'da onaylalanan cezası ile ilgili AYM’ye başvurusu var. Yani yargılaması devam ediyor. Bu devam ederken bu fezlekeleri okutarak hukuku iğfal etmeyin" dedi.

Engin Altay 3 fezlekenin apar topar Genel Kurul’a getirilmesini parlamentoya ‘darbe’ olarak nitelendirdi.

AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ CAHİT ÖZKAN: İÇ HUKUK MEKANİZMASINDA KARAR KESİNLEŞMİŞTİR

3 milletvekili hakkındaki fezlekelerin Genel Kurul’a getirilmesiyle ilgili lehte konuşma yapan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Kesinleşmiş yargı kararının AYM ya da AİHM’de yargılamaya konu olması acaba Meclis Başkanlığı’nın parlamentonun yapması gereken görevi engeller mi engellemez mi buna bakmak lazım. İç hukuk mekanizmasında karar kesinleşmiştir" diye konuştu.

HDP GRUP BAŞKANVEKİLİ BEKTAŞ: BU İKTİDAR DARBECİDİR

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "Cahit Özkan'ı Balyoz davasındaki hukuksuzluklarından iyi biliyoruz. Bu iktidar darbecidir, bu iktidar hukuku esas almıyor. Bu iktidarın parlamentoyla halk iradesiyle hiçbir işi kalmamıştır" diye konuştu.

"DEMOKRASİYE AÇIKÇA DARBEDİR"

CHP'li Muharrem İnce, karara tepki gösterdi. Twitter hesabından paylaşım yapan İnce, şu ifadeleri kullandı:

"Milletin seçtiği temsilcilerinin saray talimatıyla ve AKP yargısı eliyle haksız, hukuksuz bir şekilde Milletvekilliklerinin düşürülmesi millet iradesine, demokrasiye açıkça darbedir. Ne yaparlarsa yapsınlar Demokrasi için mücadele edenler kazanacak."

“BU YÜZDEN KUMPASLA İNFAZ EDİLDİ”

Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili Twitter hesabından bir paylaşım yapan Yılmaz Özdil, “Bizzat şahidim, kumpaslarla mücadele eden gazetecilerin başında geliyordu… Bu yüzden kumpasla infaz edildi” dedi.

HDP'Lİ VEKİLLER KCK ANA DAVASI'NDAN YARGILANMIŞTI

KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven 6 yıl hapis cezası, Musa Farisoğulları da 9 yıl hapis cezası almıştı.

BERBEROĞLU MİT TIRLARI DAVASINDAN YARGILANDI

CHP'li Enis Berberoğlu ise MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar'a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı.

Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.

Berberoğlu ile Güven ve Farisoğulları hakkındaki yargı kararları TBMM bekletiliyordu.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER