İBB'nin kreş projesine AKP Grubu'ndan engel

AKP Grubu, İBB Meclisi'ne getirilen, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıkladığı 150 yeni kreşe ilişkin "Yuvamız İstanbul" projesi kapsamında Kağıthane'de yapılması öngörülen kreşle ilgili imar planı değişikliğini engelledi.

İBB'nin kreş projesine AKP Grubu'ndan engel

ANKA'dan Oktay Yıldırım'ın haberine göre, İBB Meclisi ocak ayı 2. oturumunda, Kağıthane Seyrantepe’de hiçbir mülkiyete konu olmayan 2 bin 100 metrekarelik parsele kreş yapılması için hazırlanan teklif görüşüldü. Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan talepte, 0-6 yaş arası çocuklara hizmet vermek, okul öncesi eğitim alamayan çocukları akranlarıyla eşitlemek, annelerin de istihdama ve sosyal hayata katılmalarını sağlamak amacıyla, İBB Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olan “Yuvamız İstanbul-150 mahalleye 150 kreş” projesi kapsamında muhtelif alanların kamu yararı uyarınca “kreş alanı” ilan edilmesi için etaplar halinde imar planı değişikliği çalışmaları yapıldığı hatırlatıldı. Bu kapsamda Kağıthane Seyrantepe’de 2 bin 100 metrekarelik tescil dışı alanın imar planlarındaki “park” fonksiyonunun “kreş alanı” olarak değiştirilmesi teklif edildi.

Teklif ile ilgili görüşü sorulan Kağıthane Belediyesi, İSKİ, İmar Müdürlüğü ve Emlak Müdürlüğü  “şartlı olumlu”; Yeşil Alanlar ve Tesisler Yapım Müdürlüğü ile Üstyapı Projeler Müdürlüğü “olumlu” görüş bildirdi. AKP Grubu'nun çoğunlukta olduğu İmar ve Bayındırlık Komisyonu ise kreş teklifini reddederek uygun bulmadı. Rapor, İBB Meclisi'nde AKP-MHP gruplarının oylarıyla kabul edilerek, bir kreş projesi daha reddedilmiş oldu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER