İntiharlarla ilgili skandal gerçek

Anka'dan Mehtap Belen'in haberine göre; Fatih'te siyanür içerek ölü bulunan 4 kardeşle ilgili TBMM’de, iktidarla muhalefet partileri arasında “yoksulluktan intihar ettiler, etmediler” tartışmaları sürerken, Antalya’dan  bir üzücü haber gelmesi, gözleri yeniden Meclis’e çevirdi.

ON YEDİ YILDA, ELLİ BİN KİŞİ YAŞAMINI SON VERDİ, MECLİS İZLEDİ

TÜİK verilerine göre, sadece 2018 yılında 3 bin 161 kişi intiharla yaşamına son verirken, en önemli intihar nedenleri arasında geçim zorluğu bulunuyor. TUİK verilerine göre, 17 yılda 50 bin 378 kişi hayatına son verdi.  Türkiye’de her sene ortalama 2 bin 963, her ay 246, her gün 8 kişi intihar etti.

AROMATİK BİTKİLER’İ ARAŞTIRAN MECLİS İNTİHARLARI GÖRMEDİ

Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin Korunmasında ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu bile kurulurken, artan intihar olaylarına ilişkin muhalefet partileri tarafından verilen sayıları yirmiyi bulan araştırma önergeleri Parlamento’da görüşülmeyi bekliyor.

YİRMİYE YAKIN ÖNERGE GÖRÜŞÜLMEYİ BEKLİYOR

Meclis’te görüşülmeyi bekleyen önergelerden bazıları şöyle:

-CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu ve 31 milletvekilinin ekonomik durumun intihar vakalarına etkilerinin incelenerek geliştirilecek politikaların belirlenmesi …

-CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve 20 milletvekilinin, işsizlik sorununun intihar vakalarına etkilerinin incelenmesi

-MHP İstanbul Milletvekili   Arzu Erdem ve 20 milletvekilinin, intihar girişimlerinin nedenlerinin araştırılarak, gereken önlemlerin tespiti…

-HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ve 19 milletvekilinin, ekonomik durumun intihar vakalarına etkilerinin incelenmesi.

DOKUZ YIL ÖNCE, DOKUZ YIL SONRA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

On yıl önce MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut tarafından, cinnet olayları, aile içi şiddet ve intiharların artışına dikkat çekilerek, nedenlerinin araştırılması ve çözüm yollarının bulunması amacıyla verilen Meclis Araştırma Önergesi, görüşülmeden hükümsüz sayılmıştı.

CHP’DEN, SİYANÜRLE İNTİHAR OLAYLARINA İLİŞKİN MECLİS ARAŞTIRMASI TALEBİ

İstanbul ve Antalya’da meydana gelen aile facialarına ilişkin CHP yeniden harekete geçti. Konuya ilişkin CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Siyanüre bağlı intiharların nedenlerinin araştırılması, siyanür başta olmak üzere zehirli kimyasal maddelerin internetten kontrolsüzce satışının önüne geçilmesi, gerekli tedbirlerin alınması ve ilgili yasal düzenlemelerin sağlanabilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmana ilişkin önerge veldi.

Bulut önergede özetle şu bilgilere yer verdi:

“Ülkemizde özellikle son aylarda güçlü zehirler grubunda bulunan siyanüre bağlı ölümlerde artış meydana gelmiştir. Az bir miktarı bile insanı öldürebilen siyanür ülkemizde cinayet ya da toplu intihar için kullanılmaktadır.

İstanbul ve Antalya’da son 3 günde 4’er kişilik iki aile siyanür nedeniyle yok olmuştur. İstanbul Fatih'te ekonomik kriz, yoksulluk ve borç nedeniyle 4 kardeşin siyanür içerek zehirlendiği ortaya çıkmıştır.

Antalya'da da dört kişilik bir aile evlerinde ölü bulunmuş,  incelemeyi yapan sağlık ekipleri siyanür zehirlenmesi olabileceği tespitinde bulunmuştur.

Bundan önce de yine Antalya’da, Niğde’de, İstanbul’da, Ankara’da, Denizli’de, Mersin’de siyanüre bağlı intiharlar yaşanmıştır. İzmir'in Bayraklı ilçesinde, bir üniversite öğrencisi şerbet diye içirdiği siyanürlü sıvıyla anne ve babasını öldürmüştür.

Siyanürü kapsayan bir yönetmelik olmasına rağmen yaşanan ölümler, sağlıklı bir kontrolün olmaması, denetimsizlik gerçeğini de gözler önüne sermektedir.

Günlük yaşamda kullanımı yok denecek kadar az olan siyanüre internetten perakende olarak kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Birçok firma internet üzerinden siyanür satışı yapmakta, bazı firmalar belge ibraz zorunluluğu istese de birçok firmadan hiçbir belge sunmadan alışveriş yapılabilmektedir.

İnternet üzerinden sadece bir tıkla sipariş verilen siyanür maddesi ölüm saçmaktadır. Bu nedenle siyanür gibi zararlı ve tehlikeli maddelerin satışının kontrollü ve sıkı denetimler altında yapılması gerekmektedir.

Siyanüre bağlı intiharların nedenlerinin araştırılması, siyanür başta olmak üzere zehirli kimyasalların internetten kontrolsüzce satışının önüne geçilmesi, gerekli tedbirlerin alınması ve ilgili yasal düzenlemelerin sağlanabilmesi amacıyla Anayasanın 98. İçtüzüğün 104 ve 105. Maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasının yerinde olacağı kanısındayız. “

RUH SAĞLIĞINI KORUMAK LÜKS OLDU

Öte yandan CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de yaptığı açıklamada, “İntiharların yok sayılması ve yoksullukla dalga geçerek kahkahalar atan politikacılar olayı iyice körüklüyor. İşsizken “herkese yer olan bir sistemde bana yok” duygusunu hissediyorsunuz. Umudun bittiği anda intihar fikri cazip geliyor. Buna karşı mutlaka acilen tedbir alınmalı.” dedi.

Herkesin saygın bir yaşam sürmeye hakkı olduğunu vurgulayan Gökçen, "Sürekli yoksullaştığımız ve adaletin olmadığı ülkemizde parası olmayan iyi bir psikolojik tedaviden yoksun. Ruh sağlığını korumak da sadece zenginlerin sahip olduğu bir lüks olmuş.” dedi.

Gökçen, “önlem alınmazsa işsizliğin çok yüksek olduğu gençlerde de intihar vakaları artabilir” uyarısında bulundu.

Anahtar Kelimeler:
IntiharMeclisAntalyaFatih
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.