İş adamına TCDD 'gel seni devletle tanıştıralım' diyerek AKP'li vekilin eşine götürdü

Habererk'te yer alan habere göre; Yakup Sağlam, Lojistik sektöründe faaliyet gösteren Karadenizli bir işadamı… 10 yıl önce Azerbaycanlı ortağı Galip Memedov’la Bakü’de kurdukları KDY Lojistik isimli firmayla Rusya, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve Özbekistan’da milyonlarca dolarlık iş hacmine sahip. Özellikle Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaş meyve-sebze ambargosunu kaldırması sonrası Adana, Mersin ve Antalya’dan tonlarca ürünü trenlerle bu ülkeye taşıyarak kritik bir misyon üstlenen firma, bu iş için geçen yıl TCDD ile sözleşme imzaladı.

KDY Lojistik, kiraladığı her bir vagon için TCDD’ye belli bir ücret ödedi. Bu projenin altyapısı için bugüne kadar 500 bin dolar harcayan ve yapılan çalışmalarla sevkiyat sürelerini 28 saate kadar indiren firmada her şey yolunda gidiyordu. Tâ ki ortaklardan Yakup Sağlam’ın telefonu birkaç ay önce TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından çaldırılıncaya kadar...

Bundan sonra yaşadıklarını Sağlam, “Mehmet Bey beni acilen Ankara’ya davet edince ister istemez sebebini merak ettim. ‘Gel seni devletle tanıştıracağım! Bu işleri artık Sayın Cumhurbaşkanı’nın amcasının oğlu Fatih Erdoğan’ın firması Pasifik İnşaat yapacak. Bizimle çalışmaya devam etmek istiyorsanız onlarla anlaşmanız gerekiyor!’ dedi. Sonra da İslam Şahbandarov isimli bir zatın ismini ve telefonunu verdi. Söylediğine göre TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un danışmanıymış.” Bu durumu büyük bir şaşkınlıkla Azerbaycan’daki ortağı Galip Memedov’la paylaşan Yakup Bey, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şey bir yana, Şahbandarov bir Türk olmadığı için çok garibimize gitmişti. Şirketimizin merkezi Bakü’de olduğu ve Azerbaycan’da önemli bir firma olduğumuz için Azerbaycan’daki bazı kurumlar da mevzuya dahil oldu. Bize bu kişiyle görüşmemizin sakıncalı olduğunu bildirdiler" diyerek anlattı.

Sağlam açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Ortağımla birlikte Fatih Erdoğan’ın daveti (!) üzerine Ankara’da Next Level isimli bir AVM’de buluştuk. Bu arada Fatih Erdoğan’ın Tayyip Bey’le bir akrabalık bağının bulunmadığını, sadece Rizeli bir hemşehrisi ve soy isim benzerliği olduğunu, ancak Ak Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi olduğunu öğrendik. ‘Benimle nasıl çalışacaksınız?’ sorusuyla sohbete giren Fatih Erdoğan, bu işe 3 milyar dolar yatırım yaptıklarını savunarak, eğer devam etmek istiyorsak kendileriyle anlaşmak zorunda olduğumuza bizi ikna etmeye çalıştı! Ancak devlete ödediğimiz bedelden daha uygun bir teklif sunmasına rağmen bu tarz bir dayatmaya ve yapılanmaya karşı olduğumuz için reddettik.

TCDD SÖZLEŞMEYİ FESHETTİ

Bu görüşmenin ardından Mehmet Altınsoy’un kendilerine, “Fatih Bey’le anlaşmamışsınız!” diye kızgın bir tavırla sitem ettiğini aktaran Sağlam, kirasını ödedikleri halde Rusya’ya gönderilmek üzere yüklenen sebze-meyvelerin apar topar boşaltılarak vagonların geri alındığını, soğutma için kullanılan jeneratörlerin söküldüğünü ve sözleşmelerinin TCDD tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini söyledi.

"CİMER'E ŞİKAYET ETTİNİZ DE NE OLDU?"

Yaşadıkları bu mağduriyet üzerine haklarını aramaya karar veren firma ortakları, önce Adalet Bakanlığı’na, ardından da CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) başvurarak şikayette bulunmuş. Ancak geçtiğimiz günlerde Daire Başkanı Mehmet Altınsoy’dan ilginç bir tepki gelmiş! AKP’li bürokratın “Bizi CİMER’e şikayet ettiniz de ne oldu!” dediğini savunan Sağlam, “Mehmet Bey arkalarındaki gücün Bilal Erdoğan olduğunu söyledi” diyor. Bu akıl almaz gelişmeler neticesinde yaklaşık 2 milyon dolar zarar ettiklerini vurgulayan Yakup Sağlam, sürecin Azerbaycan’da da kaygıyla takip edildiğini ve Türk- Azerbaycan ilişkilerinin zarar görmesinden endişe ettiğini belirtti.

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ MAKAMI’NA

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06550 Beştepe – ANKARA

BAŞVURAN : KDY  Lojistik ve Nakliyat Anonim Şirketi Yetkilisi-Arif

SARAFOV(*************)   

K**** Mah. 6**** No: ********** ADANA

Cep:0532***

T. KONUSU : T.C.D.D. Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Lojistik Daire Başkanı Mehmet ALTINSOY tarafından tesis edilen 16753308-501.99-E.122317 sayılı işlem ve onun talimatı ile verilen 90528794-501.99 sayılı işlem doğrultusunda ilgili hakkında şikayetlerimizin sunulmasıdır.

AÇIKLAMALAR :

T.C.D.D. Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Lojisttik Daire Başkanı Mehmet ALTINSOY, bir tanıdığı olan Fatih ERDOĞAN’ın Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın akrabası olduğundan bahisle ilgili kişinin yetkilisi olduğum şirketin(KDY  Lojistik ve Nakliyat Anonim Şirketi) yürütmekte olduğu projeye ortak olmasını talep etmiştir. Şirketimizin bu talebi reddetmesi üzerine ise; şikayet edilen Mehmet ALTINSOY’un T.C.D.D. Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak düzenlemiş olduğu 16753308-501.99-E.122317 sayılı yazı ile; “ KDY lojistik Firması tarafından Rusya'ya yaş sebze meyve ihracatı yapılmak üzere Sarayköy'e gönderilen 28 adet reefer konteyner yüklü vagon ilgili firmanın yapmayı taahhüt ettiği taşımayı gerçekleştirememesi nedeniyle Sarayköy'de atıl durumda beklemekte ve diğer taşımalara verilememektedir. Bu nedenle, vagonların üzerinde bulunan konteynerlerin uygun bir yere indirilerek, vagonlarda bulunan elektrik kablolarının piyasadan hizmet alınması suretiyle sökülmesi ve vagonların Sarayköy'de beklediği günden itibaren somaj ücreti hesaplanarak bütün masrafların firmadan tahsil edilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.” şeklinde (EK:1 )

Mehmet ALTINSOY’un talimatı ile tesis edilen 90528794-501.99 sayılı yazı ile ise; “Firmanız tarafından yükleme yapılmak üzere 20.08.2019 ve 03.09.2019 tarihlerinde 2 adet furgon, 28 adet Sg ile 28 adet 40" soğuk hava tertibatlı konteyner Sarayköy İstasyonuna gelmiş olup, bugüne kadar yükleme operasyonuna başlanmamıştır. Eşya Tarifesinin TCDD Taşımacılık A.Ş.ye ait vagonların tahsisi ve kullanımına ilişkin taşımadan vazgecildiğinde Alınacak Ücretler başlıklı 1.18.2.b. Sipariş ve Depozito başlıklı 3.4.7.b. ve, Tadili Edevat başlıklı 3.6.4.d. maddelerine göre söz konusu vagonların uzun süre yük altında bekletilmemesi ve kuruluş alacaklarının tahsiline ilişkin hükümleri içermektedir. 10.09.2019 tarihli ilgi b) yazıda 14 adet vagonun Yenice'ye sevkedilmesi talebinizin sözkonusu vagonların başka taşımalara tahsis edileceği gerekçesiyle Dairemizce uygun görülmediği bildirilmiş olup, Buna göre; ilgi a) Lojistik Daire Başkanlığı emri doğrultusunda yazımızın tebliğinden sonra ivedilikle konteynerlere ait tesisat kablolarının ve furgondaki jeneratör ile aksamının demonte/sökümü ile konteynerlerin sahaya indirilmesi ile (11.09.2019 t. itibariyle) 46.000 TL somaj ücreti, oluşacak demonte/söküm ücreti, sahada bekletilme ücreti ve diğer masrafların tarafınızca ödenmesi hususunda gereğini önemli rica ederiz.”(EK:2) şeklinde usul ve yasaya aykırı işlemler tesis edilmiştir.

Salt, bir tanıdığının projeye dahil edilmesi talebinin reddi üzerine tesis edilen, bu işlemler usul ve yasaya aykırıdır. Yetkilisi bulunduğum şirketten 46.000 TL somaj ücreti talep edilmesi dahi, ilgili işlemlerin yalnızca şirketimizi mağdur etmek amacıyla tesis edildiğinin apaçık kanıtıdır. Zira, tarafımızca zaten 58.598,40 TL somaj ücreti, 21/08/2019 tarihinde ödenmiştir.(EK:3)

Şirketimiz, yürüttüğü proje kapsamında 15 Eylül’de sevkiyat yapacak olup; kötü niyetli olarak bu sevkiyatın engellenmeye çalışılması, müvekkilin 1.000.000,00 TL’den daha fazla zarara uğramasına sebebiyet verecek ve ticari hayatını riske sokacaktır. Kaldı ki, işbu proje Azerbaycan Cumhuriyeti ve ülkemiz arasındaki ticari işbirliğini sağlayacak bir proje olup;  bu şekilde hukuka aykırı engeller konulmaya çalışılması iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesi açısından da olumsuz bir etki yaratacaktır. Aynı zamanda söz konusu proje sayesinde çiftçilerden ürün almak sureti ve sair şekillerde ülkemizin ekonomisine de katkıda bulunulmaktadır.

İşbu nedenlerle şikayet edilenin, hukuka aykırı talebini kabul etmeyen şirketimizden herhangi bir hukuksal dayanağı olmayan, yalnızca kötü niyetli talepleri hakkında Sayın Merkezinize şikayette bulunma zaruretimiz hasıl olmuştur.

Gereğini saygılarımızla arz ve talep ederiz.12/09/2019

KDY  Lojistik ve Nakliyat Anonim Şirketi Yetkilisi-Arif SARAFOV

EKLER:

1- T.C.D.D. Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün 16753308-501.99-E.122317 sayılı yazısı

2- T.C.D.D. Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün 90528794-501.99 sayılı yazısı

3- Somaj ücretine ilişkin ödeme dekontu

İLK DEĞİLMİŞ TOKİ DE FATİH ERDOĞAN'A ÇALIŞMIŞ

2014 yılında medyada çıkan haberlerde şu ifadeler yer almıştı:

Ankara’nın ofis, AVM ve rezidans olarak hayata geçirilen ilk büyük ölçekli karma projesi Next Level’da TOKİ’nin zarara uğratıldığı iddia edildi. Arsa, yeşil alanken imara açıldı ve bir buçuk milyarlık projeden TOKİ yalnızca 147 milyon lira kazandı.

Ankara’nın en gözde arsası üzerine yapılan Next Level’ın hikâyesi şöyle: Ankara’da Eskişehir-Konya karayolunun kesişim noktasında bulunan 25 dönümlük arsa, Ankara Trafik Vakfı’na aitti. Trafik Vakfı, yeşil alan olan arsanın imarının sağlık tesis alanı olarak değiştirilmesini istedi. Ancak Ankara Belediyesi “trafik sorunu” gerekçesiyle bunu kabul etmedi.

TOKİ’DEN YANDAŞ ŞİRKETE GEÇTİ

Arsa daha sonra Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) satıldı. TOKİ’ye satıldıktan kısa bir süre sonra imara açılan arsa, ihaleyle 2010 yılında AKP’nin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Asuman Erdoğan’ın kocası Fatih Erdoğan’ın şirketi Pasifik İnşaat’a geçti. 2008 yılında kurulan Pasifik İnşaat’ın bu büyük projeden önce yaptığı tek iş ise Kocaeli’ndeki Umutkent ve İzmitkent (2 ve 3. Etap) konutlarıydı.

Şirket, kısa sürede hızla yükseldi ve Ankara’nın “en değerli” arsasını almaya hak kazandı. TOKİ, “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı” şeklinde düzenlediği ihaleyle arsayı Pasifik İnşaat’a yüzde 30 hisse karşılığında verdi. Oysa CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun araştırmalarına göre bölgedeki daha değersiz arsalar bile müteahhit firmaya yüzde 55 hisse karşılığında veriliyordu.

DEĞERİNİN ÇOK ALTINDA FİYATTAN VERİLDİ

Next Level ihalesindeki bir başka skandal ise projenin bedeli konusunda yaşandı. 190 bin metrekarelik inşaat alanı üzerine yapılan projede bir AVM, 150 rezidans konut ve 133 ofis yer alıyor. AVM’de 145 mağaza bulunuyor. Rezidans konut fiyatlarının metrekaresi 7 bin ile 8 bin lira arasında değişiyor. Ofislerde ise metrekare fiyatı 5 bin 800 ile 7 bin lira arasında. Bu rakamlara bakıldığında projenin değeri yaklaşık 1.5 milyar lira. Projede yüzde 30 gelir sahibi TOKİ’ye düşmesi gereken miktar ise 450 milyon lira. Ancak TOKİ bu projeden sadece 147 milyon lira kazandı. Üstelik bu rakam inşaat değerlendiği için verildi. Aksi takdirde TOKİ’nin alacağı 106.2 milyon liraydı.

TOKİ’nin uğradığı bu zarar CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 7 Şubat 2014’te verdiği soru önergesine de yansıdı. Tanrıkulu, değeri 1.5 milyar lira olan projede TOKİ’nin neden sadece 106.2 milyon lira kazandığını sordu.

MİLYONLARCA LİRA ZARAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan verilen cevapta ise TOKİ’nin zarara uğramadığı iddia edildi. Bakanlık iddiasına dayanak olarak projenin 354 milyon lira üzerinden ihaleye çıktığını belirtti. Bu durumda yüzde 30 hakkı olan TOKİ’nin kazancının 106.2 milyon lira olması gayet doğaldı.

Ancak projenin gerçek değerinin 1.5 milyar lira olduğu Pasifik İnşaat’ın kendi ilan ettiği metrekare fiyatlarıyla da ortada. Dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, bizzat Fatih Erdoğan’ın şirketi Pasifik İnşaat yalanlamış oldu. TOKİ, kazanabileceği gelirden vazgeçerken kazanan taraf Fatih Erdoğan ve Pasifik İnşaat oldu.

ERDOĞAN’IN YAKINLARI

AKP MKYK üyesi Asuman Erdoğan ve Pasifik İnşaat’ın sahibi kocası Fatih Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yakın ilişkileri olduğu biliniyor. AKP’nin resmî internet sitesinde yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asuman Erdoğan’ın üçüz çocuklarının doğumunda Bakanlar Kurulu toplantısını yarıda keserek çifti tebrik etmeye gitmişti. Next Level’ın açılış kurdelesini de yine Erdoğan kesti. Açılışta konuşma yapan Erdoğan bu tip projelerde Türkçe isim kullanılması gerektiğini söylemişti.

ADETA YÜZÜK TAŞI

AKP MKYK üyesi Asuman Erdoğan’ın kocası Pasifik İnşaat’ın sahibi Rizeli Fatih Erdoğan, Next Level arsası ile ilgili verdiği bir röportajda şunları söylüyor; “Kocaeli’nde İzmitkent 2. etap, Umutkent ve İzmitkent 3. etap projelerini yaptık. Bu projeleri daha çok Pasifik İnşaat’ın alıştırma işleri olarak gördük ve nihayet 2009 yılı sonunda aradığımız arsayı bulduk. Başkentin kesinlikle en iyi arsasıydı. Ankara; Eskişehir ve Konya yolları üzerinde gelişen bir şehirdi ve iş hayatı olsun ev hayatı olsun sosyal yaşam olsun son yıllarda Ankara her şeyiyle bu bölgeye akıyordu. Bulduğumuz arsamız bu Eskişehir ve Konya yollarının tam kesişme noktasıydı, adeta yüzük taşı. Ankara bize en iyi arsasını vermişti, biz de Ankara’ya bunun karşılığını vermeliydik.”


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.