İş cinayeti davasında sorumlulara sadece 21 bin lira para cezası verildi

Ümraniye'de taşeron olarak çalışan inşaat işçisi Halit Balicak'ın 3 metreden düşerek yaşamını yitirmesine dair açılan davada sorumlulara 21 biner lira ceza verildi, o da taksitlere bölündü.

İş cinayeti davasında sorumlulara sadece 21 bin lira para cezası verildi

İstanbul Ümraniye'de taşeron firmaya bağlı çalışan inşaat işçisi Halit Balicak'ın 3 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetmesine dair açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, 2 patrona ve 1 şantiye şefine ayrı ayrı 21 bin 200 lira para cezası verdi, cezayı da taksitlere böldü. İş cinayetinde hayatını kaybeden Halit Balicak'ın kızı Canan Balicak, "Bir işçinin, bir babanın ölümü 21 bin lira mıdır?" diye sordu.

Birkaç gün önce başka bir iş cinayeti davasında da sorumlu patron sadece düşük para cezasına çarptırıldı. Murat Danacı adlı işçinin İstanbul Teknik Üniversitesinde cam silerken 2. kattan düşerek hayatını kaybetmesine dair görülen davada mahkeme, asli kusurlu bulunan patrona verilen 24 bin 300 liralık adli para cezasını oy birliğiyle kesinleştirdi.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberinde İstanbul'da taşerona bağlı çalışan 49 yaşındaki inşaat işçisi Halit Balicak'ın 3 yıl önce 3 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Balicak'ın ölümünden sonra açılan dava 3 yılın sonunda karara bağlandı ve mahkeme 2 patrona ve şantiye şefine ayrı ayrı 21 bin 200 lira para cezası verdi.

"ÖNLEM ALINMADI, MAHKEME YARGILAMADI"

Balicak, Ümraniye'deki belediye binası inşaatında 3 metre yüksekten düştükten sonra 6 gün hastanede yattı.

Balicak'ın kızı Canan Balicak, babasının hastanede yattığı süreçte de vefatından sonra da kendilerini şirket patronu olarak tanıtarak yanlarına gelenler olduğunu ve bu şahısların "Size destek vereceğiz" dediklerini belirtti. Balicak, "Bu insanlarla adliyede karşılaştığım zaman resmen benimle dalga geçtiler. Mahkemede çok farklı davranıyorlardı. Babamın çalıştığı şantiyeye gittiğim zaman patron kendisini bana bekçi olarak tanıttı. Benim karşıma çıkmak istemedi? Belki de benimle yüzleşmek istemedi. Eğer babamın başında baret olsaydı ölmeyebilirdi. Çünkü 3 metre yükseklikten düşen bir insan iş güvenliği alınmışsa ölüm riski çok az olur. Ancak mahkemede iş güvenliği de yargılanmadı. Göstermelik bir cezayla, göstermelik bir para cezası verilerek babamın ölümü kapandı" ifadelerini kullandı.

Canan Balicak, önlem almayanlara hapis cezası verilmesini isterken “Benim babamın kafatası paramparça olmuştu. Hiçbir evlat ekmek parası kazanan babasını böyle görmek istemez. Açlıktan ölsek daha iyiydi. Artık buna birinin dur demesi lazım yoksa insanlar ekmek parası için ölmeye devam edecek. Babamın ölümüne sebep olanların hapis cezası almalarını istiyorum. Adil bir yargılanma istiyorum" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER