İsmail Saymaz: Emekli terörist Osman Öcalan bile açıklama yapıyor, emekli amiralin açıklama yapma hakkı yok mu?

Gazeteci İsmail Saymaz, amirallerin bildirisinin bir basın açıklaması niteliğinde olduğunu söyledi.

İsmail Saymaz: Emekli terörist Osman Öcalan bile açıklama yapıyor, emekli amiralin açıklama yapma hakkı yok mu?

İsmail Saymaz, amirallerin yanıt olarak whatsapp üzerinden bu bildiriyi oluşturduklarını anlattıklarını ve bildiriyi ancak akşam saatlerinde bitirdiklerini anlattı.

Saymaz amirallerin anlattıklarını "Bir süredir bu konu üzerinde konuşuyorlarmış. Ama büyükeleçiler bildiri yayınlayınca biz niye duruyoruz diyerek bildiri hazırlıyorlar. Taslağı orada şekillendiriyorlar. Ete kemiğe bütünmesi akşamı buluyor. Bitirmişken yayınlıyorlar. Zamanlamasına da pek bakmıyorlar" diyerek aktardı.

'ERDOĞAN BİLE 27 NİSAN'A BASIN AÇIKLAMASI DEDİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan bile 27 Nisan muhtırasını basın açıklaması olarak kabul ettiğini hatırlatan Saymaz, "Amirali bırak emeklisini muvazzaf nasıl darbe yapacak ki? Denizaltı ile darbe mi olur? Dünya tarihinde bahriyelilerin yaptığı bir darbe olmadı. Kasımpaşa Tershanesi'nden taka kaçırıp darbe mi yapacaklar? " diye konuştu.

Saymaz'ın açıklamaları şöyle:

"Birkaç boyutta ele almak gerekir. Birincisi amiraller bildiride iki başlığa dikkat çektiler. Birincisi Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili. Kanal İstanbul bağlantılı olarak buna ilişmenin ulusal güvenliği tehdit edeceğini söylediler. Emekli büyükelçelerin bu konuda görüşü ne ise emekli amirallerinde görüşleri de aynı ölçüde doğrudur. Hem meslekleriyle ilgilidir, hem uzmanlık alanlarıdır, hem de ulusal güvenlik meselesidir. Bir zahmet bu konuda da görüş bildirsinler. Burada görüş bildirmeyecekler de nerede görüş bildirecekler?

Amerika'da emekli askerler Trump hakkında görüş bildirdiler. Kimse de bu darbe çağrıdır demedi.

İkinci başlık kuşkusuz Deniz Komutanlığı'ndaki sarıklı albaya ilişkindi. Bu da mesleklerine dair. Atatürkçü ilkelerin dışına çıkıldığını ifade ettiler. Soruşturuluyor da. Sadece askerlerin değil sivillerin de tepkilerini çekti. Gerçekten de bir amiral bu bağlantıları bilinerek o aşamaya kadar yükselebilmiş.

İki başlıkta emekli amirallerin yaptığı basın açıklamasıdır. Anayasa'da yerini bulan düşünce ve ifade hakkını kapsamındadır. Ne bir darbe arayışı ne de kıpırdanmadır.

BEN AMİRALLERE SORDUM? NEDEN BU SAAT?

Bu metinde belki bir husus açıklamaya ihtiyaç duyuyor. Saati de yanlış. Yani zamanlaması gerçekten de 23.17'de. Emekli amiraller bunu 23.17'de değil de öğlen saatlerinde yayınlasalar büyükelçi bildirisi ile aşağı yukarı aynı kıvamda olacaktı. Ben bunu sordum amirallere. Neden böyle bir şey oldu. Bu bi kere whastapp grubunda hazırlanmış bir metin. Adı da emekli amiral... Bir süredir bu konu üzerinde konuşuyorlarmış. Ama büyükeleçiler bildiri yayınlayınca biz niye duruyoruz diyerek bildiri hazırlıyorlar. Taslağı orada şekillendiriyorlar. Ete kemiğe bütünmesi akşamı buluyor. Bitirmişken yayınlıyorlar. Zamanlamasına da pek bakmıyorlar.

'EMEKLİ TERÖRİST BİLE AÇIKLAMA YAPIYOR'

Öcalan'ın kardeşi olan emekli terörist seçim konusunda açıklamalar yaptı. Onun hakkı var emekli amiralin bir tane açıklama yapma hakkı yok mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan bile 27 Nisan muhtırasına basın açıklaması dedi. Amiralin bırak emeklisini muazzafı nasıl darbe yapacak ki? Denizaltı ile darbe mi olur? Dünya tarihinde bahriyelilerin yaptığı bir darbe olmadı. Kasımpaşa Tershanesi'nden taka kaçırıp darbe mi yapacaklar?

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 12:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hulusi akkaya
Hulusi akkaya - 1 hafta Önce

Amirallerin duruşu çığlıktır
Çığlık hapşırık gibidir
Geldimi hapşırırsın tutamazsın
Türkiye için hapşırmayan canlı bile değildir

SIRADAKİ HABER