İşte belediyede Mansur Yavaş'a 'engel' olan yöneticiler

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yavaş, mazbatayı aldığı 8 Nisan'dan bu yana belediyede geçen ilk 100 günü değerlendirmişti. 

Belediye şirketlerinde bazı problemlerin yaşandığını belirten Yavaş, "Sayın Cumhurbaşkanı’nın söylediği bir şey var; 'insan ekibi ile gelmeli ekibi ile gitmeli'. Biz de ekibimiz ile yönetmek istiyoruz. Şöyle bir eleştiri yaptılar; 'ikramiyeler ödenmedi' diye. Şirket genel müdürleri, şirket yönetim kurulları ödesin. Şu anda sorumlular onlar. Demek ki belediyeye bağımlılar. Belediye bir şey vermezse alamıyorlar. O zaman tabii ki o bütçeyi yönetirken o insanların kimin olacağını seçmek benim hakkım. Daha önce de öyle olmuş. Belediye şirketleri ile ilgili denetim yapıldığı zaman ben hesap vereceğim belediye meclisinde; ama bir başkası yönetecek" demiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

'HALK EKMEĞİ ZARAR ETTİRİYORLAR BİZ HALKA DAHA UCUZA EKMEK VE BAŞKA ŞEYLER DE SATMAK İSTİYORUZ'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde kamuoyu baskısı ile şirket yöneticilerinin istifa ettiğini hatırlatan Yavaş, "Burada hala istifa etmeyen şirket yöneticileri var. Neden istifa etmiyorsunuz ki? Ankaralı yeni yönetimini seçti. Dolayısı ile yeni yönetim de kendi ekibi ile yönetime devam edecek. Siz niye gitmiyorsunuz? Aç değilsiniz açıkta değilsiniz. Baktığınız zaman içinde hakimler var, emekli olup çok yüksek maaş alan eski vekiller var. Niye ayrılmıyorsunuz? Üstelik zarar ettiriyorsunuz; örneğin Halk Ekmek. Biz Halk Ekmeğe kar ettirip daha ucuza ekmek vermek istiyoruz. Halk Ekmek de daha başka şeyler satmak istiyoruz. Halk bundan yararlansın istiyoruz. Üreticinin malını direkt almak istiyoruz. Neden bunu yaptırmıyorsunuz ki bize? Ben sizlerin huzurunuzda görevlerini acilen bırakmalarını istiyorum. Belediye şirketlerinin yönetiminin belediye meclisinden seçilmesi gibi bir taslak hazırlandığı söylendi, hatta belediye encümeninin yapısının da değişeceği söylendi; ama şu ana kadar gündeme gelmedi. Yapılacak mı bilmiyorum" dedi.

Yavaş yaşadığı sıkıntıları anlatmış ve belediyenin şirketinden istifa etmeyen isimlere çağrıda bulunmuştu. Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı isimlerin kimler olduğu ortaya çıktı.

İşte Yavaş’ın istifa çağrısı yaptığı o yöneticiler:

PORTAŞ: REFİK TUZCUOĞLU

Mansur Yavaş’ın istifa çağrısı yaptığı isimlerden biri Portaş Yönetim Kurulu Başkanı Refik Tuzcuoğlu. Ankara Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Portaş, toplu konut projelerini yürütüyor. Refik Tuzcuoğlu, yerel seçimler sürecinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de genel sekreteriydi. PORTAŞ şirketi yönetimi, 19. Olağanüstü Genel Kurulu’nun 7 Mayıs’ta yapılmasına 7 yönetim kurulu üyesinin 5’inin oyuyla karar verdi. Şirketin yönetim kurulu başkanı, yerel seçimler sürecinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olan Refik Tuzcuoğlu, yönetimin aldığı kararı yok sayarak, 29 Nisan günü Türkiye Ticaret Sicili gazetesinde kendi imzası ile genel kurul çağrı ilanının geçersizliği duyurusunda bulundu.

TUZCUOĞLU, GENEL MÜDÜRE BASKI UYGULADI

Duyurunun yayınlandığı gün Tuzcuoğlu’nun kalabalık bir grupla Portaş şirketine gittiği iddia edildi. Yine iddiaya göre, Tuzcuoğlu ve yanındakilerin, Genel Müdür Ayşe Çalkan’ın odasına girerek baskı kurduğu, karar defterini almak istediği, Çalkan’ın bilgisi dışında Yönetim Kurulu kararı ile görevden alma girişiminde bulunduğu ve herhangi bir çağrı veya ilam yapmaksızın bazı üyelerin imzalarını alarak işlem tesis etmek istediği öne sürüldü.

O dönemde belediye kaynaklarından yapılan açıklama şöyle:

“İlgili şahıs noterden ihtar çekerek genel kurul toplantısına itirazını sunmuştur. Halbuki Refik Tuzcuoğlu’nun böyle bir ihtar değil, istifa dilekçesi sunması gerekirdi. Ticaret Sicil Gazetesinde, Portaş Şirketi tarafından usulüne uygun olarak genel kurul yapılacağına dair ilan yayınlanmıştır. Bunun ardından Ticaret Sicil Gazetesinde, yönetim kurulu kararı olmaksızın ve karar defteri istenmeksizin Refik Tuzcuoğlu tarafından yayınlatılan genel kurulun iptaline ilişkin bir ilan hükümsüzdür.  Hem ticaret sicil memuru hem de Refik Tuzcuoğlu açık bir biçimde hukuk dışı bir eylemde bulunarak suç işlemektedirler. Kendisi hakkında görevi kötüye kullanma suçu nedeniyle suç duyurusunda bulunulacaktır.”

“DEVLET MEMURUDUR KESİNLİKLE YÖNETİCİLİK YAPAMAZ”

Yine o dönemde belediye kaynaklarından yapılan bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı:

“Refik Tuzcuoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı kadrosunda olup, geçici görevlendirme ile Belediyemiz Genel Sekreter vekilliğini yürütmüş, 8 Nisan’da genel sekreter görevinden istifa ederek aslı görevine iade talebinde bulunmuştur. Bunun üzerine 18 Nisan’da şahsın Belediyemiz ile ilişiği kesilmiştir. Yani bu şahsın şu anda kanunen şirket üzerinde hiçbir yasal yetkisi bulunmamaktadır. Kendisi devlet memurudur, hiçbir şirkette yöneticilik yapamaz…”

Portaş Yönetim Kurulu Başkanı Refik Tuzcuoğlu, hâlâ istifa etmedi. Yavaş’ın istifa çağrısı yaptığı ilk isimlerdendi.

HALK EKMEK: KEMALETTİN GÖKTAŞ

Yavaş’ın istifa çağırısı yaptığı en önemli isimlerden birisi Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanı Kemallettin Göktaş. Mansur Yavaş, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra büyükşehir belediyesi iştiraki olan Halk Ekmek yönetimine yeni yönetim atamak istedi. Ancak, Ticaret Sicil Müdürlüğü, bunu onaylamadı. Dolayısıyla Yönetim Kurulu Başkanı Kemallettin Göktaş ve ekibi görevinden ayrılmadı.

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu’nca yapılan yazılı açıklamada; 25 yıldır belediye şirketlerinin yönetiminin belediye başkanının inisiyatifiyle belirlendiği ancak yönetim kurulu kararlarının işlendiği karar defterinin eski yönetim ve atadıkları idareciler tarafından yeni yönetimin erişiminden “kaçırıldığı ve hukuksuz bir şekilde önünün kesildiği” ileri sürüldü.

BUĞSAŞ: İSA GÜNGÖR

Buğsaş A.Ş Genel Müdürü İsa Güngör’de Mansur Yavaş’ın istifaya çağırdığı bir diğer yönetici. 31 Mart seçimlerinden 26 gün önce bu göreve getirildi. Doğalgaz altyapı yatırımlarının yapıldığı şirketin Ankara’da raylı sistemlere yatırım yapılması ile faaliyet sahası geliştirilmiş.

BELTAŞ (ANPARK): COŞKUN ÖZDEMİR

Başkan Yavaş’ın istifaya davet ettiği son isim ise Beltaş A.Ş (ANPARK) Genel Müdürü Coşkun Özdemir. Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Beltaş A.Ş, trafik işaretleme, otopark işletmeciliği sektöründe faaliyet gösteriyor.(Tarafsız Haber)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cenk 6 ay önce

bunlar 100 gündür senin benim paramı çalan muhaza karlar dolara paraya tapan yobaz sürüleri

Avatar
mehmet 6 ay önce

hortumladigi paralar gideçek birakırmı para tatli geldi gururlu birileriyseler görevlerini bırakmalari mahsur başkana sayği göstermeleri gerekir yeter artık bu ankara halki mahsur başkana yetkiyi vermiştir

Misafir Avatar
Ankaralı 6 ay önce @mehmet

onlarda gurur olsa, belediye yönetimi değiştiği halde hırsızlık yapar gibi istifa etmiyorlar. bunlar ne biçim müslüman ya? bunlar zaten müslüman olsalardı belediyede müslümanlara zulüm ve haksızlık etmezlerdi. melihe oy vermediler, rakiplerini desteklediler diye onlarca müslümanı mağdur ettiler.yuh olsun utanın. i̇stanbul eski yöneticiler kadar da mı gururunuz, karakteriniz yok, istifa etmemekte neden direniyorsunuz?

Beğenmedim! (0)