İşte Joe Biden'ın ilk icraatlarının listesi

Bugün yemin ederek resmen ABD Başkanlığı görevine başlayacak olan Demokrat Partili Joe Biden’ın ekibi, ilk icraatların ne olacağıyla ilgili medyaya bilgi verdi. Buna göre Biden, selefi Donald Trump’ın icraatlarının pek çoğunu ilk günden iptal edecek.

İşte Joe Biden'ın ilk icraatlarının listesi

ABD’de bugün başkanlık yemini edip göreve başlayacak Joe Biden’ın ekibine göre ilk gün yayımlanacak 17 başkanlık kararnamesi ve eyleminin içeriği belli oldu.

OBAMA DÖNEMİ UYGULAMALARINA GERİ DÖNÜŞ

Sputnik’te yer alan habere göre, ilk icraatlar şöyle olacak:

* Donald Trump’ın ilk başkanlık icraatı olan Meksika sınırındaki duvar inşaatını durduracak, ulusal acil durum deklarasyonuyla finanse edilmesinin yasallığının incelenmesi sürecini başlatacak.

* Müslüman nüfuslu ülkelerden seyahat yasağını sona erdirecek.

* Dünya Sağlık Örgütü üyeliğine geri dönecek.

* BM’nin Paris İklim Anlaşması’na geri dönecek.

* Doğa koruma alanlarında Trump’ın kaldırdığı korumayı yeniden tesis edecek.

* Kovid-19’un yayılmasını engellemek için federal binalarla alanlar ve federal çalışanlar için maske takma zorunluluğu getirecek, bunun eyaletler düzeyinde de uygulanmasına yönelik koordinasyon başlatacak.

* Koronavirüs pandemisi nedeniyle mortgage borçlarını ödeyemeyen milyonlarca kişi için koruma getirilmesi ve ev tahliyelerinin durdurulmasını talep edecek.

* Kongre’ye yasa tasarısı göndererek Trump’ın kaldırdığı göçmenleri koruyan politikaların yeniden yürürlüğe konulmasını ve izinsiz olarak ABD’de yaşayan milyonlarca göçmene yurttaşlık yolunun açılmasını isteyecek.

* İşyerinde cinsiyet ve cinsel yönelime dayalı ayrımcılığı önleyecek ve ırksal eşitliği ilerletmek için hükümet çapında girişim başlatacak.

‘EŞİTLİK VE ADALET’ VURGUSU

Ekibinin yaptığı açıklamada, “Başkanlık kararnamesi, eşitliği, yetersiz hizmet alan toplulukların üyeleri ve aksi takdirde kalıcı yoksulluk veya eşitsizlikten etkilenen kişiler dahil tüm bireylere tutarlı ve sistematik olarak adil, adalete uygun ve tarafsız muamele olarak tanımlayacaktır” vurgusu yapıldı.

Açıklamada “Biden, Trump yönetiminin verdiği en ağır zararları tersine çevirmenin yanı sıra ülkemizi ileriye taşımak için harekete geçecek” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER