Joe Biden ve Kamala Harris, yemin töreni için Kapitol Binası'na geldi

Joe Biden ve Kamala Harris, ABD'nin yeni Başkan ve Başkan Yardımcısı olarak yemin etmek üzere Kongre binasına geldi.

Joe Biden ve Kamala Harris, yemin töreni için Kapitol Binası'na geldi

Kongre'ye ev sahipliği yapan Kapitol Binası'nın önünde yapılacak yemin töreniyle ABD'de Biden dönemi resmen başlayacak. 

Biden'ın yemin töreni de ABD'lilerin daha önce alıştığının dışında olacak. Koronavirüs salgını nedeniyle alana sınırlı sayıda insan alınıyor. Kapitol Binası'na giden yol boyunca devam eden tören alanına normalde orada olacak ABD'lileri temsil etmesi için binlerce ABD bayrağı koyuldu.

Yemin töreninde milli marşı Lady Gaga okurken, Jennifer Lopez de kısa bir konser verecek.

Öte yandan 6 Ocak'ta meydana gelen Kongre baskını ve Trump'ı destekleyen grupların yaptığı tehditler nedeniyle Washington'da normal bir yemin törenine kıyasla da daha fazla güvenlik önlemi alındı.

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump, kısa süre önce mevcut başkanlık döneminde son kez Beyaz Saray'dan ayrıldı. Trump, kendisine düzenlediği veda töreninde tekrar başkanlığa aday olacağının sinyallerini verdi.

Trump ve eşi Melania Trump, Biden ve eşi Jill Biden'a mektup bıraktı. Trump'ın halefi Biden'a bıraktığı mektubun içeriği belirsizliğini korurken, Melania Trump'ın Jill Biden için bıraktığı mektupta kısaca “hoş geldiniz” yazdığı belirtildi.

Trump ve Carter törene katılmıyor 

Kongre üyeleri ve törene katılan eski başkanlar platformdaki yerlerini almaya başladı.

Trump, halefinin yemin törenine katılmayan 6. başkan oldu. Son olarak 1929'da Woodrow Wilson halefinin törenine katılmamıştı. Trump'ın Başkan Yardımcısı Mike Pence ise törene katılan isimler arasında.

Biden'ın yemin törenine eski başkanlar Barack Obama, George Bush ve Bill Clinton katılıyor.

ABD'nin hâlâ hayatta olan en yaşlı eski başkanı 96 yaşındaki Jimmy Carter ve eşi törene katılamayacaklarını açıkladı, Biden çiftine iyi dileklerini gönderdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER