Kabinede büyük değişiklik iddiası...

AKP'nin 7. Olağan Kongresi için geri sayım devam ederken Erdoğan'ın kabine değişikliğine gidebileceği konuşuluyor. AKP'nin 24 Mart'ta gerçekleştireceği 7. Olağan Kongre için geri sayım devam ederken partiyi 2023 seçimlerine taşıyacak yöneticilerin yanı sıra, kabinede de kısmi değişikliğe gidileceği beklentisi nedeniyle kulisler hareketli.

Kabinede büyük değişiklik iddiası...

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu mesaisinin önemli bölümünü kabine ve parti yönetimini şekillendirmek için ayırdığı kulislerde yansıyan bilgilerden. Erdoğan'ın, AKP'nin en üst karar organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun (MKYK) en az yarısını değiştireceği, kabinede kapsamlı değişime gidebileceği, bazı bakanların parti yönetime kaydırılabileceği, buna karşın kabinede ise siyasetçi kökenli isimlere daha fazla yer verileceği konuşuluyor. AKP'nin 24 Mart Çarşamba günü Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek 7. Olağan Büyük Kongresi için hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi. Kongrenin ana sloganı ise "Türkiye için güven ve istikrar" olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, genel başkanlık için tek aday olacağı kongrede, partinin en üst karar organı olan 50 üyeli MKYK üyeliği seçimi ile 11 üyeli Merkez Disiplin Kurulu üyeliği için seçim yapılacak.

DAR KAPSAMLI TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ OLABİLİR

Kongrede ayrıca tüzük değişikliği yapılması da planlanıyor. Bu kapsamda internet parti içinde iki yeni başkanlık kurulması yönünde olduğu ifade ediliyor.

AKP içinde tüzük değişikliği ile genel başkanvekilliğinin kaldırılıp, "siyasi ve hukuk işleri başkanının" aynı zamanda genel başkanvekili olması önerisi de gündeme gelmişti.

Ancak bu konudaki tüzük değişikliğinin kongrede yapılıp yapılmayacağı netleşmiş değil.

KONGRE ÖNCESİ KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ BEKLENTİSİ

Ancak asıl merak edilen 2018'de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesinden bu yana, Berat Albayrak'ın istifası ve Cahit Turan'ın Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınması dışında kabinesini koruyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongre öncesi veya sonrasında bir kabine değişikliğine gidip gitmeyeceği.

Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok büyükşehir belediyesinin kaybedildiği 2019 yerel seçimlerinden sonra seçmenin verdiği mesajı aldığını ve "değişime gidecekleri" mesajını vermişti.

Ancak seçimden hemen sonra böyle bir değişime gitmenin kırgınlıkları artıracağı hesap edilerek değişim, kongre sürecine ertelenmişti.

AKP kulislerinde bu nedenle değişimin parti yönetimiyle sınırlı kalmayacağı belirtilerek kabinede de kısmi değişikliğe gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için TBMM Başkanlığı'ndan istifa eden Binali Yıldırım'ın cumhurbaşkanlığı yardımcısı olabileceği konuşuluyor
Erdoğan'ın hafta sonu mesaisinin önemli bölümünü kabine ve parti yönetimini şekillendirmek için ayırdığı ve randevularını da büyük ölçüde bu nedenle iptal ettiği belirtiliyor.

Erdoğan'ın değiştireceği bazı bakanları MKYK'ya alma yoluna gidebileceği, bu nedenle de kabine değişikliğinin çarşamba günü yapılacak kongreden hemen önce yapabileceği belirtiliyor.

'KABİNEDE SİYASET KÖKENLİLER ARTABİLİR'

İlk cumhurbaşkanlığı kabinesini alanında uzman, bir anlamda "teknokrat" isimlerden seçen Erdoğan'ın, yeni kabinede siyasetçi kökenli isim ağırlığının artacağı beklentisi yüksek.

Ancak cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kabineye giren milletvekilinin TBMM üyeliği sona eriyor.

Erdoğan daha önce 5 milletvekili istifa ettirip kabinede görevlendirildiği için, yeni kabineye parlamentodan alacağı isimlerin son derece sınırlı olacağı, bazı eski milletvekillerinden ya da halen parti yöneticisi olan bazı isimlerin kabineye girebileceği belirtiliyor.

Yeni kabineye girebilecek isimler arasında halen parti sözcüsü olan Ömer Çelik'in de adı geçiyor. Eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın adı ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da Meclis grup başkanlığı için konuşuluyor.

Yıldırım'ın grup başkanı olması durumunda ise Naci Bostancı'nın kabineye kaydırılabileceği yorumu yapılıyor.

BERAT ALBAYRAK DÖNEBİLİR Mİ?

Kasım ayında Instagram üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifasını duyuran Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın parti veya kabinede yer alıp almayacağı da merak konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde muhalefetin özellikle Merkez Bankası döviz rezervindeki erime üzerinden hedef aldığı Albayrak'a sahip çıkmış ve muhalefete de "Damat kadar taş düşsün başınıza" sözleriyle tepki göstermişti.

Erdoğan'ın özellikle Enerji Bakanlığı döneminden övgüyle söz etmesi nedeniyle Albayrak'ın yeniden kabineye dönebileceği yorumlarına neden olmuştu.

Parti içinde bir grup "Bitti o iş" diyerek bu olasılığa şans tanımazken parti yönetimine, cumhurbaşkanı yardımcılığı veya Enerji Bakanlığı'na getirilebileceği iddiasını seslendirenler de var.

Şimdi merak edilen, istifasında etkisi olduğu iddia edilen Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Başkanlığı'ndan alınmasıyla Albayrak'a dönüş vizesi çıkıp çıkmayacağı.

BAKANLIKLAR BÖLÜNEBİLİNİR

Yeni hükümet sisteminde Çalışma ile Aile Bakanlığı, Hazine ile de Maliye Bakanlığı birleştirilmişti. Ancak ilerleyen süreçte başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere birleştirilen bazı bakanlıkların iş yükünün fazlalığı veya faaliyet alanlarının farklı olması nedeniyle sorunlar yaşandığı, bu nedenle bazı bakanlıkların yeniden ayrılabileceği konuşuluyor. Bu kapsamda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölünebileceği beklentisi dile getiriliyor.

Bölünme halinde, eski Bakan Faruk Çelik'in yeniden Çalışma Bakanı olabileceği konuşuluyor.

MKYK'NIN EN AZ YARISI DEĞİŞEBİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti yönetiminde de kapsamlı değişikliğe gideceği belirtiliyor. İl ve ilçe teşkilatlarının yaklaşık yüzde 70 oranında yenilendiğine dikkat çekilerek, MKYK'nın da en az yarısının değişebileceği yorumu yapılıyor.

Kulislerde MKYK'daki milletvekili sayısının azaltılacağı, buna karşın eski milletvekili veya deneyimli siyasetçilerin MKYK'de daha fazla yer bulacağı ifade ediliyor.

Ancak MKYK içinde seçilecek Merkez Yönetim Kurulu'nda ise milletvekili ağırlığının korunacağı ifade ediliyor.

***

KİMLERİN ÜSTÜ ÇİZİLDİ?

Odatv yazarı Hürrem Elmasçı, 22 Mart Pazartesi günü yapılacak kabinede kapsamlı bir değişikliğe gidileceğini öne sürdü.

"Yer yerinden oynayacak" başlıklı yazısında, değişecek bakanların listesini açıklayan Elmasçı'ya göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu görevlerinden alınacak.

Ancak Elmasçı'nın iddiasına göre Soylu'nun görevden alınışı ise Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilmek üzere bir üst makama çıkarılmak için olacak.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

"Bugün çok önemli havadislerim var: Bakan Fahrettin Koca Bey ile aynı sıkıntılı durumda olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da “istifası” kabul edilen ikinci bakan diye de yazdım biliyorsunuz…

Lakin, bu kadar sanıyorsanız, yanılıyorsunuz...

Ankara derin mahfilleri kaynıyor. Siyasi kulisler hayli hareketli, telefonum susmuyor desem yeridir…

Yazın bu tarihi bir yere: 22 Mart Pazartesi günü siyaset sahnesinde yer yerinden oynayacak o derece, benden söylemesi! Büyük kabine değişikliği var!

Öyle böyle değil...

DAHA KİMLER GİDİCİ

Dedim ya; Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesinden bazı isimlerin üstünü çizdi.

Artık, nedir nedendir ben bilmem; bilirim de bilmem! Elbet yazarım, belli olmaz benim sağım solum…

Bakan Fahrettin Koca ve Bakan Ziya Selçuk dışında kimler gidici yazayım:

Bir, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk…

İki, Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli…

Üç, benim en şaşırtıcı bulduğum; Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu…

Sıkı durun!

Dört, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu…

Evet şekerim Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı’ndan alınacak ve fakat bir üst makama çıkartılacak!

Öyle ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan Süleyman Soylu’yu yardımcısı yapmaya karar verdi...

Amma… Bu aslında “yukarı” çıkarılarak “etkisiz” hale getirmek diye yorumlanacak tabii ki…

Devlet Bahçeli Beyefendi’den tepkisini merak ediyorum ben… Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper’in “Andımız” çıkışında olduğu yazılacak çizilecek ancak bu doğru değil. Sayın Erdoğan epeydir bu değişikliği düşünüyordu…

Bakalım pazartesi neler olacak, gelişmeleri yazarım…"

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kendi üstünü
Kendi üstünü - 2 ay Önce

çizerse,sorun %50 hallolmuş demektir.

SIRADAKİ HABER