Kadınlar ülkenin dört bir yanında bir araya geliyor

Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmasının ardından kadınlar bugün ülkenin dört bir yanında protesto için bir araya gelecek.

Kadınlar ülkenin dört bir yanında bir araya geliyor

Türkiye, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla iktidar ve gerici çevreler tarafından hedef haline getirilen İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı. Kadınlar için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararı büyük tepki çekti.

Tek ses olan kadınlar ülkenin dört bir yanında eylem çağrısında bulundu.

Kadınların toplanma çağrısı yaptığı alanlardan bazıları şöyle:

► İstanbul: 17.00 Kadıköy Beşiktaş iskelesi önü

► Ankara: 17.30 Çankaya Belediyesi Önü

► İzmir: 16.00 Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi Önü

► Eskişehir: 14.00 Kanatlı AVM önü

► Ordu: 12:00 Ceren Özdemir meydanı

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KADINLAR İÇİN NEDEN HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR?

11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılan ve ilk olarak Türkiye’nin imzacı olduğu İstanbul Sözleşmesi, 2014 yılından beri yürürlükte. Ancak yükümlülükleri gerektiği gibi yerine getirilmiyor.

Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi noktasında kadınlar için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi, AKP iktidarı ve yandaş medya tarafından sık sık hedef alınıyor.

İşte AKP iktidarının reddetmek istediği İstanbul Sözleşmesi’nin amacı:

► Kadınların güçlendirilmesi yolu dahil, kadın ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik etmek, taraf devletlerin yetkililerine, görevlilerine, kurum ve kuruluşlarına kadına yönelik şiddetle mücadele yükümlülüklerine uygun davranmalarını sağlamaları, cinsiyete duyarlı politikalar geliştirmeleri, şiddeti önlemede ve mücadelede bütüncül politikaların uygulanması,

► Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle etkin işbirliği tesisi, özel sektör ve medyanın kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla politika hazırlamalarını teşvik etmeyi,

► Şiddet eylemlerinin tekrarlanmasından korumak amacıyla gerekli hukuki ve diğer tedbirleri almayı, şiddete maruz kalanın şiddet gösterenden tazminat talep etmesini sağlamak üzere hukuki tedbirleri almayı şart koşar.

DENETİM MEKANİZMASI

♦ Sözleşmenin en önemli özelliklerinden biri de, bir denetim mekanizması getirmesi. Çünkü denetim mekanizması işin takibi açısından önemli. Taraf ülkelerin temsilcilerinden oluşan denetim komitesi yani “GREVIO” adı verilen birim, sözleşmenin etkili bir şekilde uygulanmasını izleyecek, raporlar hazırlayacak, taraf devletin rızası ile soruşturma ve gerekirse onun toprağına ziyaret edecekti.

İmzacı taraf devletlerin yükümlülükleri:

► Toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar, kapsayıcı ve eş güdümlü politikalar uygulamak,

► Mali kaynaklar ayırmak,

►Resmi bir eş güdüm birimi kurmak,

►İstatistiksel veri toplamak, incelemek, yayınlamak,

►Şiddetin önlenmesi için zihniyet değişikliği sağlamak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER