Kadir Topbaş hayatını kaybetti

Koronavirüse yakalanan İBB eski Başkanı Kadir Topbaş hayatını kaybetti. Topbaş uzun süredir tedavi görüyordu.

Kadir Topbaş hayatını kaybetti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski belediye başkanı AKP’li Kadir Topbaş hayatını kaybetti. Kadir Topbaş bir süre önce koronavirüse yakalanmış ve yoğun bakıma kaldırılmıştı.

AKP'li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, "Kadir ağabeyimiz, eski İBB Başkanımız Kadir Topbaş Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun" mesajını yayınladı.

AKP eski milletvekili Harun Karaca da Twitter hesabından, "Önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş abimiz rahmetli olmuştur. Rabbim rahmetiyle muamele eylesin, mekanını cennet olsun. Ailesinin, sevdiklerinin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Güzel insandı hakkımız varsa helal olsun" diye yazdı.

OĞLUNDAN AÇIKLAMA

Kadir Topbaş'ın oğlu Ömer Topbaş, "Babam covidi atlattı ama sonrasında bağışıklığın düşmesiyle çoklu organ yetmezliği gelişti ve tekrar yoğun bakıma alındı. 30 dakika önce de babamı kaybettik" dedi.

KADİR TOPBAŞ'IN HASTALIĞI

Kadir Topbaş bir süre önce koronavirüse yakalanmış ve yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Kadir Topbaş, 16 Kasım’da kaldırıldığı özel hastanede koronavirüs tedavisine başlanmış ve entübe edilmişti. Uzun süredir yoğun bakımda olan Kadir Topbaş, geçen hafta diyalize bağlanmıştı. Kadir Topbaş bugün 16:00 sularından hayatını kaybetti.

İMAMOĞLU'NDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Covid-19 tedavisi nedeniyle bir süredir yoğun bakımda olan, 13 yıl boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şehrimize önemli hizmetler sunan Kadir Topbaş'ın vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve İBB ailemize baş sağlığı dilerim" mesajını yayınladı.

ERDOĞAN: KATKILARINI UNUTMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kadir Topbaş için Twitter'dan şu mesajı yayınladı:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, kıymetli yol arkadaşımız Kadir Topbaş'ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. 

Kadir Bey'i, İstanbul'a ve ülkemize kattıklarını unutmayacağız. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

Kadir Topbaş için yarın öğlen namazı vakti Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenleneceği öğrenildi.

FATİH'İN YANINA DEFNEDİLECEK

Topbaş'ın, Fatih Sultan Mehmet'in naaşının da bulunduğu Fatih Camii haziresine defnedileceği kaydedildi.

Erdoğan, yarın Kadir Topbaş'ın İstanbul Fatih Camisi’ndeki cenazesine katılacak.

KILIÇDAROĞLU'NDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından, "Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarından Kadir Topbaş’a vefatı nedeniyle Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum." paylaşımında bulundu.

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan 3. dönemde istifa eden Kadir Topbaş aslen Artvinli. Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş ile 3 çocukları var. Damadı FETÖ'den tutuklanan Ömer Faruk Kavurmacı.

Kadir Topbaş'ı ve ailesini Türkiye, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile tanıdı. Artvin, Yusufeli’nde 8 Oacak 1945 yılında doğan Kadir Topbaş, henüz 3 aylıkken İstanbul’a geldi. Kadir Topbaş; ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan Kadir Topbaş, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 

Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı.Uzun yıllar “serbest mimar” olarak çalıştı. 

DANIŞMANLIKTAN BAŞKANLIĞA

Kadir Topbaş, 1994–1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Kadir Topbaş, 1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. 

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKP’den aday olan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. 

Kadir Topbaş İBB Başkanlığı görevinden 3. döneminde 2017 yılında istifayla ayrılmak durumunda kaldı. 

Kadir Topbaş'ı başkanlık koltuğundan eden damadı Ömer Faruk Kavunmacı'nın FETÖ'den tutuklanması oldu. Ömer Faruk Kavurmacı, Topbaş'ın kızı Kübra Topbaş'ın eşi. 

KADİR TOPBAŞ'IN EŞİ VE ÇOCUKLARI

Kadir Topbaş'ın eşinin ismi Özleyiş Topbaş. Çiftin 2'si erkek biri kız 3 çocukları var. Büyük oğlunun ismi Hüseyin Ersan Topbaş, küçük oğlunun adı Ömer Topbaş. Kızları ise Ömer Faruk Kavurmacı ile evli olan Kübra Topbaş. 

TOPBAŞ AİLESİNİN SERVETİ

Kadir Topbaş ve çocukları Saray Muhallebi zincirinin sahibi. Topbaş'ın kardeşleri ise SÜTİŞ'in patronları. Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş da emlak zengini.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 18:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
TC TÜRK
TC TÜRK - 3 ay Önce

tühhhhh aq....

Mehmet görgü
Mehmet görgü - 3 ay Önce

İmam helallik ister. Herkes hakını helal edince cenaze kalkar. Ben helal etmem. Cenazeyi kaldırmayın aldıklarını iade etsin cenaze kalksın